Svépomocí zrekonstruoval starou půdu na obytné podkroví
Celá rekonstrukce podkroví je protkána sádrokartonem, od šikmin přes příčky až po podlahu. Majitel domu tento materiál zvolil kvůli jeho lehkosti, rychlé výstavbě a hlavně relativní jednoduchosti systému. Díky absolvování kurzu ve Škole suché výstavby navíc zvládnul celou přestavbu svépomocí.
Právě na rekonstrukce je sádrokarton velmi často užívaným materiálem. Díky tomu, že se jedná o lehký materiál, hodí se i pro renovaci starších domů či bytů a zbytečně nezatěžuje stávající konstrukce. Jedním z nezanedbatelných rozhodujících faktorů pro rekonstrukci byla i relativní jednoduchost celého systému sádrokartonové výstavby, kterou běžně zručný člověk zvládne sám, tak jako v našem případě. Hodně mi dal kurz Školy suché výstavby Rigips, který jsem před rekonstrukcí absolvoval. Na kurzu vás naučí základy práce se sádrokartonem,“ vysvětluje Petr Jahelka.
Sádrokarton od podlahy po šikminy
Pro svislé příčky a předstěny využil vysokopevnostní sádrokarton Habito® H. Ten zajistil maximální mechanickou odolnost a neprůzvučnost. Navíc umožní snadné kotvení poliček a skříněk pouhými vruty zašroubovanými přímo do opláštění. Na jeden běžný vrut do dřeva totiž unese až 34 kg. Je vhodný i pro použití v koupelně či kuchyni, kde je vyšší vzdušná vlhkost. Na opláštění šikmin použil pan Jahelka protipožární desky Rigips.
Sádrokarton však našel využití nejen při opláštění podkroví a na příčky, ale i při montáži podlahy. Tzv. suchá podlaha nevyužívá při své realizaci téměř žádné mokré procesy, čímž se výrazně zkrátí celá její montáž. „Po konzultaci s odborníky jsem se rozhodl pro aplikaci suché podlahy Rigistabil především kvůli její rychlosti, a samozřejmě též kvůli nízké váze celého systému, tedy vyrovnávacího podsypu a desky, a tím minimálního zatížení původního trámového stropu nad přízemím.“ říká Petr Jahelka.
Výsledná podlaha splnila očekávání majitel domu i z pohledu vzduchové neprůzvučnosti. „Desky jsou lehké a mohu potvrdit, že skutečně mají deklarované dobré akustické vlastnosti, dupání tlumí na výbornou,“ doplňuje Petr Jahelka. Suché podlahy Rigistabil lze použít i v koupelně, fungují i v kombinaci s podlahovým vytápěním a při dodržení montážního postupu je možné použít téměř jakoukoliv krytinu, od koberců přes dřevěné podlahy až po keramické dlažby.
Podkroví bez otlučených rohů a mikroprasklin
Předcházet nejčastějšímu problému v podkroví, tedy otlučeným rohům a vzniku mikrotrhlin je možné použitím systémového řešení. Jednotlivé konstrukce a materiály se tak dobře doplňují a výsledkem může být povedená rekonstrukce staré nevyužité půdy, jako tomu bylo u pana Jahelky v Ondřejově.
Standardním a dnes již zastaralým řešením finalizace koutů sádrokartonových konstrukcí býval výhradně akrylový tmel. Na nárožích se používaly hliníkové lišty v kombinaci s tmelem. Z dnešního pohledu není toto řešení úplně ideální, a to hned z několika důvodů. Jedná se o zbytečně pracný a nepříliš spolehlivý způsob, který nezaručuje ani dlouhou životnost. „Optimálním řešením, které využil i Petr Jahelka v Ondřejově, je aplikace speciální pásky Habito® Flex společně se spárovacím tmelem Rifino Top,“ vysvětluje Robert Hošek, garant technické podpory Rigips. Páska zajistí pevné spoje, odolné vůči mechanickému poškození a případnému praskání. Oproti hliníkovým lištám je velmi ohebná a přizpůsobí se rohům i koutům všech úhlů.
V případě, že budete chtít poradit s technickým řešením vaší rekonstrukce či stavby, můžete se obrátit na technickou podporu Rigips (tel.: 226 292 224, email: ctp@rigips.cz), kde vám odborníci pomohou nejen s výběrem správného materiálu, ale i doporučí vhodné řešení konstrukcí suché výstavby.
Zdroj: PR článek Rigips