Jak důkladně utěsnit komín, aby nezatékal?

25. 02. 2017
Diskuze (0)
Sdílet

Zatékání do střešní konstrukce přes komínové těleso není ničím výjimečným. Setkal se s ním téměř každý majitel rodinného domu. Ve většině případů problém spočívá v nedokonalé klempířské práci, která vyžaduje v tomto případě preciznost. Utěsnění nedokonalostí silikonem situaci dlouhodobě nezachrání.

Těsnicí pásy okolo komína

Těsnicí pásy okolo komína umožňují důkladné utěsnění prostupů komínů, stěn či vikýřů střešní konstrukcí. Používají se jako náhrada hladkého plechu. Jde ve většině případů o samolepicí pásy s hliníkovou vložkou, které jsou snadno tvarovatelné, což umožňuje jejich použití i na střešních krytinách s vysokým profilem. Před ukládáním musí být povrch suchý, bez znečištění a prachu.

Při montáži není nutné speciální nářadí, postačuje ostrý nůž. Teplota při kladení by měla být alespoň +5 °C. Nejprve by se měl olemovat komín z přední strany, následně z bočních stran a na závěr ze zadní strany. Přední pás by měl být přibližně o 10 cm delší, než je šířka čela stěny komína, aby pás přesahoval přibližně 5 cm přes boční strany komína. Pásy na boční straně mají přesahovat alespoň 15 cm na vrchní straně za komín a na spodní straně by měly lícovat na tašce s už nalepeným předním dílem.

Boční díly by se měly ukládat na tašku tak, aby se lepicí pás nacházel ve spodní vlně, případně až za vlnou tašky. Jednotlivé díly na rozích komína se zastřihnou, vzájemně spojí a dotlačí. Boční strany se upraví zastřihnutím. Zadní díl musí být vždy nadstaven ze dvou částí. Po přilepení na zdivo komína se po stranách zastřihnou a na hranách zdiva zahnou a přelepí s bočními díly. Těsnicí pás musí být v rovině střechy po celém obvodě komína podložený taškou. V místě horní hrany těsnicího pásu se na závěr nainstaluje těsnicí lišta.

Opět se začíná z přední strany, přičemž přední díl se montuje s přesahem přibližně 5 cm na obě strany komína, přesahující lišta se na hraně komína zahne. Lišta se přichytává pomocí šroubů a rozpěrek. Na závěr se styk lišty a zdiva utěsňuje tmelem.

zdroj Tondach

zdroj Tondach

Tondach Tuning

Vysoce flexibilní a snadno tvarovatelný pás vhodný na utěsnění detailů okolo konstrukcí prostupujících střešní krytinu, jako jsou například komín, stěna, vikýř. Profilovaný hliník s tloušťkou 0,12 mm s butylovou samolepicí vrstvou. Hliníkový plech se díky mřížkovému plisování přizpůsobí jakémukoliv tvaru. Lepicí butylová hmota vytvoří pevné spojení, které odolá povětrnostním vlivům.

Rozměry (délka × šířka): 5 000 × 280 mm
Balení: kotouč, 5 bm
Výrobce: Tondach
www.tondach.cz

zdroj Bramac

zdroj Bramac

Bramac Wakaflex

Vysoce pružný těsnicí pás určený k utěsnění prostupů komínů přes krytinu, prostupujících stavebních dílů, napojení krytiny na stěny, napojení krytiny na stěny vikýřů a ostatních detailů na střeše. Polyizobutylen (PIB) s hliníkovou výztužnou mřížkou z tahokovu a postranními butylovými lepicími pásy. Snadno tvarovatelná páska vhodná na ploché i profilované krytiny s vysokou vlnou. Samosvařitelný povrch, dva butylové lepicí pásy, roztažnost v obou směrech, odolná páska proti povětrnostním vlivům.

Rozměry (délka × šířka): 5 000 × 280 mm
Balení: kotouč, 5 bm
Výrobce: Bramac
www.bramac.cz

zdroj KM Beta

zdroj KM Beta

KM Beta TOPFLEX

Samolepicí olověný těsnicí pás s víceúčelovým použitím. Těsnicí pás se může použít jako lem okolo vyústění komínů, střešních oken a vikýřů, na izolaci svislých stěn a podobně. Pás se skládá ze dvou vrstev: pryskyřičné složky, kterou tvoří speciální pryskyřice obohacená o syntetický kaučuk, a vysoce lepicí pryskyřice s ochrannou membránou, kterou tvoří olověná fólie s barevnou úpravou. Odolná proti povětrnostním vlivům.

Rozměry (délka × šířka): 5 000 × 300 mm
Balení: kotouč, 5 bm
Výrobce: KM Beta
www.kmbeta.cz

zdroj Mediterran CZ

zdroj Mediterran CZ

Terran Medi-Flex

Flexibilní lepicí pás z hliníkového plechu. Dostatečně pružný a barevně přizpůsobený střešní krytině. Vhodný na utěsnění prostupů a styků komína se střešní krytinou či styků střechy a stěny. Těsnicí účinek je zabezpečen butylkaučukovou lepicí vrstvou. Snadno tvarovatelný těsnicí pás odolný proti UV záření a ostatním povětrnostním vlivům.

Rozměry (délka × šířka): 5 000 × 300 mm
Balení: kotouč, 5 bm
Výrobce: Mediterran
www.mediterrancz.cz

zdroj Den Braven

zdroj Den Braven

Den Braven

Těsnicí komínový pás Flex 3D

Těsnicí samolepicí komínový pás určený na utěsnění okolí komína, vikýřů a střešních oken. Povrch je profilovaný do trojdílného vzoru, což umožňuje montáž pásu v obzvlášť těžko dostupných místech střechy. Charakteristický vyšší pevností a větší pružností. Dlouhodobě odolný proti působení UV záření.

Rozměry (délka × šířka): 5 000 × 300 mm
Balení: kotouč, 5 bm
Výrobce: Den Braven
www.denbraven.cz

odborník radí

Komínové pásy jsou snadno tvarovatelné, díky čemuž je lze použít i na střešních krytinách s vysokým profilem. Při montáži není třeba speciální nářadí (stačí ostrý nůž) – i toto řešení však vyžaduje dodržení přesně stanovených pravidel.

TEXT Andrea Dingová
FOTO archiv firem

ZDROJ: Stavba a rekonstrukce rodinného domu

Kategorie: Stavební materiály
Tagy: komin stavebni materialy strecha střešní fólie zatékání do střechy
Sdílejte článek

Diskuze