Jak si vybrat tu správnou střechu na dům
Většině z nás se představa rodinného domu pojí se šikmou střechou pokrytou taškami – tradice je tradice. I zde jsou však možnosti výběru široké. Jak si tedy zvolit tu správnou střechu, která vydrží a nejlépe sluší vašemu domu?
Betonová konkurence
Podobně jako pálené, i betonové tašky výborně odolávají extrémním klimatickým podmínkám a nabízejí širokou škálu typů, tvarů a barev na střechy různého charakteru. U obou deklarují výrobci stálost barvy a tvaru a vysokou mechanickou odolnost, ze které vyplývá životnost padesát až sto let. Není proto výjimkou třicetiletá i delší záruka výrobce. Díky vysoké hustotě jsou betonové tašky nejen těžké, ale též minimálně nasákavé, srážková voda se tedy nedostává do pórů v materiálu a nezvyšuje hmotnost střechy. S nízkou nasákavostí (Bramac uvádí jen kolem 6 %) souvisí i výborná mrazuvzdornost krytiny při tzv. zmrazovacích cyklech (střídání tepla a mrazu během dne a noci).
Materiál: pálená hlína
Povrchová úprava: přírodní červená, engoba, glazura
Sklon střechy: od 25°
Hmotnost: cca 4 kg/ks
Spotřeba na 1 m²: 13,1 – 12,4 ks/m²
Tip: Těžká střecha z betonových tašek se hodí například na stavby z masivního dřeva, které postupně sesychají a sedají. To, že mohutnější střecha stěny domu zatíží, je v tomto případě žádoucí – pomáhá jim totiž sednout.
Těžká je dobrá
Oba typy tašek – betonové i pálené – patří mezi středně těžké až těžké krytiny (s hmotností 40 až 80 kg/m2). To na jedné straně znamená vyšší zatížení krovu a celé stavby, na druhé však přináší větší stabilitu a odolnost proti extrémům počasí. A nejde jen o bouřky s přívalovým deštěm a nárazovým větrem. Vyšší hmotnost střechy zaručuje také tlumení hluku a tepelnětechnické vlastnosti, které oceníte v letních vedrech. To, jak dokáže střecha utlumit výkyvy teplot, však závisí i na barvě a povrchové úpravě krytiny, a samozřejmě na tepelné izolaci pod ní. A pokud jde o zatížení, je úkolem projektanta a statika, aby vypočítali potřebnou únosnost krovu a konstrukce pod ním. Účinek povětrnostních vlivů přitom bývá několikanásobně vyšší než hmotnost samotné krytiny.
Povrchová úprava: ,,slurry“ – kombinace tří barev
Sklon střechy: od 22°
Hmotnost: 4,8 kg/ks
Spotřeba na 1 m²: cca 10 ks
Jaká se hodí?
Výrobci nabízejí celou škálu tvarů a barev tašek, i klasické typy, například bobrovka, přitom mohou být nejen z pálené hlíny, ale i z betonu. Na rekonstruované starší objekty, ale i na novostavby v historických lokalitách nebo domy s tradičním vzhledem se hodí tradiční typy tašek – už zmíněná hladká bobrovka ukončená typickým obloukem, případně hranatá taška se dvěma drážkami, která připomíná u nás v minulosti hojně používaný typ steinbrück. Zatímco tradiční tašky mívají obvykle menší rozměry, dnes se preferují větší formáty. Moderní typy skládaných krytin mají též jednodušší, elegantnější tvary – hlavně tašky s geometrickým tvarem a rovným profilem se hodí k současným stavbám, pro které je typické jednoduché tvarosloví a velké zasklené plochy. Moderní tvary tašek se též nabízejí v širší škále barev, což rozšiřuje možnosti tvorby vzhledu domu.
