Stínicí prvky – součást moderní stavby

21. 06. 2011
Diskuze (0)
Sdílet

Stínicí technika je neodmyslitelnou součástí architektury (nejen) s velkým množstvím zasklených ploch. Zatímco během zimního období je schopnost zasklených stěn získávat teplo ze slunečního záření vítána, v létě je to spíše problém, který je potřeba […]

Stínicí technika je neodmyslitelnou součástí architektury (nejen) s velkým množstvím zasklených ploch. Zatímco během zimního období je schopnost zasklených stěn získávat teplo ze slunečního záření vítána, v létě je to spíše problém, který je potřeba řešit.

 

Aby nebylo nutné snižovat teplotu v interiéru pomocí klimatizačních zařízení, je nutné regulovat množství slunečního záření, které dopadá na plochu skla prostřednictvím prvků venkovní stínicí techniky.
Nejlepším pomocníkem při ochraně fasády před přehříváním jsou stínicí prvky, které jsou instalovány z vnější strany budovy, takže zabraňují přímému kontaktu slunečních paprsků s plochami oken nebo i stěn. Důležitou funkcí stínicích prvků je i regulace množství světla s ohledem na světelnou pohodu ve vnitřních prostorech. K tomuto účelu slouží slunolamy a žaluzie, které mají nastavitelné lamely, textilní markýzy, ale i vnitřní stínicí prvky.

Venkovní stínicí technika může přispívat ke zlepšení tepelněizolačních vlastností oken během zimních měsíců. V tomto směru jsou účinné zejména rolety a okenice, které výrazně přispívají k tepelněizolačním vlastnostem obvodové stěny v místě okna, díky čemuž snižují spotřebu energie na vytápění až o 40 %. Tato úprava je někdy schopná odstranit kondenzování vodní páry a rosení na vnitřním povrchu zasklení. Chrání před mrazem, větrem i deštěm, čímž prodlužuje životnost oken. Částečně plní i funkci zabezpečení – chrání objekt proti vloupání.

S přibývajícím množstvím skleněných ploch na budovách a se zvyšujícími se nároky uživatelů se venkovní stínicí prvky stávají čím dál tím běžnější součástí nových či renovovaných budov. Důmyslná stínicí technika je často zmiňována především v souvislosti s nízkoenergetickými a pasivními budovami, u kterých je kontrolováno využívání slunečního záření na jednom z prvních míst při hodnocení energetické bilance budovy. Žaluzie, rolety, slunolamy či markýzy jsou nepřehlédnutelnými výrazotvornými  prvky, které se postupně stávají symbolem moderní architektury.

Na stínicí techniku je třeba myslet už při plánování
Na zabudování venkovních stínicích prvků je nutné myslet už při plánování novostavby nebo rekonstrukce. Právě v této fázi je možné některé části stínicího systému zabudovat pod omítku, což přispívá k estetickému vzhledu budovy. V případě manuálního ovládání je důležitým detailem i propojení venkovních prvků s ovládáním umístěným uvnitř budovy. Pokud se venkovní stínění řeší dodatečně, je nutné do konstrukce rámu nebo do stěny provrtat díru na vedení ovládacích prvků z vnější části budovy dovnitř. Tím vznikají nežádoucí tepelné mosty, které mohou způsobit další problémy s únikem tepla, zarosením konstrukcí, nemluvě
o dodatečných úpravách na vzhledu interiéru a podobně. V současné době se však standardem stává motorické ovládání stínicí techniky, které eliminuje nadměrné zásahy do zdiva a přináší nesrovnatelný komfort při ovládání venkovních rolet či žaluzií.

Žaluzie
Žaluzie mají schopnost regulovat množství světla pomocí pohyblivých lamel. Ty umožňují částečné nebo úplné zatemnění místnosti, případně mohou odrážet přímé sluneční paprsky do stropu tak, aby vzniklo příjemně rozptýlené světlo. Venkovní žaluzie zároveň účinně zabraňují přehřívání místnosti.

Rolety
Jejich prvořadým úkolem je ochrana okna před vnějšími vlivy, jako je vítr, hnaný déšť, sníh a podobně. Při úplném zatažení dokonale zatemňují interiér, zvyšují ochranu před násilným vniknutím a v zimě dokážou snížit tepelné ztráty. Některé modely mají izolační vrstvu, která ještě zvyšuje tepelněizolační schopnost rolet. Při jemném povytažení rolet se mezi jednotlivými lištami vytvoří malé otvory na větrání.

Okenice
Kromě tradičních okenic, které se používají například na starých domech a chalupách, se do moderní architektury okenice vracejí také v inovované formě – v podobě posuvných panelů s lamelami nastavitelnými v horizontálním nebo vertikálním směru. Obvykle jde o velké panely, někdy i na výšku celého podlaží, které se instalují nejčastěji před velké zasklené stěny, na pavlačích nebo před francouzská okna.

