Jak opravit kapající kohoutek a ušetřit peníze? Návod krok za krokem, díky kterému to zvládnete sami
Kapající kohoutek není jen nepříjemný vlezlý zvuk. Je to i ohromné plýtvání vodou, které vás může vyjít neuvěřitelně draho. A i když se vám to může jevit jako malé množství, pokud si toho nebudete všímat, může vás to stát i poměrně velký balík peněz.
Kohoutek, který kape představuje větší problém, než se zdá
Kohoutek, který jen tak mírně kape asi 10 kapek za minutu, v reálu to pak představuje až 20 litrů vody za den, což za rok pak dělá 7,3 ㎥. Jeden takto kapající kohoutek vás tak bude stát zbytečnou tisícovku. A co potom, když bude kapat více nebo vám tak bude doma kapat nejen kohoutek v kuchyni, ale třeba i v koupelně?
Jaké jsou nejčastější příčiny kapajícího kohoutku?
K nejčastějším příčinám kapajícího kapajícího kohoutku patří vadné těsnění, které již nedokáže zabránit průniku vody. Velmi často to způsobují usazeniny vodního kamene, které se usazují v sedle kohoutku a brání jeho správnému uzavření. K dalším příčinám patří poškození keramických hlavic nebo samotného závitu a v některých případech kapání z vodovodního kohoutku může být spojeno i s problémem s pákou nebo rukojetí kohoutku, která správně netěsní.
S opravou kapajícího kohoutku neotálejte!
Opravy kapajícího kohoutku se nemusíte bát. Jeho oprava je obvykle jednoduchou záležitostí a zvládne ji většina domácích kutilů, a to i ti, co si myslí, že nejsou příliš zruční. Výměnou těsnění nebo kartuše můžete vyřešit problém během 30 minut a bude vás to stát jen pár korun. A i když zatím nevíte, jak na to, nezoufejte, my vám poradíme. Máme pro vás praktické návody na to, jak vyřešit kapání vody jak u klasických kohoutků, tak i u pákové baterie.
Co k tomu budete potřebovat?
Pro opravu klasického kohoutku:
- šroubovák
- kleště
- sadu těsnění
- klíč, nožík
- hadr
Pro opravu pákové baterie potřebujete:
- novou kartuši
- imbusový klíč
- nůž
- kleště
- hadr
Jak tedy vyměnit těsnění u klasického kohoutku
- Nejprve si doma uzavřete hlavní přívod vody. Nechte z kohoutku vytéct zbylou vodu.
- Odšroubujte ozdobnou hlavici kohoutku.
- Potom si pomocí vhodného klíče povolte matici, která drží těsnění kohoutku.
- Následně opatrně vyjměte staré těsnění. Nasaďte nové těsnění.
- Našroubujte kohoutek a jemně ho dotáhněte.
- Otevřete přívod vody a zkontrolujte, jestli kohoutek neteče. Nakonec vše dotáhněte.
Jak vyměnit kartuši v pákové baterii
- I v tomto případě nejprve uzavřete hlavní přívod vody. Otevřete páku baterie a nechte vytéct zbylou vodu.
- Odšroubujte ozdobný kryt páky.
- Imbusem (nebo šroubovákem) povolte šroub, který je ukrytý pod krytkou a sejměte páku.
- Povolte matici držící kartuši.
- Nasaďte novou kartuši.
- Našroubujte matici a dotáhněte.
- Nasaďte páku zpět a utáhněte šroub.
- Otevřete přívod vody a zkontrolujte, jestli baterie neteče.
Na co si dát pozor
- Při nákupu těsnění si pořiďte radši celou sadu, ušetříte si tím čas i námahu (protože nebudete muset jít znovu do obchodu), když při samotné výměně zjistíte, že je problém v jiném těsnění, než jste si původně mysleli. Cenový rozdíl je přitom minimální.
- V případě výměny kartuše, vězte, že se vyrábí v různých velikostech. Navíc se také liší i vnitřním uspořádáním drážek, a proto je velmi důležité, abyste vybrali kartuši přesně podle typu vaší baterie. Rozhodně se proto nebojte oslovit v obchodě odborníka. Dobré je i to, když si svou starou kartuši vyfotíte (pokud si ji tedy nevezmete přímo do obchodu).
- Kartuše jsou obvykle plastové nebo keramické. Plastové jsou sice levnější, ale příliš toho nevydrží, takže se vám pak může stát, že za půl roku ji můžete měnit znovu.
- Při dotahování buďte opatrní. Dotahujte raději přes hadr, abyste kov nepoškrábali. Dejte si pozor i na přílišné utažení, které může způsobit prasknutí těsnění nebo poškození závitů.
Text: Adriana Dosedělová
Foto: Shutterstock
Zdroj: https://www.jakopravit.cz/domacnost/jak-opravit-kapajici-kohoutek.html, https://www.wikihow.com/Fix-a-Leaky-Faucet