Domy, které se v České republice postavily před rokem 2000, nyní stojí před složitou otázkou – jak dosáhnout maximální úspory tepla?

22. 09. 2020 Sdílet

Většina již realizovaných staveb se šikmými střechami využívá podkrovní prostory pro bydlení. Domy, které se v České republice postavily před rokem 2000, nyní stojí před složitou otázkou – jak dosáhnout maximální úspory tepla?

Nárůst cen energií a tlak na jejich úsporu se projevuje v oblasti zateplování budov realizováním vnějšího zateplení fasád a zvyšováním (přidáním) tlouštěk tepelné izolace v šikmých střechách. Při výměně krytin u šikmých střech se jednoznačně přidává tepelná izolace nad krokve, tzv. nadkrokevní izolace. Nejvhodnějším materiálem pro tento způsob je tepelná izolace s velmi dobrými izolačními vlastnostmi, malou nasákavostí a vysokou pevností v tlaku prodávaná pod označením PIR izolace.

zateplení strechy

(obr.6) Foto puren

Jsou i situace, že zákazník chce střechu přiteplit, ale neuvažuje o výměně krytiny. Společnost Puren přichází s efektivnějším východiskem – systémové řešení s tepelnou izolací PIR (obr.6), umístěnou přímo pod krokvemi. Speciální tepelně izolační desky PIR s integrovanými dřevěnými latěmi, které jsou součásti PIR desky. Desky jsou již ve výrobě opatřeny oboustranně hliníkovou vrstvou, která má funkci parozábrany a po obvodu spoj na pero-drážku.

zateplení strechy

(obr.5) Foto puren

Tepelná izolace PIR od společnosti Puren se klade pod krokve, pod stávající minerální izolaci mezi krokvemi (obr.5). Doporučujeme použít desku puren UKD (obr.3) nebo puren FD-L (obr.4). Výhodou je, že v létě sníží prohřívání interiéru a v zimě vám pomůže ušetřit na vytápění. Montáž je velmi jednoduchá a lze ji provádět svépomocí.

zateplení strechy

(obr.3) Foto puren

Přidáním desky o tloušťce 60 mm se zvýší tepelný odpor střešní konstrukce o 2,60 m²W/K.

zateplení strechy

(obr.4) Foto puren

Kotvení dodatečné PIR izolace pod krokvemi se provádí vruty do krokví přes integrované dřevěné latě v PIR desce UKD nebo přes celoplošnou OSB desku či dřevěné latě pro desku FD-L s oboustranným hliníkem bez integrovaných latí. Vzduchotěsnost a parotěsnost střešní konstrukce se zajistí přelepením spojů desek samolepicí AL páskou nebo celoplošným překrytím parozábranou. Napojení PIR desek na zděné konstrukce provádíme parozábranou lepenou do tmelu.

zateplení strechy

(obr.7) zdroj puren

Integrované latě u purenu UKD také slouží k přímé montáži sádrokartonu, čímž lze snížit tloušťku konstrukce opravdu na minimum. Správný návrh tloušťky tepelné izolace PIR je ovlivněn stávající tloušťkou a kvalitou minerální izolace mezi krokvemi, parozábranou, tloušťkou a vzdáleností krokví. Důležitým faktorem je, aby ve skladbě střešního pláště nedocházelo ke kondenzaci vzdušné vlhkosti. Ověřovacím výpočtem je možné prokázat vliv vlhkosti v konstrukci.(obr.7)

www.puren.cz

mail. info@puren.cz

ZDROJ: PR článek společnosti puren

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: tepelná izolace zateplení střechy
Sdílejte článek