Když jsou garážová vrata a dům v souladu

18. 03. 2014
Diskuze (0)
Sdílet

Asi znáte řidiče, kteří při koupi auta nehledí na jeho výkon či cenu, ale hlavně „aby jim slušelo“. My jsme se pro změnu podívali na nabídku firem prodávajících garážová vrata, ale pro tentokrát nás nezajímaly […]

Asi znáte řidiče, kteří při koupi auta nehledí na jeho výkon či cenu, ale hlavně „aby jim slušelo“. My jsme se pro změnu podívali na nabídku firem prodávajících garážová vrata, ale pro tentokrát nás nezajímaly jejich vlastnosti či konstrukce. Důraz jsme kladli na jejich design a pro vás jsme vybrali několik příkladů, jak zajistit, aby vrata i architektura domu byly v souladu.

 

 

Slovníček 

 

Rolovací vrata
Jednoduchá konstrukce, zabírají málo místa. Ale obvykle nejdou zateplit, jelikož tato konstrukce si žádá tenkostěnné provedení.

Sekční vrata
Sekční vrata se otvírají svisle nahoru nebo na stranu (boční). Vrata jsou členěná do sekcí/panelů, což umožňuje snadnější manipulaci a menší prostorovou náročnost.

Výklopná vrata
Nízká cena, jednoduchost, to jsou hlavní plusy tohoto řešení. Nevýhodou je, že zabírají více místa pod stropem i před garáží při výklopu. 

(foto: Technopark)

(foto: Technopark)

Nová ke starému

Garáž nezasahuje přímo do hmoty domu, přesto je, díky své pozici, v uličním pohledu dominantní. Proto je důležité vybrat správný design vrat – zde ladí barevně se střechou i dalšími prvky domu v historizujícím stylu. 

(foto: Hörmann)

(foto: Hörmann)

Moderní elegance

Tomuto řešení není co vytknout – moderní koncepce domu a k ní odpovídající garáž. Design vrat kopíruje lamelovou fasádu domu, povrchová úprava vrat s imitací dřeva zachovává i členění fasády. Důraz na detail se vyplácí! 

(foto: Hörmann)

(foto: Hörmann)

V britském stylu

Rekonstrukce v romantickém stylu, opět s oddělenou garáží. Vrata skvěle ladí nejen s charakterem stavby, ale i s designem vstupních dveří i vrátek. Zde zaráží spíše nadužití betonu v podobě zámkové dlažby a ozdobných pásků na fasádě. Jsou to paradoxně právě garážová vrata, která celek „změkčují“. 

Vrata by neměla ladit jen s charakterem domu, ale třeba i se vstupními dveřmi. Zejména pokud jsou oba vstupy v jednom pohledu.

(foto: Hörmann)

(foto: Hörmann)

Kdo hledá, najde

Něco pro bystré oko – najděte garáž! Poměrně unikátní řešení, kdy je příbytek pro vašeho ocelového oře zcela ukryt v hmotě domu. Architekt volil jednolitou fasádu a pro garáž vybral sekční vrata, která toto řešení umožňují. Jejich členění je co nejmenší, aby nerozbilo minimalistický design fasády. Designově skvělé, ale pozor – jen pro zkušené řidiče!  🙂

(foto: Hörmann)

(foto: Hörmann)

Jinak a přece dobře

Umístění garáže co nejblíže příjezdové komunikaci je logické – žádný investor nechce plýtvat místem na pozemku pro příjezdovou cestu. Nicméně pak se garáž stává dominantou – a bohužel ne vždy se pamatuje na její architektonické ztvárnění. Tento příklad je důkazem, že poměrně divoké tvary vlastního domu je nutné vyvážit a uzemnit jednoduchým, utilitárním kubusem garáže – vždyť je to přece „jenom garáž“. Její obvodové zdi i materiál vrat s designem domu na první pohled nekorespondují, v tomto případě je to ale dobře zvolené řešení. Garáž je samostatná, tak proč ji nepřiznat. 

(foto: Hörmann)

(foto: Hörmann)

Dvakrát na stejné téma

Tento design se nám sice tolik nelíbí, nicméně zde je patrná výhoda toho, když výrobce umí jak vrata, tak i vstupní dveře. Proto přemýšlejte dopředu, nejlépe už při projektování domu – kde bude garáž a jak budou vypadat vstupní prostory do vašeho domu? 

(foto: Trido)

(foto: Trido)

Přírodní retro

Z tohoto obrázku sice nelze hodnotit soulad garáže s vlastním domem, líbí se nám ale materiál – dřevěné lamely časem získají hezkou patinu. Řešení to není pro každého, ale my oceňujeme volbu přírodního materiálu, který opět zjemňuje poměrně velkou plochu vrat. Úzké lamely si sedly s konstrukcí sekčních vrat – po jejich zavření není jejich členění skoro vůbec patrné. 

TEXT Red
FOTO archiv firem
ZDROJ časopis HOME, JAGA MEDIA, s.r.o.

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: garaz rolovaci vrata
Sdílejte článek

Diskuze