Odborníci radí s výběrem lehké střešní krytiny

01. 03. 2012
Diskuze (1)
Sdílet

Jen málokterý druh střešní krytiny se setkává s tak rozporuplnými reakcemi jako plech. Čas od času se objeví článek vyzdvihující výhody plechové střechy a hned se vyrojí spousta diskutérů, kteří toto řešení vychvalují nebo naopak […]

Jen málokterý druh střešní krytiny se setkává s tak rozporuplnými reakcemi jako plech. Čas od času se objeví článek vyzdvihující výhody plechové střechy a hned se vyrojí spousta diskutérů, kteří toto řešení vychvalují nebo naopak zatracují.

 

Jak to tedy je? Jisté je, že plechová střecha se v našich zemích používá poměrně dlouho a vyhledává ji čím dál více současných architektů i majitelů nemovitostí. Dříve šlo o prosté pásy pozinkovaného plechu, dnes můžete vybírat tvar i barvu. Podle tvaru a materiálu se rozlišují dva základní typy lehkých krytin: tradiční plochá falcovaná (drážková) krytina a profilovaná, napodobující tvarem a vzhledem střešní tašky.

Hlavními výhodami obou základních typů je extrémně nízká hmotnost, snadná manipulace a uskladnění, rychlá a jednoduchá pokládka, pevnost a tvárnost materiálu a v neposlední řadě výběr až 30 odstínů v matném i lesklém provedení, novinkou je krytina s minerálním posypem pro ještě větší odolnost a rustikální vzhled.

Když to shrneme, při správném výběru typu krytiny a samozřejmě při správném položení a upevnění přináší plechová střecha celou řadu výhod. Vzhledem k výši investice se u střechy většinou příliš nevyplácí experimentovat, proto je lépe práci svěřit profesionálům. Pak byste měli mít záruku, že střecha bude svou funkci dobře plnit po dobu několika desítek let, a to s minimální údržbou.

Plech na střeše – ano, či ne?

MYSLETE EKONOMICKY
Jednou z hlavních výhod plechové střechy je nízká hmotnost – pouhých 5 kg na m2 oproti až desetinásobku u betonové nebo keramické krytiny. Tuto přednost oceníte při obnově starších domů, v horských oblastech s velkým množstvím sněhu, ale i u novostaveb kvůli menšímu celkovému zatížení krovu.

NULOVÁ ÚDRŽBA

Natírání rezavého plechu už dávno odzvonilo.. Moderní švédské pozinkované krytiny Lindab jsou opatřeny systémem povrchové úpravy Classic, Premium nebo Elite,, které mají životnost nejméně 40 let, bez nutnosti natírání nebo jiné údržby. Záruka od výrobce je 15 až 30 let podle zvoleného povrchu.

COMEBACK FALCOVANÉ KRYTINY
I typ krytiny je do určité míry regionální záležitostí. V severních oblastech se pro sněhové zatížení střech v zimním období používá převážně falcovaná krytina, která zde má svou tradici. Jedná se o krytinu z rovinných plechů spojovaných falcem. Extrémně odolná a oblíbená krytina Lindab Seamline je vhodná pro ploché i obloukové střechy od 4°, vzhledem k dlouhé tradici a ideálním vlastnostem se pak hojně vyskytuje na horách.

Unikátní je nová stavebnicová krytina Lindab Click s připraveným zámkovým spojem pro střechy se sklonem 7° a více.

PROKLIKEJTE SE K PERFEKTNÍ STŘEŠE
Stavební materiály dnes procházejí revolucí v oblasti kvality, montáže i dostupnosti. Jedním z cílů společnosti Lindab je přispět k tomuto trendu komplexním zjednodušením svých výrobků a jejich instalace. Čistou esencí tohoto snažení je loňská novinka krytina Lindab Click, která byla v loňském roce uvedena na trh. Krytina je vzhledově podobná tradiční plechové falcované krytině na dvojitou drážku, k její montáži ovšem není potřeba klempířské odbornosti a profesionální zkušenost. Díky intuitivnímu systému zámkového spojování se jednotlivé lamely do sebe vzájemně jednoduše zaklapnou a střecha je hotová. Bezúdržbová krytina LINDAB CLICK je použitelná pro rodinnou výstavbu, ale i pro větší střechy. Šířkově ani délkově není krytina limitována rozměrem střešní plochy. Jde o krytinu vyráběnou v pásech o pevné šířce 500mm a délce, podle aktuální střechy až do 8000mm. Lamely Click jsou vyrobeny z tradičního materiálu Lindab, předlakovaného ocelového plechu s různým typem a barvou povrchu. Vybírat lze z více než deseti lesklých i matných odstínů, včetně modré, stříbrné, měděné nebo metalické antracitové. Záruka na krytinu je poskytována v délce  až 30 let.

PLECH K NEROZEZNÁNÍ OD SKLÁDANÉ KRYTINY
Zvláštním typem jsou profilované plechové krytiny, které vzhledem napodobují skládané. Prosazuje se zejména ve městech a na venkově ve středně položených oblastech. Nevyžaduje plné bednění krovu, stačí ji pokládat na laťování, Vybírat můžete z 5 různých typů profilů s různým tvarem a výškou vlny, ale i různým povrchem – Lindab Ideal, Mega, Topline, šablony Goodlock a zcela nové maloformátové krytiny Lindab Roca s minerálním posypem pro ještě větší odolnost.

Nová lehká krytina LINDAB ROCA s přírodním vzhledem a odolným povrchem s minerálními zrny
Nová krytina LINDAB je výsledkem vývoje s cílem vytvořit střešní krytinu s dokonalým přírodním vzhledem a odpovědí na poptávku zákazníků právě po tomto typu střechy. K dispozici jsou dvě tvarová provedení v 10 barvách. Roca Toscana s dvoubarevným žíháním dodává střeše vzezření tradičních italských sídel. Roca Rustica v pěti odstínech je zase správnou volbou pro majitele, kteří hledají tradiční venkovský styl s charakteristickým vzhledem kamenných tašek.

Tip: NEŠETŘETE NA MALIČKOSTECH

Také na správném provedení kotvení a použití originálních šroubů i podložek záleží bezchybný výsledek – tedy dokonalá střecha, do které nepoteče ani za 50 let. Obecně platí, že je jistější kupovat střechu jako ucelený systém od jednoho prověřeného dodavatele.

Stejně tak je nutné dát pozor na správnou skladbu střešního pláště, např. dostatečné odvětrávání, jinak hrozí, že na spodní straně plechu kondenzuje voda, což může mít různé negativní dopady nejen na samotnou střechu.

Kompletní nabídka švédských bezúdržbových plechových krytin na www.lindab.cz
Lindab, s. r. o., Na hůrce 1081/6, Praha 6 – Ruzyně, 161 00
Tel.: 233 107 200, fax: 233 107 250;
info@lindab.cz    

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: krytina lehká krytina střecha
Sdílejte článek

Diskuze

  • Pěkné :)By mě zajímalo, jestli je lepší ten plech nebo klasická pálená taška

    ALA