Moderní vytápění nízkoenergetických domů
Z důvodu stále rostoucích cen energií se při úvodní myšlence o stavbě rodinného domu zastaví snad každý nad otázkou energetické náročnosti objektu. Právě z tohoto důvodu jsou v současné době velmi oblíbenými stavbami z oblasti […]
Z důvodu stále rostoucích cen energií se při úvodní myšlence o stavbě rodinného domu zastaví snad každý nad otázkou energetické náročnosti objektu. Právě z tohoto důvodu jsou v současné době velmi oblíbenými stavbami z oblasti občanské výstavby tzv. nízkoenergetické nebo až pasivní domy. V případě nízkoenergetického domu každý počítá s minimálními náklady na vytápění a s touto myšlenkou poté pracuje i při výběru zdroje vytápění.
Je vyžadováno, aby vybraný zdroj vytápění pracoval s co nejvyšší účinností a tím pádem i s minimálními provozními náklady. Ryze česká společnost Thermona se snaží neustále sledovat současné trendy vytápění a topenářské techniky a díky tomu tak rychle a pružně reaguje na požadavky trhu a zároveň tak splňuje všechny uvedené faktory spojené s výběrem zdroje tepla. Právě pro nízkoenergetické stavby, kde se tepelná ztráta objektu pohybuje v řádu jednotek kilowatt, byla vyvinuta řada elektrokotlů Therm EL a kompaktní solární jednotky Solartherm.
Řada elektrokotlů Therm EL a Solartherm
Unikátní na trhu je řada elektrokotlů s extrémně nízkou hranicí minimálního výkonu kotle a zároveň i stupně připínání výkonu. Konkrétně např. u typu Therm EL 5 je hranice minimálního výkonu položena na 0,5 kW a stejný je pak i stupeň připínání či odpínání výkonu při provozu. Nově se také u elektrokotle objevuje způsob ovládání v současnosti známý spíše z mobilních telefonů či GPS navigací – dotykový displej. Díky této možnosti se stává obsluha a nastavení elektrokotle doslova hračkou. A to nejen pro zákazníka, ale i pro specializovaného servisního pracovníka. Nová řada elektrokotlů je samozřejmě uzpůsobena i pro provoz v systému podlahového vytápění. Nesmíme zapomenout na možnost kombinace se solárními systémy. Stále častějším požadavkem je možnost využití právě solárního systému pro ohřev TV či i pro podporu vytápění. I na toto bylo při vývoji nové řady elektrokotlů myšleno a kotel je na propojení se solárním systémem připraven. V našich geografických podmínkách se totiž nedá spolehnout pouze na energii Slunce a proto je nutno vždy počítat s případným záložním zdrojem tepla.
Neméně zajímavou novinkou jsou kompaktní solární jednotky Solartherm EL 9 – 25 a Solartherm EL 14 – 25. Jedná se o jednotku, která v sobě skrývá solární zásobník o objemu 250 l, kompletní výbavu pro korektní a bezpečný provoz solárního a topného systému včetně solárního regulátoru a elektrický kotel EL 9 popř. EL 14. Varianty se tedy liší jen ve výkonu sekundárního zdroje tepla, jímž je elektrokotel. I zde se plně využívají a zhodnocují v předchozí kapitole zmiňované regulační a obslužné výhody elektrokotlů s dotykovým displejem. Obrovskou výhodou tohoto spotřebiče je jednoduchá montáž a samozřejmě kompaktnost. Připojením solárních kolektorů získáme moderní zařízení, které si poradí s ohřevem TV pomocí solárních kolektorů, s vytápěním objektu a samozřejmě i s případným dotopením zásobníku v případě nedostatku sluneční energie. Propracovaná elektronika solárního systému a elektrokotle vyhodnotí, kdy energie slunečního záření přestává postačovat pro ohřev TV a v tom okamžiku sepne elektrokotel, který již zajistí vše potřebné.
Topit elektřinou, ano nebo ne ?
Vytápění elektřinou se obecně považuje za poměrně nákladné, ale finanční náklady vždy musíme porovnávat komplexně, tzn. pořizovací náklady versus náklady provozní. Pořizovací náklady na elektrokotel jsou poměrně nízké. To hovoří ve prospěch elektrokotle i ve srovnání např. s tepelným čerpadlem, které má poměrně nízké provozní náklady, ale extrémně vysoké náklady pořizovací. Ty musíme vždy rozpočítat do celkové ekonomiky provozu. Navíc u elektrokotlů odpadá potřeba nákladné plynové přípojky či komínu jako u plynových kotlů. Moderní teplovodní elektrokotle jsou pak velmi efektivně regulovatelné. Do celkových nákladů na elektřinu se pak velmi příznivě promítá maximálně snížená sazba elektřiny, která je provozovateli elektrokotle přiznávána a je používána i pro všechny další spotřebiče v domácnosti. Při nízkých spotřebách tepla v nízkoenergetických či pasivních domech je použití elektrokotle velmi vhodnou a žádanou alternativou vytápění.
ZDROJ: PR článek společnosti Thermona s.r.o.