rodinný dum

Ekonomika při výstavbě? Platit nyní méně může přijít draho

08. 04. 2020 Sdílet

Pokud chcete postavit dům, který přetrvá generace, je z bezpečného materiálu a nemá žádná zdravotní rizika, pusťte se do klasického zdění. Montované stavby a nejrůznější typy dřevodomků vám pomohou zkrátit čas výstavby, ale tato úspora představuje pár týnů. Opravdu je tento rozdíl tak zásadní?

Složité vícevrstvé konstrukce montovaných dřevostaveb mají v průběhu času více rizik možných problémů než jednoduché zděné stěny s omítkou. Používané tepelné izolace reagují časem na chemikálie, vlhkost a gravitaci. Případné přestavby či rekonstrukce jsou rovněž problém oproti zděné stavbě jsou tyto úpravy dražší a náročnější na správné provádění.

Oproti tomu dům například z oblíbeného pórobetonu Ytong si své vlastnosti ponechává – neprůvzdušnost obálky se časem nemění, materiál nedegraduje a jeho životnost je v podstatě neomezená. Veškeré případné změny se provádějí snadno a stačí pouze základní řemeslná zručnost. Zděné stavby také vynikají podstatně lepším tepelným komfortem. Lehké montované konstrukce akumulují méně. Snadněji se vyhřejí a rychleji také vychladnou. Zděný dům poskytuje mnohem stabilnější podmínky –můžete počítat s kratším otopným obdobím a v létě se méně přehřívá. Zatímco běžné tepelné izolace dokáží čelit zimním mrazům, s letním přehříváním už si poradí hůře. Pórobeton Ytong má ideální poměr mezi tepelnou izolací a tepelnou akumulací, dosahuje tak vyšší tepelné izolace než jiné zděné prvky a zároveň dokáže čelit letnímu přehřívání.

stavba domu

FOTO XELLA

Zdraví a žádné limity u projektu

Ytong je materiál, který tvoří ryzí přírodniny a je anorganický , jeho složení tlumí vznik plísní. Díky specifické, difusně otevřené struktuře, kterou tvoří miliony pórů vzduchu, udržuje příjemné mikroklima. Dokáže absorbovat přebytečnou vlhkost v interiéru a v případě nezdravě vysušeného vzduchu ji opět uvolňuje. Zdaleka ne poslední, ale významný faktor je kvalita práce. Výstavba dřevodomku je technologicky náročnější a potřebujete opravdu kvalitní realizační firmu. Zdění je mnohem jednoduší , zejména u nás, v zemi se silnou tradicí svépomoci. Ytong je pro svou snadnou tvarovatelnost široce použitelný a díky opracovatelnosti je možné dosáhnout také minimální spotřeby materiálu.

obývak

FOTO XELLA

ZDROJ: PR článek společnosti XELLA

Kategorie: Stavební materiály
Tagy: drevostavby montované domy tepelná izolace zdene stavby
Sdílejte článek