Slunolamy
Slunolamy jsou horizontálně konzolovité konstrukce s lamelami, které mohou být pevné nebo nastavitelné. Zabraňují pronikání nadměrného množství světla na fasádu, především v nejteplejší fázi dne – během oběda, kdy slunce svítí seshora. Jejich účinnost zvyšuje také dostatečná vzdálenost stínicích prvků od fasády.

Markýzy
Textilní výsuvné markýzy jsou oblíbeným stínicím prvkem během letní sezóny. Spíše než na zastínění fasády slouží k vytvoření příjemné pohody na terase nebo na balkóně. Jejich schopnost zastínit prostor před fasádou budovy se však významně podílí na zbytečném přehřívání interiéru.

Vnitřní stínění pro větší pohodu
Navzdory jasnému trendu směřujícímu k většímu využívání venkovních stínicích prvků, převládají u nás stále ještě vnitřní stínicí prvky. I když nejsou při ochraně před přehříváním vnitřních prostorů tak efektivní, jejich výhodou je to, že se velmi snadno ovládají a jsou vždy po ruce. Navíc ve srovnání s exteriérovou stínicí technikou jde o něco levnější alternativu.

Po ovládací šňůrce či řetízku saháme obvykle tehdy, když potřebujeme oslabit přímé sluneční záření, které nás obtěžuje. K vnitřním stínicím prvkům patří vnitřní žaluzie, textilní rolety, plisované roletky, závěsy, vertikální žaluzie či posuvné panely.

S výjimkou žaluzií, které se vyrábějí z hliníku nebo z bambusu, vyhotovují se téměř všechny další typy vnitřních stínicích prvků z textilií. Obrovské množství barev a vzorů, které nabízejí textilie, z nich vytváří i vítaný designový doplněk interiéru. Ve většině případů jsou používány textilie, které částečně propouštějí světlo, proto není místnost při jejich zatažení zatemněna úplně, světlo je jen zeslabeno. Samozřejmě lze v případě potřeby sáhnout po materiálu, který nepropouští vůbec žádné světlo. Na rozdíl od venkovních stínicích prvků se pro vnitřní stínění můžete rozhodnout kdykoli po dokončení stavby, protože jeho instalace nevyžaduje žádný větší stavební zásah. Většinu z nich si dokážeme namontovat i sami. Například u žaluzií je však vhodnější využít služby odborníků, kteří vám přijdou nejprve změřit okna a potom žaluzie profesionálně nainstalují.

Závěsy
Zatímco záclony slouží jen jako dekorace či zastínění výhledu z venku do interiéru, neprůhledné závěsy z těžších materiálů lze použít také k úplnému zatemnění místnosti. Kvůli jejich jednoduchému principu patří k nejstarším typům stínění. V současnosti se používají spíše jako dekorace v kombinaci s variabilnějšími žaluziemi.

Horizontální žaluzie
Nejflexibilnějším pomocníkem jsou žaluzie, kterými je možné okno zatemnit nebo pomocí nastavitelných lamel regulovat množství a směr odrazu světla. V případě, že stínění není vůbec zapotřebí, lze je zcela vytáhnout do horní části okna. Na rozdíl od venkovních žaluzií jsou subtilnější a mají užší lamely. V nabídce jsou dnes žaluzie v široké škále barev, nejvíce se využívají bílé nebo stříbrné, které nijak neovlivňují barevné vnímání prostoru.

Rolety
Svou popularitu znovu získávají textilní roletky, které mají dnes modernější design, ale oproti starším modelům i dokonalejší ovládání. Modernější verze s elektrickým ovládáním se dnes používají například v kancelářích, kde slouží k zatemnění místnosti a zároveň jako promítací plátno. Děti mají zase rády rolety s veselými obrázky, které jim pomáhají odpoledne usnout.

Stínicí panely
Moderním typem stínění jsou stínicí panely. Jsou tvořeny pevným rámem, na kterém je napnutá textilie, případně papír. Jsou zavěšeny na horní liště, po které je lze posouvat před okno nebo před stěnu vedle okna. Jestliže jsou zavěšeny jen v jednom bodě, jednotlivé panely se mohou částečně překrývat či jemně natočit. Pokud má každý panel vlastní kolejničku, lze je zasunout za sebe – podobně jako posuvné dveře.

Vertikální žaluzie
Typem stínění, který možná trochu vyšel z módy, ale přesto se s ním stále ještě setkáváme, jsou vertikální textilní žaluzie. Používají se především při zatemňování velkých zasklených ploch v kancelářích, ale i v obytných prostorech. Někteří výrobci sází na kreativitu a snaží se zatraktivnit tento stínicí systém – například velkoplošnými barevnými vzory.

Text: Anna Pálfiová (pseud. Renáta Balogová)
Foto: archiv firem
Zdroj: RSZ

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: klimatizace markyzy rolety stín zavesy
Sdílejte článek

Diskuze