Jak vybrat bezpečná garážová vrata

05. 08. 2015
Diskuze (0)
Sdílet

Při projektování a výstavbě garáže je nevyhnutelné klást důraz na její bezpečnost, aby se předešlo možným krádežím, a také na bezpečnost samotného uživatele. V obou případech hraje klíčovou roli volba garážových vrat.

Bezpečnost na prvním místě

Kvalita garážových vrat se pozná i podle toho, jakými bezpečnostními prvky disponují. Základní výbavu představuje pádová brzda a pojistka přetržení pružin. Pádová brzda funguje jednoduše – hned, když dojde k překročení nastaveného počtu bezpečných otáček, což se stává hlavně při přetržení lanka, se brzda aktivuje. V případě vrat ovládaných elektromotorem se zablokuje napájení a řídicí jednotka posun zastaví. U vrat s výškou nad 2,5 m a plochou více než 11 m2 už stanovuje použití pákové brzdy norma. Tato vrata mají totiž hmotnost několik stovek kilogramů. Podobný bezpečnostní efekt přinášejí při běžném provozu i pružiny, které zabezpečují dokonalé vyvážení vrat, a tím jejich plynulý chod. Díky pružinám lze vrata velmi snadno ovládat i ručně, a to i navzdory jejich vysoké hmotnosti. I když se pružiny vyrábějí z kvalitních materiálů a jejich výdrž se řádově pohybuje v několika desítkách tisíců otevření a zavření, měla by obsahovat pojistku pro případ jejich poškození.

foto: Lomax

foto: Lomax

Další bezpečnostní prvky

Mají-li garážové dveře elektrický pohon, je vhodné doplnit i další bezpečnostní prvky. Velké uplatnění nachází například infrazávora, která vysílá infračervený paprsek. Kdyby byly dveře v pohybu a procházelo by tudy domácí zvíře nebo dítě, paprsek by se přerušil, dveře by se zastavily a vrátily do základní polohy pod strop nebo podél stěny (dveře s bočním posunem). Důležitým bezpečnostním prvkem je i automatická ochrana motoru při nájezdu na překážku. Skvělým pomocníkem je zase kontaktní lišta, která sleduje zavírací hranu. V případě, že se okraj dveří dotkne nějaké překážky, například střechy vozidla, pohon se okamžitě zastaví a dveře se vrátí do základní polohy.

Infrazávora představuje praktický bezpečnostní prvek. Pokud by byla garážová vrata v pohybu a procházelo by tudy domácí zvíře nebo dítě, paprsek se přeruší. Vrata se potom zastaví a vrátí do základní polohy. foto: Lomax

Infrazávora představuje praktický bezpečnostní prvek. Pokud by byla garážová vrata v pohybu a procházelo by tudy domácí zvíře nebo dítě, paprsek se přeruší. Vrata se potom zastaví a vrátí do základní polohy. foto: Lomax

Nepodceňte design lamel

Nehodě, resp. úrazu, lze předcházet i volbou vhodného designu lamel, z nichž se vrata ve většině případů skládají. Při výběru si všímejte, zda mají zámky proti přivření prstů. Ty v případě, pokud by se někdo dotkl pohybujících se dveří v blízkosti přechodu lamel, zajistí, že zámek prsty odsune. U některých pohonů je nutné instalovat spínač blokovací zarážky, který je možno ovládat z interiéru. Může být užitečný jako základní mechanické zabezpečení například v domácnostech s malými dětmi.

Dálkovým otevíráním k bezpečnosti

Hlavní bezpečnostní prvek v boji proti zlodějům představují uzamykací systémy. Většina vrat renomovaných výrobců se v současnosti prodává s dálkovým ovládáním, u nějž je bezpečnost obzvlášť důležitá. Řešením dnes nejsou ovládání, která se nedají naprogramovat, případně nabízejí výběr jen z malého počtu kombinací. Klíčové je, aby se ovladač a řídicí jednotka garážových vrat daly kdykoliv přeprogramovat a systém využíval tzv. plovoucí kódování. To zabezpečuje, aby vrata a ovladač spolu pokaždé komunikovaly použitím jiného kódu, který je potom téměř jedinečný a nabízí bilióny možných řešení.