Materiál: vysoce kvalitní barevný beton
Povrchová úprava: hladká s úpravou Protegon
Sklon střechy: od 25°
Hmotnost: 5,2 kg/ks
Spotřeba na 1 m²: cca 10 ks
Tip na úsporu: Tašky bez povrchové úpravy jsou lacinější a po pár letech získají typickou patinu. Na památkových objektech se obvykle používají právě tyto.
Sofistikované povrchy
Různé povrchové úpravy rozšiřují barevné možnosti a především zlepšují vlastnosti tašek. U pálených krytin se používá engoba (tenký povlak z přírodní keramické směsi), která rozšiřuje barevnou škálu, nebo glazura, která navíc tašky také zpevňuje a chrání. Glazovaná krytina má hladký sklovitý povrch, který eliminuje usazování mechu a nečistot. Vlastností obou je UV stabilita, což znamená, že střecha nemění svou barvu, nevyžaduje ani žádnou údržbu.
Protože základní hmota betonových tašek obsahuje mikroskopické póry, jejich povrch se obvykle ošetřuje ochrannou vrstvou v tomtéž barevném odstínu. Tato vrstva snižuje nasákavost a chrání před vlivem chemikálií v ovzduší či přichycením mechu, hladké povrchy mají též samočisticí schopnost, takže nevyžadují téměř žádnou údržbu. Používá se například dvojitý barevný akrylátový nástřik s lakem. Vrcholem nabídky je mimořádně hladký povrch, který zvyšuje odolnost krytiny například při krupobití a zároveň chrání střechu před přehříváním – vrstva jemnozrnného betonu zaplní póry a zabezpečí hladký povrch, na ten se potom nanáší finální krycí barevná vrstva s reflexní úpravou, která odráží infračervené záření.
Materiál: pálená hlína
Povrchová úprava: přírodní červená, engoba, glazura
Sklon střechy: od 22°
Hmotnost: 4,6 kg/ks
Spotřeba na 1 m²: 8,4 – 9,0 ks/m²
Větší, či menší?
U velkoformátových tašek postačuje na pokrytí střechy menší počet kusů krytiny – zatímco u klasických typů je na pokrytí jednoho čtverečního metru potřebných 11 až 16 kusů, spotřeba velkoformátových tašek začíná už od 8 ks/m2. A to znamená menší spotřebu latí, rychlejší montáž i nižší spotřebu doplňkových a řezaných tašek při vytváření detailů (například úžlabí a nároží), tedy méně práce pro pokrývače, úsporu času a nižší sumu za práci. Velký formát má svoje výhody, podmínkou je však vysoká pevnost tašek. Velkoformátové tašky jsou tedy náročnější na kvalitu materiálu i technologii výroby, což zvyšuje jejich cenu.
Materiál: vysoce kvalitní barvený beton
Povrchová úprava: EVO – dvakrát barvený povrch s přidaným silikátem
Sklon střechy: od 15°, bezpečný sklon od 27°
Hmotnost: 4,8 kg/ks
Spotřeba na 1 m²: 10 – 12 ks
Tip pro rekonstrukce: Chcete-li zachovat původní krov, můžete využít posuvné tašky, u nichž lze přizpůsobit laťování délce krokví.
Ve správném sklonu
Taškové krytiny se obvykle používají na střechy se sklonem od 20 do 45°, některými typy je možné pokrýt i střechy se sklonem už od 12° nebo až do 60°. Podmínkou však je dodržet způsob montáže, který u konkrétního sklonu doporučuje výrobce – podkladové bednění, izolaci, montážní konstrukci a přichycení tašek. Jedním z důvodů je stabilita krytiny – při sklonu do 45° obvykle není nutné žádné připevnění, protože hmotnost krytiny dostatečně zabezpečuje její stabilitu, na strmějších střechách se krytina upevňuje hřeby či příchytkami v určené hustotě. Sklon střechy ovlivňuje též riziko podfouknutí a podtečení krytiny – čím strmější je střecha, tím méně vody se dostane pod tašky a opačně. Proto je potřebné u velmi nízkých sklonů vytvořit těsné nebo vodotěsné podstřeší.
