FOTO SCHUCO

11 řešení moderní fasády

13. 07. 2015
Diskuze (0)
Sdílet

U současné výstavby na obalu rozhodně záleží. Obalové konstrukce domu plní významné funkce. Vrstvy pláště budovy jsou úzce propojeny, proto se nemůžeme dívat jen na povrch, ale i pod povrch.

FOTO DANO VESELSKÝ

Fasáda jako vizitka i jako ochrana

Vnější estetická vrstva zároveň chrání před působením počasí, nečistot z okolí a mikroorganismů. Když je v souladu s  podkladovými vrstvami, pomáhá dosahovat správné průdušnosti stavby, která zabraňuje hromadění vlhkosti. Při výběru konečné úpravy se přitom lze vydat několika směry, ale nejprve si musíme uvědomit, že omítka v tom už dávno není sama. Bezomítkové varianty v podobě obkladů z mnoha materiálů jsou stejně aktuální jako různé druhy omítek. Právě pro tuto různorodost je třeba brát v úvahu i více způsobů aplikace. Poslední vrstvu lze samozřejmě nanášet či lepit přímo na podklad, ale také kotvit na různé pomocné konstrukce a předstěny. Vše závisí na jejím charakteru i na charakteru podkladu. FOTO DANO VESELSKÝ

Použitý tepelněizolační systém: Baumit Star; povrchová úprava: Baumit SilikonTop FOTO BAUMIT

Použitý tepelněizolační systém: Baumit Star; povrchová úprava: Baumit SilikonTop FOTO BAUMIT

Když neodmítnete omítku

Současné omítky jsou technologicky zpracované tak, aby byly dobře paropropustné, voděodolné, odolné proti UV záření a stálobarevné. To znamená, že zvládnou počasí, vlhkost, mechanickou námahu. Výjimkou už není ani vyřešení problému s houbami a řasami. Některé druhy jsou dokonce samočisticí či vyvinuté pomocí nanotechnologií. Jednotlivé typy a produkty se však i tak liší specifiky, která je dobré ověřovat v technických listech. Důležité je pojivo. Mohou jím být silikonové a akrylátové pryskyřice, draselné sklo, cement doplněný minerálními plnivy apod. V případě omítek nemusí být vždy nejzajímavější, když jde všechno „hladce“ – aby vznikla výraznější struktura, je potřebné drobné kamenivo v jedné nebo více velikostech. Vznikají tak rýhované, hlazené nebo smíchané omítky. Mnohé napoví zrnitost udávaná v milimetrech. Také přidávané kamínky mohou mít svůj odstín (barvený křemen nebo mramor), díky tomu existují mozaikové omítky. Dominance bílé tedy ve světě omítek dávno skončila. Na fasádě se mohou ocitnout stovky odstínů – od těch sytých přes přírodní až po sněhovou bělost.

Použitý tepelněizolační systém: Baumit open, lepicí kotvy Baumit StarTrack blue, Baumit StarTrack red, Baumit StarTrack orange; povrchová úprava: Baumit NanoporTop FOTO BAUMIT

Použitý tepelněizolační systém: Baumit open, lepicí kotvy Baumit StarTrack blue, Baumit StarTrack red, Baumit StarTrack orange; povrchová úprava: Baumit NanoporTop FOTO BAUMIT

Jak vybrat podklad?

Pod finální povrchovou úpravou fasády nízkoenergetických a pasivních domů se obvykle nachází zateplovací systém nebo instalační konstrukce, na níž je upevněna odvětrávaná fasáda. Při výběru materiálu na zateplení berte v úvahu hlavně součinitel tepelné vodivosti (λ), který je v úzkém vztahu s tloušťkou izolace. Nižší hodnota λ znamená lepší izolační schopnost. Tuto vlastnost ovlivňuje poměr pevných vláken a vzduchu, který danému materiálu zabezpečí nejlepší možné izolační vlastnosti. Důležité jsou i mechanické vlastnosti, jakož i to, aby všechny součásti zateplovacího systému pocházely z dílny jednoho výrobce. Obal budovy zároveň zabezpečuje tu správnou vlhkost. Díky tomu se vyhneme tvorbě plísní v interiéru. Nejlépe to zvládají materiály s nízkým difuzním odporem (vláknité).

