Ztvárněná láska k vodě: V tomto domě se budete cítit jako na lodi

03. 04. 2019
Diskuze (0)
Sdílet

Těžko by se dal vymyslet spolehlivější název tomuto domu. Vyjdete na krytou terasu s posezením a cítíte se jako na palubě lodi.

Foto: Petra Hajská

Foto: Petra Hajská

Výhled na jezero, správná výška, osvětlení a stromy v pozadí připomínající ostrov, na kterém chcete zakotvit. Není to ostrov, není to moře, není to loď.

Foto: Petra Hajská

Foto: Petra Hajská

Ztvárněný sen jachtaře

Architekti ze studia A69 vytvořili domů, kterým splnili sen rodině vášnivých jachtařů. Hlavní idea domu spočívala od začátku v ztvárnění lásky k vodě a jemném přechodu ze sucha „do mokra“. „Věděli jsme, že nestačí dům doplnit molem a malou loděnicí. Od začátku jsme hledali motiv, který bude symbolizovat podstatu lodní konstrukce, ponese v sobě velkorysost, ale i klidnou jistotu stability,“ popisují své uvažování architekti.

Foto: Petra Hajská

Foto: Petra Hajská

Dřevo a lodní konstrukce

Výchozím materiálem – tak, jak to už při stavbě lodí bývá – bylo dřevo. Tvůrci návrhu ho vnímají nejen jako základní stavební materiál lodí, ale také jako materiál, který je nezbytný, pokud chcete vytvořit příjemnou domácí atmosféru. Blízkost k jezeru není jediným momentem, který dům přibližuje k lodi. Dřevěné vazníky mají měkké křivky – jsou ohnuté, prostor pod nimi volně teče a rozvíjí se. Skoro jako voda.

Foto: Petra Hajská

Foto: Petra Hajská

Co můžete očekávat uvnitř?

Interiér je dotvořen vložením boxů do volně plynoucího prostoru. Tyto boxy prakticky obsluhují obytnou část domu. Rytmus nosníků v modulu jednoho metru prostupuje celým domem a je základem pro vnitřní strukturu. Dům je otevřený podélně, přičemž prochází od nejsoukromějších zón až ke splynutí s přírodou ve formě jižního prosklení a paluby, která navazuje na společenskou zónu domu. Hranici mezi interiérem a exteriérem stírá nejen velkorysé posuvné prosklení, ale i prodloužené nosníky tvořící zastřešení terasy – paluby lodě. Z této paluby můžete přejít přímo na chodník k jezeru. Vedle něho je samostatné technické zázemí se skladem. A pak dále po molu, až na jachtu…

Foto: Petra Hajská

Foto: Petra Hajská

Proč právě tato podoba?

Kromě toho, že tvar domu přirozeně zosobňuje asociace s okolím, pro domácí má několik významů. V první řadě je bezpečným útočištěm plným pohodlí, klidu a harmonie, kde má každý člen rodiny vlastní prostor. Za druhé – neméně podstatné – je to místo, prošpikované zážitky z dalekých mořských cest. V podobném duchu se nese i zařízení interiéru. Prohnuté křivky dřevěných vazníků je skvěle vidět i ze strany ulice. Překrývají vstup do garáží tvoříce zastřešené parkovací stání. Zde je i malá okrasná zahrádka, do které je včleněn odrostlý strom pronikající vysoko nad střechu.

Foto: Petra Hajská

Foto: Petra Hajská

Dům Loď ve zkratce

Architektonický ateliér: a69

Architekti: Boris Redčenkov, Prokop Tomášek, Jaroslav Wertig

Spolupráce: Erik Hocke

Technické řešení, spolupráce: OMEGA project, s.r.o.

Lokalita: Jesenice u Chebu, ČR

Realizace: 2017

Sabína Zavarská
Foto: Petra Hajská

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: loděnice rodinne domy
Sdílejte článek

Diskuze