Zdroj: Philipp Oesterle

Řadový domek zděděný po babičce se změnil na klenot zalitý světlem

03. 08. 2023 Sdílet

Z šedi omšelých řadových domů, které ve čtvrti Poll v Kolíně nad Rýnem stojí už celé století, nedávno jeden dům vystoupil. Tmavá nevábná budova se dočkala kompletní resuscitace vnitřního uspořádání a po světelné transfuzi okny Schüco v zářivě bílé fasádě se proměnila ve skvost zalitý světlem a hlavně domov pro mladou rodinu.

Dům zděděný po babičce byl pod vedením architekta Christiana Richtera kompletně zrekonstruován, rozšířen a upraven tak, aby odpovídal dnešním standardům, ekonomicky, prakticky i esteticky.

Řadový domek se nachází ve čtvrti Poll na levém břehu Rýna, blízko centra města. Řeka je coby kamenem dohodil, dokonce ji lze zahlédnout z předzahrádky. „Dům je absolutní klenot,“ začíná nadšené vyprávění Kerstin Kucková: „Je to pro nás splněný sen. Výrazně jsme mohli ovlivnit podobu našeho domova a založit zde rodinu.“ Ale nebylo to hned, jen dva roky trvalo, než vytřídili a vystěhovali, co  manželova babička během svého života nashromáždila.

Dům s velkými okny -Okna Schüco

Na terasu v zadní části domu je přístup z jídelny a kuchyně. Odtud vede ocelové schodiště do zahrady se vzrostlými ovocnými stromy. Zdroj: Philipp Oesterle

První zásadní rozhodnutí se týkalo otázky, zda budovu zachovat, nebo zcela zbourat. Protože bourání by mohlo znamenat riziko pro společné zdi, které dům sdílí se sousedy, manželé zvolili jen rekonstrukci. Pomalu a opatrně zjišťovali, co půjde zachovat, odkryli dřevěné stropní trámy, strhli  tapety a těšili se, že si spoustu věcí udělají sami.

Prvotní nadšení však brzy přešlo v rozčarování: Většina domu byla zchátralá, nemluvě o kvalitě použitých materiálů, které zde našli. Není divu, v meziválečné době se stavělo z toho, co bylo k dispozici. „Každý strop měl jinou výplň,“ vzpomíná investorka, „trámy byly shnilé, takže jsme je bohužel museli kompletně vyměnit.“

Začátkem roku 2021 se proto manželé na radu svého architekta Christiana Richtera z kolínské kanceláře arctum plus Architekten rozhodli stávající budovu kompletně „vykuchat“.

Dům s velkými okny -Okna Schüco

Na začátku roku 2021 manželé Kuckovi pověřili architekta Christiana Richtera rekonstrukcí starého řadového domu. Díky přístavbám architekt zvětšil obytnou plochu z původních 120 metrů čtverečních na 180. Zdroj: Philipp Oesterle

Zčásti zachovali obvodové zdi směřující do ulice a teracovou podlahu ve vstupní části domu, kterou odborně zrenovovali. Teraco se nakonec stalo i prvkem, který se prolíná celým domem – nad kuchyňským ostrůvkem visí teracová svítidla, na toaletě pro hosty jsou teracové podlahy a umyvadlo a i do dřevěné podlahy v jídelně byl rovněž zakomponována teracový prvek.

K vytvoření otevřeného a světlého domova přispěly skleněné plochy

Interiér staré budovy byl velmi tmavý: Byla zde malá okna, stísněné prostory, úzké schodiště. Představa klientů o novém domově však byla opačná, chtěli co nejotevřenější interiér. „Přáli jsme si co největší pokoje zalité světlem. Proto u nás doma hraje sklo tak důležitou roli,“ pokračuje Kerstin Kucková. „Ačkoli jsme měli omezený prostor, půdorysy byly rovnou navrženy tak, aby každé dítě mohlo mít později svůj vlastní pokoj.“

Pro naplnění těchto představ nakreslil architekt Christian Richter další patro a dvoupatrovou přístavbu v zadní části, čímž zvětšil obytnou plochu z původních 120 metrů čtverečních na 180.

Při pohledu z ulice provedl pouze drobné úpravy, aby fasáda nevyčnívala mezi sousedními nemovitostmi, stranu do zahrady však kompletně předělal. „Ačkoli jsme zachovali na fasádě do ulice malá okna, vylepšili jsme je. Protože budova žije zevnitř ven, vytvořili jsme výhledy, které s tím korespondují. To samozřejmě znamenalo změnit rozmístění oken. Jedno okno je otvíravé a druhé pevné, vše ze systému plastových profilů Schüco LivIng. Štíhlé, antracitově šedé rámy jsou zasazeny do jasně omítnuté fasády,“ vysvětluje svoji koncepci architekt Christian Richter.

