Pozemek plný komplikací? I takto elegantně si s ním lze poradit
Mnoho architektů už dokázalo, že když osadí větší rodinný dům do svahu, dosáhnou efektu minimálního zabrání prostoru. Je to způsob, jak se dá i rozlohou větší stavba postavit tak, aby nerušila okolní přírodní prostředí a působila co nejpřirozeněji.
Jedním z takových rodinných domů je novostavba v Zionsvillu, v Indianě. Je dílem ateliéru HAUS – Architecture For Modern Lifestyles.
Architekturu Spojených států jen zřídka zveřejňujeme na našich stránkách, ale tento dům je stavbou, kterou si umíme představit i u nás. Navíc obsahuje několik zajímavých řešení, jimiž se můžeme inspirovat.
Copperwood House, jak architekti dům nazývají, je výsledkem snahy čtyřčlenné rodiny o energeticky úsporné, nenápadné, ale přitom moderní obydlí. Našli si pozemek v prostředí nedotknuté přírody, v okolí lesů i zemědělské půdy.
Pozemek plný komplikací
Část pozemku protíná už nepoužívaný plynovod, část tvoří mokřady. Tím se možnosti architektů zúžily. Od začátku chtěli navrhnout úsporný dům, který bude využívat sluneční energii, s východně-západní orientací. Také v tomto však naráželi na různé problémy.
Výsledkem je částečně do svahu zakomponovaný dům, který z některých pohledů vypadá jen jako jednopodlažní. Součástí stavby je i prostor pro parkování přívěsu, protože majitelé jsou cestovatelé.
Otevřený interiér, světlo i v suterénu
Architekti tvrdí, že nebyl problém dostat přirozené světlo do obytných prostorů a ložnic v hlavním podlaží, horší to bylo s úrovní níže. Světlo do interiéru suterénu vnesli prostřednictvím severní orientace zahrady, světlíků a vytvořením vstupního mostu.
Interiér je řešen ve smyslu otevřené koncepce, doplněný detaily propojujícími vnitřní a venkovní přírodní prostředí. Nižší podlaží má zajímavé architektonické schodiště. Jeho součástí je prostor pro stolní tenis. Majitel je reprezentantem v tomto sportu.
Energetická úspornost a zelené střechy
Fasáda ložnice a garáže je obložena tepelně upraveným dřevem, které postupně změní barvu na šedou. Obytné prostory a kuchyně mají fasádu obloženou deskami z bílého cementu, které odkrývají upevňovací prvky.
Ploché střechy pokrývají bílé TPO fólie (jsou základem zelené střechy), hlavní střechu vlnitý kov. Přední čirý vchod pokrývá vlnitý akryl. Podlahy jsou z korku.
Protože k domu nevede žádná cesta, přístup vyřešili štěrkovou cestičkou na místě někdejší železniční trati. Kromě pasivního využití sluneční energie má dům i solární panely.
Copperwood House
architektonický ateliér: HAUS – Architecture For Modern Lifestyles
hlavní architekti: Christopher Short, Derek Mills
spolupráce: Construction Manager (WERK | Building Modern)
lokalita: Zionsville, Indiana, Spojené státy americké
rozloha: 390 m2
realizace: 2016
Sabína Zavarská
Zdroj a foto: HAUS – Architecture For Modern Lifestyles