Odborník radí

Na otázky ohledně stříkaných fasád nám odpovídal Jiří Pěnica, specialista pro zateplovací systémy firmy Mapei.

Jaké jsou výhody strojní aplikace omítek?
Aplikace stříkaných omítek je dvakrát až třikrát rychlejší v porovnání s klasickou aplikací. Další nespornou výhodou je nižší spotřeba omítkové směsi o 15 až 20 %, a to především díky menšímu objemu má tato povrchová úprava jednotný vzhled. Technologie také umožňuje bezproblémové napojení ploch, v ploše můžete práci přerušit a dokončit nástřik plochy i po několika hodinách. Asi nejvýznamnějším přínosem této technologie je pak úspora pracovních sil.

Podle čeho vybírat vhodné produkty pro tuto aplikaci?
Pro aplikaci stříkaných fasád je možno použít jakoukoliv probarvenou omítkovou pastu s granulometrií od 0,7 mm až do 2 mm v provedení silikon, akrylát nebo silikát (například právě od firmy Mapei). Lze použít pasty určené jak pro točenou technologii, tak i pro rýhovanou úpravu omítky. Omítkové pasty jsou připraveny k přímému použití. Pro vytváření povrchových úprav s imitací cihelných pásků či různých druhů obkladového kamene je možno použít samolepicí papírové šablony.

Co bychom si měli během realizace rozhodně pohlídat?
Podkladovou konstrukci je nutno vždy opatřit probarveným penetračním nátěrem. Pro nanášení probarvené penetrace se používá váleček, malířská štětka nebo − pro rychlejší aplikaci − stříkací pistole pro nanesení penetrace na podklad a váleček pro její rozetření. Tato metoda je v porovnání s klasickou metodou výrazně rychlejší, navíc dochází k dokonalé penetraci podkladu.

FOTO DANO VESELSKÝ

Dřevěné variace

Dřevo není na fasádách žádným nováčkem. A s pasivní výstavbou se neodmyslitelně pojí. Může zůstat přírodní, jeho vzhled se však působením počasí postupně změní. Právě tato přirozená patina je však velmi oblíbenou designovou cestou. Zvláštní „dřevěná šedá“ se tak už dotáhla na úroveň svých ošetřovaných „sourozenců“. Ošetření vydrží několik let, ale není věčné, je třeba ho opakovat a stav fasády kontrolovat alespoň jednou ročně. Tvrdé dřeviny se napouštějí většinou oleji, hrubovrstvé nebo tenkovrstvé lazury lze použít u měkkého dřeva. Nechybějí pigmentované přípravky na přírodní bázi. Odolnosti dřeva se samozřejmě dá docílit i speciální termoúpravou či použitím dražších exotických dřevin (bangkirai, ipe atd.). FOTO DANO VESELSKÝ

Fasádní obklad Terca Standard FOTO WIENERBERGER

Fasádní obklad Terca Standard FOTO WIENERBERGER

Cihla k cihle…

Prosím neomítat! Stále více majitelů domů se u cihly řídí tímto heslem. Lze jí dosáhnout rustikálního vzhledu, ale v městském prostředí často reprezentuje i původní industriální minulost obytných domů. Fasádu z přiznaných cihel (tzv. režného zdiva) lze vytvořit dvěma způsoby. Použijete-li lícové cihly, budete kráčet po aplikačně složitější cestě. Je třeba totiž vytvořit speciální instalační předstěnu, která bude součástí odvětrané fasády. Klinkery se vypalují při vysoké teplotě, proto mají tradiční zvonivý zvuk. Ražené lícové cihly se tvarují samostatně, proto je každá originál. Jednodušší je aplikace obkladových pásků, protože se lepí i přímo na podklad. V nabídce jsou různé odstíny a povrchy. Při obkládání a zdění je třeba vedle sebe klást kusy z několika palet. A ještě jedna dobrá zpráva: cihlové fasády jsou bezúdržbové.

