Prototyp domu budoucnosti? Chatu postavili z poškozeného dřeva s pomocí 3D tiskárny
Unikátní chatka vznikla s použitím robotiky, 3D tiskárny, betonu a jasanového dřeva. Fascinující je, že dřevo z jasanu bylo označeno za nepoužitelné, protože jde o kusy poškozené invazivním broukem.
Toto jedinečné spojení je novou vizí, jak by se mohly stavět domy v budoucnosti. Bez toho, že bychom ničili zdravé stromy a přírodu. Dílo je výsledkem práce odborníků z Fakulty architektury Cornell University v New Yorku.
Návrh domu vznikl jako reakce na kritickou situaci, která nastala v celé zemi vzhledem ke zničeným jasanovým stromům. Ničí je škůdce – brouk polník jasanový (nebo též krasec jasanový). Je to jeden z nových druhů škůdců, kteří se v některých oblastech ve velkém šíří a ničí celé plochy lesů a hájů. V amerických lesích se začal objevovat v létě roku 2002 jako důsledek turistiky a obchodu. Dnes ohrožuje 8,7 miliardy stromů po celé zemi a téměř jeden z desíti jasanů ve státě New York.
Poškozené dřevo jako stavební materiál
Využití jinak nepoužitelného poškozeného dřeva je jedinečným nápadem z několika stránek. „Věříme, že tento prototyp nabízí nový způsob přemýšlení o budoucnosti výstavby domů,“ tvrdí Leslie Lok, jedna z hlavních autorek projektu. A pokračuje: „Chatka je kombinací našeho designérského výzkumu a myšlení v reakci na naléhavý stav našeho přírodního prostředí. Poukazuje na opakovatelné použití relativně nových technologií, které nám umožňují postupovat ve formální i technologické inovaci v architektuře.“
Umírající jasany, šířící se „odpadní materiál“
Až do nedávné doby nebyly zralé stromy jasanu až tak ohroženy nebezpečnými invazivními škůdci. Poškozené dřevo se na stavbu domů a v truhlářství nepoužívalo právě kvůli nepravidelným tvarům. Používalo se obvykle jen jako palivo, což je škoda. Proč?
Protože při pálení dřeva se významně uvolňuje CO2 do atmosféry. „Zamořené jasanové stromy jsou velmi specifickou formou odpadního materiálu a naše neschopnost zvládnout škůdce způsobila jeho množení. Proto bychom měli vyvinout strategie, jak použít poškozené dřevo na stavby,“ vysvětluje Sasa Zivkovic, ředitel Cornell Robotic Construction Laboratory.
Robotika a 3D tiskárna
Využití dřeva odsouzeného k zániku je možné díky robotice a 3D tiskárně. Neustále rozvíjející se technologie – konkrétně robotika a 3D tištěný beton – umožňují použití zamořených jasanů v architektuře a stavebnictví. Tým společnosti Cornell Robotic Construction Laboratory sestavil robotickou platformu speciálně na zpracování nepravidelných jasanů napadených škůdcem. Robot dokáže řezat a zpracovat nepravidelné dřevo podle potřeby.
Druhým podstatným materiálem je beton – jeden z nejpoužívanějších stavebních materiálů. Vědci společnosti Cornell vyvinuli komplexní 3D tiskárnu na beton, která používá minimální množství materiálu. Tím se šetří značné množství materiálu, což výrazně zlepšuje stopu CO2. „Víme, že za 8 % celkových emisí CO2 je zodpovědný beton. Použitím 3D tisku snižujeme množství potřebného materiálu a ukládáme beton inteligentně – jen tam, kde je to nutné z hlediska struktury. Tím se jeho použití značně sníží a zároveň se zachová integrita budovy,“ doplňují autoři objevného návrhu.
Ashen Cabin by HANNAH from HANNAH Office on Vimeo.
Jasanová chatka budoucnosti
agentura: HANNAH
hlavní autoři: Leslie Lok a Sasa Zivkovic
realizace: 2019
lokalita: Ithaca, New York
projektový tým – beton: Christopher Battaglia, Jeremy Bilotti, Elie Boutros, Reuben Chen, Justin Hazelwood, Mitchie Qiao
dokumentační tým – beton: Alexandre Mecattaf, Ethan Davis, Russell Southard, Dax Simitch Warke, Ramses Gonzales, Wangda Zhu
projektový tým – dřevo a design: Byungchan Ahn, Alexander Terry
studie dřeva: Xiaoxue Ma, Alexandre Mecattaf
dokumentační tým – dřevo: Freddo Daneshvaran, Ramses Gonzalez, Jiaying Wei, Jiayi Xing, Xiaohang Yan, Sarah Elizabeth Bujnowski, Eleanor Jane Krause, Todd Petrie, Isabel Lucia Branas Jarque, Xiaoxue Ma
reprezentační tým: Byungchan Ahn, Kun Bi, Brian Havener, Lingzhe Lu
výuka a výzkum: Peter Smallidge
Projekt byl realizován s vědeckou podporou Cornell Robotic Construction Laboratory.
sponzoři: AAP College of Architecture, Art, and Planning; AAP Department of Architecture; HY-Flex Corporation; Cornell Atkinson Center for a Sustainable Future, Cornell Arnot Teaching and Research Forest
speciální poděkování: Andrea Simitch a Val Warke
Sabína Zavarská
foto a video: HANNAH
hrôza ! ako bonus v dreve drieme invazívny chrobáčik, nikdy, rozumiete nikdy sa ho nezbavíte 😀