FOTO REHAU

Bezpečnostní okna: Ochrana domova před zloději

22. 02. 2019
Diskuze (0)
Sdílet

Okna rodinných domů i bytů v nízkých podlažích jsou z hlediska bezpečnosti nejchoulostivější. Je totiž známo, že 84 % zlodějů se dostává do bytu nebo domu oknem, případně přes balkonové dveře, a nebojí se vybírat si ke svému činu denní dobu. Pokud zloděj cítí šanci na obohacení, nejčastěji se uchýlí k vypáčení okenního křídla.

Rozbitím skla na sebe může zloděj snadno upozornit, nebo se dokonce pořezat. Ve filmech sice vídáme, jak hrdina diamantovým hrotem vyřízne perfektní otvor ve skle, s jehož pomocí si otevře, ale podobné scény skutečně patří hlavně do kriminálních příběhů. Z policejních zkušeností vyplývá smutná zpráva, že každé okno, podobně jako u zabezpečení automobilu, je překonatelné.

Celý vtip je v tom, jak moc to případnému zloději usnadníme. Levná okna s levným kováním, které lze vypáčit během pár sekund, jej stoprocentně neodradí. Když zkušený zloděj pozná, že ho čeká značné úsilí na překonání překážky, pravděpodobně se vašemu domu vyhne a poohlédne se někde jinde. Co tedy s tím? Předně vyhodnotit míru nebezpečí v souvislosti s lokalitou a podle toho investovat do kvalitních oken. Majitel domu někde na samotě u lesa by šetřit rozhodně neměl, naopak ve třetím patře domu v husté zástavbě mohou být nároky menší.

Okna a třídy bezpečnosti

Okna se řadí do čtyř bezpečnostních tříd (RC1-RC4), přičemž každou třídu charakterizuje, za jak dlouho a jakým nářadím je schopen případný zloděj okno násilně otevřít – vypáčit. Logicky platí, že čím vyšší je třída, tím je i míra zabezpečení vyšší. Například již u třídy RC3 musí okno odolat těžkým nástrojům, to znamená páčidlům, a zvýšenému fyzickému násilí. Bezpečnostní třída je konkrétním oknům přiřazována na základě zkoušek, u kterých se sledují komponenty jako aplikované bezpečnostní kování, typ skla a samozřejmě také použité okenní profily. Jak již bylo řečeno, při výběru oken však není nutné mít nejvyšší třídu úplně všude. Záleží na reálných podmínkách.

FOTO REHAU

FOTO REHAU

Chcete mít okna skutečně bezpečná?

Odborník z firmy REHAU radí věnovat výběru oken skutečně velkou pozornost a zvažovat všechna rizika. V současné době není problém vybrat si designová i velkoformátová okna, ale měla by být vyrobena z kvalitního materiálu, který okenní systém zařadí do požadované bezpečnostní třídy. Mezi špičkové výrobky patří okna ze speciálního kompozitního materiálu RAU-FIPRO®. Ten zaručí nadstandardní tuhost rámu a vysokou odolnost proti vloupání. Z pohledu bezpečnosti jsou tato okna ve třídě RC2, respektive RC3. Pádným argumentem je, že materiál RAU-FIPRO® byl vyvinut firmou REHAU na základě zkušeností z automobilového a leteckého průmyslu, například letadel Boeing. Konkrétně se jedná o okna řady GENEO, která kromě vysoké bezpečnosti nabídnou i vynikající tepelněizolační vlastnosti a také vyšší hlukový útlum ve srovnání s běžnými systémy.

Mohlo by vás zajímat

Povrch oken GENEO je opatřen speciální technologickou úpravou HDF, díky které mají okna perfektně hladký povrch, jenž odpuzuje nečistoty a tím významně usnadní údržbu a čištění. V nabídce oken GENEO najdete stovky barevných designů a dekorů. Záleží, po čem zrovna toužíte. Nechybí ani dnes velmi populární antracitové odstíny. Tvaru okna se díky technologickým možnostem kompozitního materiálu prakticky žádné meze nekladou. Architekti tak mají volnou ruku i k navrhování moderních okenních systémů velkých rozměrů včetně tzv. HS portálů. Pro zájemce je také důležité vědět, že ze systému REHAU GENEO lze vyrábět i domovní dveře.

Zabezpečení prostupů fasádou je podmínkou pro ochranu obydlí.

Okna jsou nejčastějším místem vniknutí zlodějů.

Požadavky na bezpečnost mohou splňovat i velkoformátová či jinak atypická okna.

Bezpečnostní třída je konkrétním oknům přiřazována na základě zkoušek.

Doporučujeme pro okna

FOTO REHAU

FOTO REHAU

Pro velký formát

V systému REHAU GENEO lze vyrábět velkoformátová okna, francouzské dveře i vchodové dveře. Díky jejich konstrukci je možno splnit i ty nejnáročnější požadavky na tepelnou a zvukovou izolaci a na bezpečnost. Je také možno se přizpůsobit řadě nestandardních stavebních situací. Přitom si profilové systémy REHAU zachovávají svoji typickou trvanlivost, nadčasový design a snadnou údržbu. Inspiraci můžete hledat také na www.rehau.cz

FOTO REHAU

FOTO REHAU

Atypické tvary

Okna SYNEGO jsou zrozená ze synergie. Představují součinnost všech dlouhodobých poznatků, zkušeností a požadavků trhu skloubených v jednom systému. Lze realizovat velké množství architektonických možností dle individuálních představ, jako např. kulatá, trojúhelníková i šikmá okna s různým umístěním okenních příček. Třída odolnosti proti vloupání: do RC3. Počet komor: 7 v rámu, 6 v křídle. Více na www.rehau.cz

PŘIPRAVILA: KRISTÝNA LIŠKOVÁ
ODBORNÁ SPOLUPRÁCE: REHAU S.R.O.
FOTO: REHAU
ZDROJ: časopis HOME

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: bezpečnostní okna Od partnerů okno
Sdílejte článek

Diskuze