Když je zelená

Přírodnímu vzhledu fasád kraluje tzv. zelená fasáda. U nás sice nepatří mezi nejrozšířenější trendy, ale je rozhodně zajímavým řešením. I proto, že do míst přináší zeleň. Přirozeně stabilizuje obvodový plášť, působí jako další zateplovací vrstva, brání pronikání vody ke zdivu, neboť ta stéká po listech, v létě dům ochlazuje. Výběr rostlin se však musí přizpůsobit více faktorům. Především světové straně. Na severu to zvládne i břečťan, na jihu popínavé růže, vistárie apod. Na západě se bude líbit popínavé hortenzii i odolnějším druhům klematisu. Na východní straně domu nechte místo například loubinci a chmelu. U okenních otvorů se vyhýbejte popínavým druhům, aby se nestaly nezvanými návštěvníky, před jejich vysazením je třeba upravit povrchové praskliny podkladu, aby se do nich nenastěhovaly. Fasádní flóra vyžaduje namontování pevné opěrné konstrukce, po níž „šplhá“. Samotná výsadba patří do rukou odborníků.

Použitý materiál Equitone Tectiva s povrchem jemně broušeným v podélném směru desky. FOTO EBM CO

Použitý materiál Equitone Tectiva s povrchem jemně broušeným v podélném směru desky. FOTO EBM CO

Vláknocementový mix

Ve vláknocementu se spojilo několik surovin, které zbytečně nezatěžují životní prostředí ani majitele fasády. Jde o cement, pevnostní vlákna, mletý vápenec, vodu a vzduch. Velkoformátové fasádní desky jsou díky nim nejen recyklovatelné, ale i bezúdržbové a v problémových situacích se snadno čistí. Tloušťkové rekordy nelámou (stačí jim 8 mm), navzdory tomu jsou však dost pevné. Barví přímo do hmoty při výrobě, myslí se i na různé povrchové úpravy. Poněvadž fasáda bývá členitá, použité materiály se musejí dát velikostně i tvarově přizpůsobit. U vláknocementu to zvládnete řezáním. Na izolaci se též upevňují formou odvětrané fasády. Aby se vzhled finální vrstvy trochu zdynamizoval, architekti je s oblibou kombinují s jinými materiály.

FOTO SCHUCO

Skleněný povrch

Snižování energetické náročnosti staveb dostalo sklo doslova na výsluní. Výrazné skleněné plochy se využívají pro přirozené získávání tepelné energie ze slunce hlavně na jižních a jihozápadních částech fasády. Jejich součástí mohou být dokonce i fotovoltaické panely. Navíc jsou zdrojem přirozeného světla, které do interiéru patří ve velkých dávkách. Sklo je součástí fasád dřevostaveb, rustikálních domů i staveb s průmyslovým a technickým designem. Díky své transparentnosti vytvoří estetický efekt s tradičními přírodními materiály i s kovovými odlesky. Neznamená to však, že by barevným úpravám odzvonilo. Sklo jich má ve svém portfoliu dost, spolu s různými tloušťkami, hmotnostmi a speciálními úpravami. Několikavrstvé skleněné prvky dokážou poskytnout potřebné izolační parametry. Záleží na tom, co architekt a uživatel očekávají. FOTO SCHUCO

Odvětrávaná fasáda

Při finální úpravě hlavně bezomítkovým způsobem se výborně uplatní odvětrávaná fasáda. Různé druhy fasádních obkladů se totiž kotví na systémové podkonstrukce ze dřeva nebo lehkého kovu. Vzniká předsazená část fasády, takže mezi ní a zbytkem obalových konstrukcí se vytvoří vzduchová mezera a komínový efekt, který brání styku působící vody a vlhkosti s izolací. Odvětrávaná fasáda zároveň vytvoří prostor na absorbování roztažnosti způsobené teplotními změnami. Podobně dochází k odvádění kondenzátu v zimě, v létě zase díky odvětrávání klesají nároky na chlazení.

