Ověřená tradice, tak mnozí nazývají šikmou střechu. Platí to jen v případě, kdybyste jí realizovali jako kdysi – jako volnou, s provětrávanou půdou. Konstrukce však prošla vývojem a dnes se uplatňuje zateplená konstrukce střešního pláště, která je poměrně nová (FOTO TONDACH)

Šikmou, nebo plochou střechu?

11. 06. 2018
Diskuze (0)
Sdílet

Šikmé střechy mají u nás dlouhou tradici, ale ani ploché dnes již nejsou strašákem a stávají se stylovým prvkem současné architektury pasivních domů.

Ploché střechy z minulosti provázela pověst, že skrz ně zatéká. Kdysi skutečně zatékalo, protože neexistovaly kvalitní materiály a realizační firmy nedokázaly dobře vyřešit náročné konstrukční detaily. Současné kvalitní materiály a systémové prvky zaručují, že při správné realizaci bude plochá střecha bezpečná a bezproblémová, stejně jako šikmá. Právě díky vyspělým technologiím, které jsou dnes dostupné na našem trhu, se nedá jednoznačně určit, která z nich je lepší.

Z hlediska energetické náročnosti by se však měly upřednostnit takové konstrukce, které mají jednodušší detaily napojení, izolování a menší objem. Tato kritéria splňují střechy s malým sklonem od 0,5 do 20 stupňů, tedy ploché, pultové, případně i sedlové. Nejmenší ochlazovanou plochu mají ploché střechy, které jsou i z konstrukčního hlediska jednodušší a zároveň lacinější.

Často však nesplňují představy investorů, kteří upřednostňují šikmé střechy. Z šikmých střech kritériím pro pasivní stavby nejvíce vyhovuje pultová, která vytváří nakloněnou rovinu a velmi dobře ji lze využít i pro solární kolektory, pokud je dům ideálně orientovaný na světové strany. Plochá střecha nabízí o něco více možností pro natočení a sklon kolektorů, zvlášť pokud dům není ideálně orientovaný.

Plochá střecha je vhodnější, pokud má dům složitý půdorys, nebo je třeba překlenout větší rozpon. Šikmé střechy jsou optimální pro jednoduchý tvar domu. (FOTO MARLEGNO)

Střecha je vysoce funkční pátou stěnou domu.

Správné provedení všech vrstev je nezbytné pro zdravé klima v domě a ovlivňuje energetickou náročnost stavby.

Zbavená předsudků

Při výběru ploché střechy je v současnosti hlavním argumentem vynaložení menších finančních prostředků na její realizaci, než u střechy šikmé. I z pohledu racionálního využití prostoru je plochá střecha lepší. Může zaujmout i účelným využitím v podobě střešních teras a zahrad a rozšířit tak obytný prostor, například při malé výměře pozemku. Zastřešení pasivního domu střechou s mírným sklonem je výhodné především proto, že vytváří minimální povrch, a tedy i o hodně menší plochu, kterou je třeba kvalitně zateplit. A nakonec, i když se to na první pohled nezdá, plochá střecha se lépe chová v kalamitních sněhových podmínkách.

V porovnání se šikmou střechou má ale kratší životnost a náklady na údržbu jsou tím pádem větší. Konstrukce ploché střechy je velmi jednoduchá. V podstatě je to další strop, na který je položená tepelná izolace a izolace proti vodě. U plochých střech je nevyhnutelné důsledně dodržovat technologické procesy při zabezpečení vodotěsnosti povrchové krytiny. Je důležité zabezpečit dokonalé spádování střešních ploch a správné provedení prostupů. Nejčastěji se používá jednoplášťová plochá střecha. To znamená, že interiér odděluje od exteriéru jen jeden plášť. Z pohledu tepelněizolačních a hydroizolačních vlastností je účinnější dvouplášťová střecha, která se daleko víc hodí pro pasivní dům. Stavitelům pasivních domů jsou blízké i vegetační střechy. Vegetační vrstva působí jako dobrý izolant, tvoří účinnou ochranu vrstev střešního pláště a je schopná akumulovat teplo. A v neposlední řadě opravdu hezky vypadá.

U pasivního domu uplatněte střechu s malým sklonem, které mají jednodušší detaily napojení, izolování a menší objem (FOTO BRAMAC)

U pasivního domu uplatněte střechu s malým sklonem, které mají jednodušší detaily napojení, izolování a menší objem (FOTO BRAMAC)

Šikmá střecha je stále nejčastější volbou a je pro naši krajinu typická.

Díky novým technologiím vzrůstá spolehlivost i popularita plochých střech, zejména pro pasivní domy.

Přitažlivý sklon

Víc stavebníků u nás inklinuje k tradiční šikmé sedlové střeše. Ta ale se sklonem 30 až 50 stupňů vytváří větší povrch, a tím i větší ochlazovanou plochu oproti střeše ploché. Podle dnešního trendu stavění je proti minulosti šikmá střecha složená z několika vrstev pro zajištění izolace podkroví, které se dnes již většinou používá pro bydlení a nikoliv jako větraná půda.

Výhodou šikmých střech je využitelnost podkrovních prostor i možnost výměny poškozené části krytiny. Mezi výhody šikmých střech patří i jejich relativní bezúdržbovou a ve většině případů i delší životnost použité krytiny. Nevýhodami jsou i větší pracnost, vyšší nároky na přesnou řemeslnou práci a koordinaci více profesí, s čímž souvisí vyšší náklady na samotné zastřešení. Vzhledem k větší náročnosti šikmé střechy je nutné při stavbě myslet na každý detail. Pokud je šikmá střecha správně postavená a izolovaná, vznikne tak v podkroví velice atraktivní a útulný prostor.

Pokud jde o tvar šikmých střech, preferují se jednodušší tvary, ze kterých ekonomicky nejvýhodnější je pultová střecha s jednou šikmou rovinou. O něco náročnější na konstrukci, ale oblíbená, je sedlová střecha. Méně se využívá střecha valbová. Je to vlastně sedlová střecha ukončená šikmým skosením – valbou. Její konstrukce je však proti předcházejícím typům náročnější z hlediska stavby i financí. Častým doplňkem šikmých střech jsou střešní okna, která musí být energeticky úsporná s trojitým zasklením a pro obytné podkroví jsou jednodušším řešením, než vikýře.

Ploché střechy umožňují racionálnější využití zastavěné plochy a za předpokladu dodržení správných technologických postupů fungují stejně dobře, jako šikmé střechy. (FOTO WWW:DESTYL.CZ)

Ploché střechy umožňují racionálnější využití zastavěné plochy a za předpokladu dodržení správných technologických postupů fungují stejně dobře, jako šikmé střechy. (FOTO WWW:DESTYL.CZ)

Téměř vyrovnaný souboj

Plochá střecha
+ jednoduché konstrukční řešení
+ rychlá montáž
+ lepší požární odolnost
+ možnost využití prostoru
– terasa, zahrada
+ cena
omezený výběr střešní krytiny
– náročnější údržba

Šikmá střecha
+ životnost
+ využitelnost podkroví
+ bezúdržbovost
+ odolnost proti povětrnostním vlivům
+ velký výběr střešní krytiny
+ bezproblémové odvodnění
– náročná realizace
– možný vznik tepelných mostů

TEXT: PŘIPRAVILA ADELA MOTYKOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM
ZDROJ: časopis HOME

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: ploché střechy šikmé střechy strechy
Sdílejte článek

Diskuze