Jak na fasádu řadového rodinného domu

05. 10. 2011
Diskuze (0)
Sdílet

Fasáda domu může vyzdvihnout samotnou architekturu stavby, když však při jejím řešení příliš zapojíte lidovou tvořivost, může ji zcela zničit. Proto je vhodné obrátit se i v tomto případě na odborníka.   Koncepce  Řadový rodinný dům má […]

Fasáda domu může vyzdvihnout samotnou architekturu stavby, když však při jejím řešení příliš zapojíte lidovou tvořivost, může ji zcela zničit. Proto je vhodné obrátit se i v tomto případě na odborníka.

Perspektivní pohled na ulici s dominantou kostela a kopci v pozadí

 

Koncepce 
Řadový rodinný dům má jednoduchý obdélníkový půdorys, což je velkou výhodou z hlediska energetické náročnosti stavby. Dům tvoří dvě výškově odlišné hmoty, které jsme přiznali i na fasádě. Zdivo z lehkého betonu bylo nutné zateplit polystyrenem o tloušťce 15 cm. Na garážové části domu je zateplení o 5 cm silnější, protože se nad ní nachází obytná místnost. Vzhledem k větší tloušťce zateplení vystoupila tato část fasády z původně rovného tvaru půdorysu.

Východiskem pro návrh fasády byla její ochrana před větrem, deštěm a slunečním zářením a v neposlední řadě i otázka propojení interiéru s exteriérem v žádané míře – ať už vzhledem k ulici, nebo zahradě.
Dům je s mírnou odchylkou orientován směrem na sever a na jih. Na severní straně je ulice, na příjemnější jižní straně zahrada.

Začlenění do prostředí 
Tyto požadavky bylo třeba naplnit v duchu místa. Dům se nachází v oblasti, kde je použití dřeva přirozené. Majitelé domu se nebrání ani modernějším materiálům a konstrukcím, proto se ke slovu dostalo i sklo a kov. Poloha stavby sice architekty vyzývá k zachování místních tradic, ale stejně blízko může mít i k aktuálním trendům. Tato skutečnost se odráží v obou navrhovaných alternativách. Spojení dřeva a skla s dostatkem zeleně se stalo základem návrhu obou variant, vždy však s důrazem na nadčasovost a trvalost použitých materiálů.

Vstupní dveře v závětří
Vstup do domu představuje spojení mezi soukromím a ulicí. Vzhledem k tomu, že jde o řadový rodinný dům, význam vstupu ještě více nabírá na důležitosti. Protože majitelem domu je mladá rodina s jedním dítětem, důležité bylo zdůraznění hranice mezi soukromím, spojeným s bezpečím, a veřejným prostorem. V obou alternativách figuruje před vstupními dveřmi stěna, ať už ze dřeva, nebo skla, která plní několik funkcí. Kromě výchovného rozměru – „můžeš, ale jen potud“ – poskytuje ochranu před větrem a deštěm, a to vše v dosahu denního světla, jež proniká přes skleněnou stříšku. Proti dveřím se může umístit jednoduchá lavice, která poslouží pro krátký odpočinek nebo odložení nákupů při odemykání dveří.

Terénní úpravy
Dům se nachází ve svahu, ve dvou směrech. Před uliční fasádou je vhodné terén vyrovnat násypem, aby se zjednodušil přístup ke vchodu. V případě, že se domácí rozhodnou pěstovat rostliny na oknech, zlepší se i přístup k nim.

Směrem do zahrady se terén od domu výrazněji svažuje. To umožnilo vytvořit prostornou terasu jako prodloužení obytné části domu do zahrady v letních měsících.

Terasa je v obou navrhovaných alternativách vybavena dřevěnou pergolou, která poslouží jako ochrana před slunečním zářením či jako opěra pro popínavé rostliny. Jednoduché dřevěné zábradlí s výplní ze skleněných tabulí poskytne bezpečnou hranici a vizuální propojení se zahradou.

Příklon k tradici (alternativa A) 
• Dřevěné okenice v posuvném rámu na severní fasádě poskytnou domu intimitu vzhledem k ulici a lepší ochranu před únikem tepla. Na jižní fasádě ochrání horní pokoje před slunečním zářením v létě, zatímco v zimě zamezí tepelným ztrátám.
• Vstupní dveře ochrání dřevěná stěna se stříškou ze skla (bude ji možné čistit z francouzského okna na horním podlaží). Skleněná stříška umožní podívat se z horního okna, kdo je přede dveřmi. Dřevěná stěna dodá závětří intimitu vzhledem k ulici.
• Před stěnou proti dveřím může být jednoduchá dřevěná lavice, určená pro krátký odpočinek nebo odložení nákupu při odemykání domu, která bude zároveň chráněna před povětrnostními vlivy. Závětří s lavičkou může také ochránit dvouapůlleté dítě majitelů před neuváženým vyběhnutím na ulici.
• Mírně vystupující část domu s garáží poskytne díky větší tloušťce zateplení lepší tepelnou pohodu především obytné místnosti nad ní. Zároveň se může stát opěrou popínavé rostlině, která vnese do prostředí více zeleně, a celkově působit osvěživě.
• Jehličnatý strom jehlanového vzrůstu.

 Alternativa A pohled ze zahrady  Alternativa A pohled z ulice

Příklon k aktuálnímu (alternativa B) 
• Dřevěný obklad na části domu s garáží, případně barevné zvýraznění této části.
• Květinové truhlíky na oknech.
• Skleněná zábradlí na francouzských oknech.
• Vstupní dveře se skleněným závětřím (stěna i stříška) – důraz na celkový výhled na ulici.
• Terénní úpravy – násyp po hranici sousedního pozemku umožní dobrý přístup ke květináčům i z úrovně předzahrádky.
• Okrasné keříky nižšího vzrůstu upravené do tvaru koule.
• V zahradní části výrazná barevná zídka schodiště vedoucího na terasu a do zahrady. Tady si mohou domácí vybrat oblíbenou barvu.

Čemu dají obyvatelé přednost? Celkovému výhledu na ulici při vycházení z domu? Ochraně oken okenicemi? Nebo je zaujme možnost prodloužit si díky stylovým květináčům zahrádku až do prostoru ulice? Rozhodnou se pro popínavou zeleň na fasádě s garáží? Nebo je osloví dřevěný obklad z vhodné domácí dřeviny? Přikloní se k tradici, nebo dají přednost aktuálnějšímu vzhledu domu?

Alternativa B pohled ze zahrady Alternativa B pohled z ulice

TEXT a NÁVRH: Ing.arch. Lucia Hakelová

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: fasada
Sdílejte článek

Diskuze