Materiály pro stavbu, do které se budete rádi vracet

21. 03. 2012
Diskuze (0)
Sdílet

Současný trend směřující k energeticky úsporným budovám s sebou zároveň přináší téma kvality jednotlivých materiálů, a zejména jejich spolupůsobení na kvalitu prostředí v obytných prostorách. Hodně se mluví o přírodních materiálech, ale jejich výhody nejsou […]

Současný trend směřující k energeticky úsporným budovám s sebou zároveň přináší téma kvality jednotlivých materiálů, a zejména jejich spolupůsobení na kvalitu prostředí v obytných prostorách. Hodně se mluví o přírodních materiálech, ale jejich výhody nejsou příliš patrné z pouhých technických parametrů. Proč je tedy používat, když je na trhu řada standardních dlouhodobě používaných řešení, řekne si řadový zákazník. Vlastně jej přemýšlení nad tímto tématem poněkud obtěžuje.

Podívejme se však na principy, se kterými se dá skutečně argumentovat ve prospěch přírodních materiálů. Poměrně hodně se dnes ví o bytových plísních a jejich nebezpečných účincích na lidské zdraví, rozvíjejících se chorobách dýchacích cest atd. Plísně obvykle vznikají v místech se zvýšenou vlhkostí. Ta se vytvoří, pokud není zabezpečeno dostatečné větrání, v prostoru se vyskytuje vysoká vlhkost nebo povrch v některých místech je natolik chladný, že na něm voda kondenzuje, materiál je difuzně málo prodyšný a s párami nedovede dobře hospodařit.

Co umí přírodní materiál s vlhkostí navíc a proč většina řešení v dávné i současné minulosti funguje bez výše uvedených problémů? Pokud je správně zabudován, umí s vodní párou perfektně hospodařit! Proto se některá řešení nedají jiným než přírodním materiálem vůbec vytvořit. V rámci systému zateplení veškerých konstrukcí – v kombinaci celulózová izolace CLIMATIZER PLUS a dřevovláknité desky systému UDI – lze nalézt spolehlivé bezpečné řešení téměř pro každý případ, bez rizika kondenzace a vzniku plísní. Oba tyto materiály perfektně hospodaří s vlhkostí. To znamená, že ji:
• přijmou,
• akumulují,
• rychle transportují a
• vydají.

UDI TOP – montáž na krokevních expandérech. Difuzně otevřená konstrukce se zafoukanou celulózovou izolací CLIMATIZER PLUS a parobrzdou Proclima® DB+. UDI TOP před montáží krytiny. Difuzně otevřená konstrukce se zafoukanou celulózovou izolací.

Tyto vlastnosti jsou tak výhodné, že dřevovláknitá systémová deska systému UDI RECO je jako jeden z mála materiálů dokonce vhodná pro vnitřní zateplení stěn historických budov, což je nejnáročnější případ uplatnění ze všech zateplovacích systémů. Kombinace zateplení střechy systémem UDI TOP a CLIMATIZEREM PLUS představuje z tohoto hlediska rovněž naprosto unikátní řešení. Difuzně otevřený systém správně hospodaří s párami a vlhkostí, takže se obejde i bez parotěsných zábran. V interiéru, který je obestaven takovými materiály v obvodových konstrukcích, získáte skutečně příjemný pocit.
Neméně důležité jsou tyto parametry i při zateplení z vnější strany objektů. Přírodní dřevovláknité systémy UDI RECO nebo UDI SPEED v kombinaci s CLIMATIZEREM PLUS jsou výhodnou alternativou k ostatním zateplovacím systémům. Na dřevovláknité desky se jako exteriérová úprava nanášejí barevné omítkové systémy. Výhod zateplení tímto způsobem je mnoho. Mezi hlavními je třeba zmínit:
• výborné tepelně izolační parametry,
• značné zlepšení problémů s hlukem,
• difuzní otevřenost,
• nízký potenciál k vytváření fasádních mechů a plísní,
• značné zlepšení tepelné pohody v letních měsících,
• téměř nulový potenciál vytváření plísní kdekoli v konstrukci.

UDI RECO® – montáž systému se provádí pomocí speciálních kotev, které jsou schopny variabilně prodlužovat nebo zkracovat pracovní délku. Desky se perfektně přizpůsobí nerovnému povrchu. Je použitelný pro interiérové i exteriérové zateplení s následným omítnutím probarvenou omítkou. UDI RECO® – zateplovací systém provedený ze strany interiéru v historické budově. Povrch je finalizován omítkovým systémem UDI MULTIGRUND® a omítkou požadované zrnitosti.

Veškeré systémy dřevovláknitých desek UDI poskytují teplé povrchy. Tím je míněno využití přírodních vlastností dřeva, které má vysokou měrnou kapacitu a je schopné dlouhodobě držet rovnoměrnou teplotu, výborně transportuje a vydává případnou vlhkost. Tepelná vodivost a akumulace tepla i vlhkosti je u těchto materiálů optimálně vyvážená. To je základním předpokladem pro předcházení mechům na fasádě a mokrým povrchům s kondenzátem a plísní v interiéru.

Všechny tyto argumenty spolu s ověřenou aplikací po více než dvacet let na stovkách objektů bez nejmenších vad je základem pro 15letou záruku poskytovanou na tyto systémy a jejich skutečně dlouhou životnost.

V tomto krátkém výčtu nelze bohužel dopodrobna popsat veškeré přednosti, ale mnoho dalších informací lze nalézt na www.ciur.cz, kde jsou veškeré tyto materiály prezentovány.

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: materialy stavba
Sdílejte článek

Diskuze