Výhodou dálkového ovládání je i to, že může mít dosah od několika až po asi 100 m.

A to i v případě, že na otevírání či zavírání garáže použijete dálkové ovládání a nemáte na ni v daném okamžiku výhled, můžete si být jisti, že všechny bezpečnostní prvky, jako jsou infrazávora či kontaktní lišta, fungují úplně stejně jako při manuálním ovládání.

Vodicí systémy, do nichž se garážová vrata zasouvají, představují důležitý prvek. Při výběru sledujte tloušťku použitých profilů, která by měla být minimálně 2 a v případě větších vrat dokonce 3 mm, a jejich povrchovou úpravu, nejčastěji pozinkování. Vyplatí se konzultovat i vyhotovení posuvných koleček. foto: Lomax

Vodicí systémy, do nichž se garážová vrata zasouvají, představují důležitý prvek. Při výběru sledujte tloušťku použitých profilů, která by měla být minimálně 2 a v případě větších vrat dokonce 3 mm, a jejich povrchovou úpravu, nejčastěji pozinkování. Vyplatí se konzultovat i vyhotovení posuvných koleček. foto: Lomax

Odborník radí
Lubomír Valenta
Lomax

Proč si zvolit dálkové ovládání garáže?

Dálkové ovládání není jen prostředkem, jak zvýšit své pohodlí, ale snižuje například i riziko vloupání a značným způsobem urychluje manipulaci s garážovými vraty. Rychlé otevírání a zavírání zvyšují v kontextu okolního provozu bezpečnost uživatele i projíždějících řidičů.

Systémová řešení

Při výběru způsobu otevírání garážových vrat se vždy vyplatí přemýšlet o systémových řešeních, pomocí nichž můžete zároveň ovládat i vjezdovou bránu, exteriérové stínění, markýzy nebo venkovní osvětlení. Výhodné je, když si vše vyberete u jednoho dodavatele, díky čemuž se vyhnete více ovladačům a získáte praktický kompatibilní systém.

Vrata mohou být vybavena i základní mechanickou zarážkou, která se používá většinou u ručně ovládaných typů bez zámku. Dobře ale poslouží i v případě elektrických vrat, například jako ochrana před vykradením při výpadku proudu.

Pojistka proti přetržení pružin tvoří spolu s pákovými vraty základní bezpečnostní výbavu garážových vrat. foto: Lomax

Pojistka proti přetržení pružin tvoří spolu s pákovými vraty základní bezpečnostní výbavu garážových vrat. foto: Lomax

Zaostřeno na materiál

Materiálové vyhotovení vrat se promítá do bezproblémového fungování celého systému i jeho celkového vzhledu. Standardem jsou v současnosti nerezové lamely, resp. sekce, na jejichž opláštění se zpravidla používá galvanizovaný plech. Moderní rolovací dveře se vyrábějí z hliníkových nebo ocelových lamel, které jsou umístěny nad sebou. Válcované lamely se vyplňují polyuretanem, který přispívá k tomu, aby garáž splňovala tepelněizolační požadavky. Renomovaní výrobci v současnosti používají technologii na spojování plechů pod názvem TOX. Spoje se při ní lisují pomocí speciální matrice, díky čemuž vzniká velmi pevný spoj bez narušení povrchové úpravy materiálu, čímž se předchází korozi v místě spojů. To se týká hlavně kování, tedy například vodicích kolejnic.

Garáže se v současnosti mohou otevírat i prostřednictvím mobilního zařízení s wifi – mobilu nebo tabletu, případně zařízením HomeLink, které se instaluje přímo do auta. Také při jejich použití lze zaručit maximální bezpečnost.

PŘIPRAVILA NATÁLIA ŽÁKOVÁ
ODBORNÁ SPOLUPRÁCE LOMAX
FOTO LOMAX
ZDROJ časopis HOME speciál jaro 2015, JAGA MEDIA, s.r.o.

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: bezpecnost garaz material vrata
Sdílejte článek

Diskuze