Společný dům pro tři rodiny: Každý byt má specifický styl

29. 07. 2019
Diskuze (0)
Sdílet

Víte, co je to baugruppe? Skupina lidí, která se rozhodne společně zainvestovat do vlastního bydlení. V zahraničí je tento proces čím dál tím běžnější a vznikají moderní novostavby s byty pro všechny členy společenstva.

Foto: Studio Flusser

Podobný projekt nedávno řešil ateliér No Architects, nešlo však o novostavbu, ale rekonstrukci městské vily.

Foto: Studio Flusser

Když se spojí síly

Bydlení v historickém zrekonstruovaném domě, který by vyhovoval potřebám mladé rodiny, si nemůže dovolit každý. Pokud se však najde skupina lidí se stejným cílem a společně investují do přeměny starého domu nebo stavby nového, cesta k vysněnému bydlení je jednodušší.

Foto: Studio Flusser

V tomto případě se spojily tři rodiny a koupily si třípodlažní vilu, která vyžadovala rekonstrukci. Architekti se tohoto úkolu zhostili s nadšením, protože to od začátku vypadalo jako velmi zajímavý experiment. I když na jedné straně využívali společné zdroje majitelů, na druhé straně chtěli navrženým řešením předcházet i potenciálním kolizím jejich rodin v budoucnosti.

Foto: Studio Flusser

Každé rodině na míru

Navíc, každý byt je řešený podle individuálních potřeb dané rodiny. „Jednotlivé byty jsme pojali v duchu samotného domu z 30. let, ale vnesli jsme do nich prvky specifického životního jazyka jednotlivých rodin. Výsledek reaguje na vlastní životní styl rodin – jak vcelku, tak i v intimnějších detailech. Někde jde o preferovaný způsob mytí vlasů, jinde o barvu baru v oblíbené kavárně, nebo o oblíbené horské panorama, společenské vytížení, či jen veselé trauma z předcházejícího bydlení,“ popisují jedinečný přístup autoři přeměny.

Foto: Studio Flusser

Společné i soukromé prostory

V rozšířeném sklepě našly místo společná prádelna, sklepy, technické zázemí a společenská klubovna. V klubovně se nachází i hygienické zázemí a kuchyňka, takže je tu možné někoho na krátkou dobu i ubytovat. Není pochyb o tom, že klubovna se stane útočištěm dětí z domu – budou mít takto svůj prostor a nebudou muset unikat ven.

Foto: Studio Flusser

Co nabízí exteriér domu?

Ze strany orientované do zahrady se na každém podlaží nachází krytá terasa. Na štítu vily přibyly symetrické okenní otvory, které vnesly více světla do interiéru horního podlaží a odlehčily vzhled fasády.

Foto: Studio Flusser

Na řadu přišly i bourací práce: na místě zbourané garáže dnes stojí tři samostatné prostory na kola s malým společným skladem na zahradní potřeby a nářadí. Aby zahrada splňovala požadavky většího soukromí, její dvoubarevné oplocení dostalo o jednu cihlu do výšky víc.

Foto: Studio Flusser

Baugruppe ve zkratce

architektonické studio: No Architects s.r.o.

autoři: Jakub Filip Novák, Daniela Nováková Baráčková

spolupráce: Eva Maštálková, Barbora Jelínek, Martin Hlusička

lokalita: Praha, ČR

investor: Baugruppe, spoločenstvo súkromných osôb

projekt: 2015 až 2017

realizace: 2017 až 2019

Sabína Zavarská
Foto: Studio Flusser

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: Baugruppe historické domy městská vila novostavby novostavby rodinných domů rekonstrukce městské vily
Sdílejte článek

Diskuze