Výměna krovu a výhody technologie dědečků v projektu RenovActive

30. 10. 2020 Sdílet

Projekt RenovActive představuje rekonstrukci typického tzv. čtvercového domu, jaké známe z Českých míst i vesnic. Možná jste ho i vy zdědili po babičce a věřte, že v Česku jsou nás tisíce.

Ve většině případů rekonstrukcí, jakou byl projekt RenovActive, lze předpokládat, že se dá použít původní krov. V našem případě jsme bohužel to štěstí neměli. Na původní krov byl již použit recyklovaný materiál. Proto jsme se rozhodli pro jeho výměnu.

rekonstrukce a zateplení strechy

Podkroví v původním domě. Zdroj: Martin Matula

Výměna krovu je otázkou pár dní

Výměna krovu není nic složité. Šikovní mistři ho dokáží mít hotový za pár dní. Naši zruční řemeslníci postavili krov bez komplikací za 4 dny. Zakrytí OSB deskami a příprava na umístění nadkrokevní izolace zabrala další 2 dny.

Dbali jsme, abychom zachovali původní geometrii krovu tak, aby řešení bylo opakovatelné a odpovídalo tvaru typického čtvercového domu. I v případě, že zůstane původní krov.

Architekt navrhl dvě velké střešní okna. Jedno velké okno je levnější než dvě malé a nabízí lepší výhled. V novém krovu se již počítalo s výměnou pro okno větší, než je rozteč krokví, ale ani v případě původního krovu není výměna žádná velká věda.

Původní dřevěné trámy, které byly v dobrém stavu, jsme zachovali a později jsme je přiznali i ve obnoveném interiéru.

rekonstrukce a zateplení strechy

Nový krov. Zdroj: Martin Matula

rekonstrukce a zateplení strechy

Nový krov. Zdroj: Martin Matula

Mezi přízemím a podkrovím

Strop mezi přízemím a podkrovím tvoří dřevo-betonová spřažená deska. Jde o osvědčenou technologii našich dědů. My jsme se rozhodli ji použít, protože zachovává původní trámy.

rekonstrukce a zateplení strechy

Architekt s rodinou Hučkovcov, pro jejichž projekt RenovActive rekonstruoval dům, plánuje nový dřevo-betonový spřažený strop. Zdroj: Martin Matula

rekonstrukce a zateplení strechy

Kari síť je do trámů upevněna šrouby. Zdroj: Martin Matula

Na dřevěný záklop z desek jsme v souladu se statickým návrhem položili kari sítě jako výztuž. Kari síť jsme do trámů upevnili šrouby a celou plochu jsme zalily betonem. Stávající spodní konstrukci jsme tedy prakticky využili jako spodní bednění. Tloušťka betonové desky, která byla v nejtenčím místě jen 6 cm, přinesla úsporu materiálu. Výsledná deska má tvar stropu s trámy a je staticky velmi únosná. Během betonáže bylo nezbytné trámy podepřít stojkami, aby nedošlo k prohýbání stropu.

rekonstrukce a zateplení strechy

Vyztužený spřažený strop ze strany podkroví. Zdroj: Martin Matula

Spřažená deska tedy dokáže do značné míry eliminovat věci, které lidem v dvoupatrovém domě a v podkroví často překážejí (přehřívání vzduchu a hluk nad hlavou).

rekonstrukce a zateplení strechy

Vybetonovaný dřevo-betonový spřažený strop. Zdroj: Martin Matula

Dalším plusem zvoleného řešení je výborná zvuková izolace – kroková neprůzvučnost. Na rozdíl od montovaného stropu výborně zvukově izoluje.

Třetí nezanedbatelnou výhodou spřaženého stropu je, že vytváří akumulační hmotu. Masivní strop v zimě akumuluje teplo a v létě naopak drží chlad. Pomáhá, aby se prostor rychle nepřehřál ani rychle nevychladl a aby se v něm udržovala stabilní teplota. To je jeden z důležitých faktorů, který v létě pomáhá zabránit přehřívání podkroví.

www.renovactive.sk

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: rekonstrukce střechy
Sdílejte článek