5 kritérií pro výběr střešní krytiny

18. 04. 2019
Diskuze (0)
Sdílet

Střešní krytina již na první pohled ovlivní vzhled vašeho domu. Materiálových i tvarových variant je dnes na trhu obrovské množství.

Sklon střechy

Patří k nejdůležitějším parametrům při výběru krytiny. Šikmá střecha má definovaný sklon střešních rovin od 10° do 45°, přičemž za optimální se považuje 45° sklon zaručující správný odtok vody a nezadržující sníh. Na střechy s malým sklonem se používají plošné krytiny. Krytinu z malorozměrových prvků je ideální použít od sklonu 22°. Při větším sklonu střechy je výběr krytin velmi široký. Lze si zvolit neprofilové betonové nebo keramické tašky, krytiny z umělé nebo přírodní břidlice nebo asfaltový šindel. Výběr krytiny pak záleží i na estetickém hledisku a finančních možnostech.

Betonové a keramické krytiny představují kvalitní a spolehlivé řešení.

Mají dlouhou životnost, jsou odolné proti ohni a mrazu. Bonusem je široká paleta tvarů a barev.

Odolnost pálených krytin zvyšuje i glazura či engoba.

Díky nim si pálené tašky dokážou zachovat sytost barev a eliminovat znečištění.

FOTO MEDITERRAN

FOTO MEDITERRAN

Hmotnost

Krytiny se podle hmotnosti dělí na lehké a robustní. Lehké krytiny váží od 5 do 22 kg na metr čtvereční – patří sem asfaltové šindele, plechové, plastové nebo vláknocementové krytiny. Jejich životnost je o něco kratší než u těžkých krytin. Hmotnost robustních krytin se pohybuje přibližně od 39 do 70 kg na metr čtvereční, mají dlouhou životnost a větší odolnost proti extrémům počasí. Do této kategorie patří keramické a betonové tašky, nebo přírodní břidlice.

FOTO BRAMAC

FOTO BRAMAC

Mrazuvzdornost

Nebo jinak schopnost střešní krytiny odolávat teplotním změnám, která se zkouší podle ČSN EN metodou odpovídající zeměpisné zóně. Česká republika patří do zóny B, takže taška nasáklá vodou musí obstát ve 150 zkušebních cyklech, během nichž se střídavě zmrazuje a rozmrazuje. Nebezpečí vyšší nasákavosti spočívá v tom, že více vody v těle tašky se v zimě změní na led, přičemž zvětší svůj objem, a může tak tašku poškodit.

FOTO Wienerberger

FOTO Wienerberger

Barva

Důležitou roli při pasivní ochraně před účinky tepla hraje i barva a povrchová úprava střešní krytiny. V zásadě platí, že tmavší a černé povrchy infračervené záření pohlcují a přehřívat se bude nejen krytina samotná, ale i prostor pod ní. Z tohoto hlediska jsou tedy vhodnější světlejší barvy a krytiny s vyšším leskem. Pokud však toužíte po tmavých odstínech krytiny, vybírejte z těch kvalitnějších, které jsou schopné odrážet infračervené záření.

FOTO KM Beta

FOTO KM Beta

Povrchová úprava

Při výběru povrchové struktury krytiny je podstatné i to, v jaké oblasti žijete. V oblastech s častými sněhovými srážkami se doporučuje krytina s hladkým povrchem, po níž se sníh snadněji sklouzne, a tak zbytečně nezatěžuje střechu. Krytiny s drsnějším povrchem lépe zadržují srážky, prach a jiné nečistoty, častěji je také osidlují mechy.

TEXT: Miroslava Maceková
FOTO: archiv firem
ZDROJ: časopis HOME

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: keramické krytiny keramické tašky Od partnerů strechy strešní krytina
Sdílejte článek

Diskuze