Předností titanzinku je jeho bezúdržbovost a dlouhá životnost. Důvodem je přirozená odolnost proti povětrnostním vlivům. Titan zabezpečuje také tvarovou stabilitu. FOTO VM ZINK

Předností titanzinku je jeho bezúdržbovost a dlouhá životnost. Důvodem je přirozená odolnost proti povětrnostním vlivům.
Titan zabezpečuje také tvarovou stabilitu. FOTO VM ZINK

Kovová krása

Možnost uplatnit se na fasádě dostaly některé druhy kovů. Například odolný titanzinek se postupně přesouvá z průmyslových a kancelářských budov i na netradičně působící rodinné domy. Hliník se objevuje samostatně nebo v rámci kompozitních fasádních systémů s termojádrem. Hliníkové fasádní kazety vytvářejí pravidelný geometrický rastr decentními spoji. Do hry vstupuje i nerezová ocel. Spolu s pozinkovanou, černou ocelí a hliníkem, mosazí či bronzem se používá na výrobu tahokovu. Fasády z něj získávají pozornost hlavně designem tvořeným z ok. Na pohled podobnou variantou jsou metalické vnější prvky s perforací. Komu se sice líbí kovový lesk, ale chce, aby fasáda působila jemněji a méně technicky, ten to asi zkusí s tenkou, ale pevnou kovovou tkaninou.

Výhodou břidlicového obkladu (zde na exponované severní fasádě) je nehořlavost a nenasákavost. FOTO FEILDEN FOWLES

Výhodou břidlicového obkladu (zde na exponované severní fasádě) je nehořlavost a nenasákavost. FOTO FEILDEN FOWLES

Kámen na kameni

Přírodní forma kamene se na fasádách uplatňuje ve formě pásků nebo panelů, případně štípaných prvků v nepravidelném tvaru. Má dobré akumulační schopnosti. Poněvadž jde o jeden z nejtěžších materiálů, při jeho kotvení nebo lepení je třeba brát v úvahu nosnost použitých prvků, charakter izolace apod. Dekorativní imitace už bez problémů zastoupí přirozený vzor. Bývají vyrobeny z vibrobetonu modifikovaného různými zušlechťujícími příměsemi. To ještě rozšiřuje estetické i finanční možnosti použití. Plášť budovy obložený kamenem může na mnohé působit masivně, proto se kamenné prvky většinou kombinují s jinými materiály a používají se na namáhanější části. Kamenný sokl býval v našich zeměpisných šířkách zvlášť oblíbený, ale současná architektura jeho hranice dávno překročila. FOTO SCHUCO

FOTO SCHUCO

Ocelový chameleon

Corten si získává v posledních letech stále větší oblibu i širší využití. Jde o nízkolegovanou ocel, jejíž vlastnosti jsou modifikovány mědí, chromem, niklem a fosforem – díky nim je potom odolnější. Vtip je v tom, že vzhled Cortenu se sice mění, specifická patina ho však nepoškozuje, ale chrání. Vytváření patiny provází zajímavá změna barvy – z výrazné červenooranžové se stává hnědá. Na designové počiny je jako stvořená. Na fasádě můžete s touto proměnou, kterou způsobuje střídavé působení vlhkosti a vysoušení, počítat vlastně automaticky. Na každé světové straně má tato změna mírně jiný průběh. V interiéru je tomu třeba trochu pomoci. Prvky z Cortenu se od sebe a od ostatních kovových částí oddělují pro velkou tepelnou dilataci a kvůli odtékání vody by měly mít určitý sklon.

TEXT ZUZANA KUBALOVÁ
FOTO ARCHIV FIREM, DANO VESELSKÝ
ODBORNÁ SPOLUPRÁCE MAPEI, KNAUF INSULATION
ZDROJ časopis HOME speciál jaro 2015, JAGA MEDIA, s.r.o.

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: břečťan popínavý chmel dum fasada fíky nátěr proti plísni popínavé dřeviny popínavé růže stavebni materialy vistárie
Sdílejte článek

Diskuze