Dům s velkými okny -Okna Schüco

Stranu do zahrady osadil architekt dvěma pevnými panoramatickými okny ze systému Schüco LivIng a propojil tak vnitřní život domu s exteriérem. Zdroj: Philipp Oesterle

Přístavba zvětšila obývací pokoj

Na straně do zahrady měl architekt jiný záměr, celý dům zde otevřel. Odstraněním původních balkonů docílil rozšíření prostoru o metr jak pro kuchyň v přízemí, tak pro koupelnu v patře. Další plochu vytvořila tři metry široká a čtyři metry hluboká přístavba, do které se roztáhl obývací pokoj, resp. ložnice rodičů. Z obývacího pokoje nyní vystoupíte po otevření posuvného portálu se zdvihem Schüco LivIngSlide na malou terasu. Odtud sejdete do zahrady po ocelovém schodišti v antracitově šedé barvě ladící s okny. Rovněž přístup z kuchyně na terasu je umožněn dveřmi  Schüco LivIngSlide Loft ve stejné barvě (RAL 7016).

„Když vstoupíte do domu, díváte se skrz kuchyň až do zahrady. To dodává prostoru obrovskou hloubku,“ je nadšen klient. Volbu plastových oken a posuvných dveří Schüco LivIngSlide zdůvodňuje vynikajícími hodnotami tepelné izolace v kombinaci s výborným poměrem cena/výkon, stěžejní při výběru ale byl i design. „Trvali jsme na tom, aby celý rám měl jednu barvu ze všech stran, což systém Schüco umožňuje, vysvětluje Kerstin Kucková.

Zarámovaný výhled se mění v závislosti na denní době a ročním období

Obrazy do zahrady rovněž zarámovaly dva pevné prvky prosklené od podlahy až ke stropu (2,3 x 2,3 metru) ze systému Schüco LivIng. Galerie pohledů se mění v závislosti na denní době a ročním období a vytváří tak uvnitř domova různou atmosféru. „Je úžasné probudit se s výhledem do zahrady nebo se kochat zelení od jídelního stolu,“ libuje si klient a dodává: „Systémy Schüco vytvářejí dokonalou  harmonii mezi vizuálním a ekonomickým efektem.“

Vstup na terasu - Schüco

Pro klienty bylo velmi důležité, aby jejich nový domov byl co nejotevřenější. Dosáhli toho díky oknům, dveřím a posuvům Schüco. Zdroj: Philipp Oesterle

Hospodárnost platí jak pro pořizovací náklady, tak i následnou energetickou (ne)náročnost domu. Všechna okna jsou osazena trojitým zasklením, což pomáhá minimalizovat spotřebu tepelné energie. Dominic Kuck k tomu dodává: „Vzhledem k tomu, že se jedná o řadový dům obestavěný ze dvou stran, jsou ztráty prostupem tepla relativně nízké, k čemuž přispívá i izolace z druhých dvou stran a izolace střechy. Topit začínáme až v prosinci, spotřebou energie jsme na úrovni nízkoenergetického domu.“

Zatím nedokončené zůstalo podkroví, které čeká, až děti Kuckových povyrostou a budou se potřebovat přestěhovat do vlastních pokojů. Občas ale do podkroví manželé vystoupají, aby si užili krásné, světlem naplněné prostory s vysokými stropy. Přes vikýře se čtyřmi velkými okny na každé straně domu hledí na kolínské střechy a louky až dolů k Rýnu.

O projektu

Klienti: Kerstin and Dominic Kuckovi, Kolín nad Rýnem
Architekt: Christian Richter, arctum plus Architekten, Kolín nad Rýnem
Použité systémy Schüco:
Vstupní hliníkové dveře Schüco AD UP 75, antracitově šedá
Posuvné plastové systémy Schüco LivIngSlide, antracitově šedá
Okna Schüco LivIng 82 MD Classic
Obytná plocha: 180 m2
Dokončení: Prosinec 2022

Pro více informací navštivte www.schueco.cz

Zdroj: PR článek společnosti Schüco

Zdroj fotografií: Philipp Oesterle, archiv rodiny Kuckovy

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: dvere okno posuvne systemy
Sdílejte článek