Materiál: barvený beton
Povrchová úprava: dvojitý akrylátový nástřik
Sklon střechy: 12 až 90°
Hmotnost: 4,25 kg/ks
Spotřeba na 1 m²: 10 ks
Jak pevná má být střecha?
Od kvalitní krytiny se očekává, že bude pevná – měla by udržet nánosy sněhu i odolávat mechanickému tlaku při pohybu osoby na střeše. Vyšší pevnost materiálu přitom umožňuje vyrábět tašky s většími rozměry. Vysoká pevnost patří k typickým přednostem tašek – například český výrobce KM Beta uvádí, že jeho krytina snese zatížení až 200 kg, střešní krytina Bramac díky použití hrubšího štěrku a špičkového cementu snese zatížení až 300 kg, což je o 50 % více, než předepisuje norma. Beton má navíc ještě jednu skvělou vlastnost – časem se jeho vlastnosti zlepšují a jeho pevnost ještě stoupá.
Materiál: pálená hlína
Povrchová úprava: přírodní
Sklon střechy: od 25°(bezpečný od 35°)
Hmotnost: 2,8 kg/ks
Spotřeba na 1 m²: 16,1 – 17,9 ks
Střecha se má dělat jen jednou za život, nešetřete proto na nesprávných místech. Budete-li šetřit na kvalitě přípravy, materiálů nebo realizace, opravy vás mohou stát několikanásobně více. Porucha ve střeše může totiž znamenat přeložení krytiny nebo úpravu skladby, jinak by zatékání mohlo způsobit hnití krovu a plísně v podkroví, v izolaci a omítkách.
Jak se nespálit
Bez ohledu na to, zda stavíte nový dům nebo rekonstruujete starší, projekt stavby, včetně skladby střechy, patří vždy do rukou odborníka – projektanta. Správný návrh je totiž prvním předpokladem dlouhé životnosti. Dobrý pokrývač bude tento projekt respektovat, protože změnou skladby střešního pláště či opomenutím „detailů“ ohrožuje nejen životnost střechy, ale riskuje i své dobré jméno.
Dbejte na kvalitu materiálů. Střecha přitom musí být kvalitní v celé skladbě – nač vám bude špičková krytina s životností více než padesát let, když se vám nekvalitní hydroizolační fólie rozpadne po několika letech? Nepodceňujte počet odvětrávacích prvků a kvalitní příslušenství. Při rozhodování by tedy měla hrát roli i komplexnost doplňkového sortimentu výrobce, důležitá je též záruka – všímejte si, jak je dlouhá i na co se vztahuje.
Materiál: barvený beton
Povrchová úprava: dvojitý akrylátový nástřik
Sklon střechy: 12 až 90°
Hmotnost: 4,25 kg/ks
Spotřeba na 1 m²: 10 ks
Materiál: vysoce kvalitní barvený beton
Povrchová úprava: Colorsystem
Sklon střechy: od 10°, bezpečný sklon od 22°
Hmotnost: 4,6 kg/ks
Spotřeba na 1 m²: cca 10 ks
Tradiční pálená
Pálené tašky určitě nemusíme nikomu představovat. Dlouhá životnost (až sto let), odolnost, funkčnost a stálobarevnost, které jsou pro ně typické (nemálo historických důkazů denně vídáme), patří zároveň k nejdůležitějším vlastnostem, jež by měly rozhodovat o výběru střešní krytiny. Díky hlíně a dalším přírodním materiálům, které jsou jejich podstatou, mají nejen příjemnou, přirozenou barevnost a strukturu, ale jsou i prodyšné, což prospívá střešním vrstvám pod krytinou. Podobně jako pro jiné přírodní a tradiční stavební materiály je i pro keramickou krytinu charakteristická univerzálnost – hodí se na rekonstruované domy i novostavby v různých stylech.
Materiál: pálená hlína
Povrchová úprava: engoba
Sklon střechy: od 17°, bezpečný od 30°
Hmotnost: 3,6 kg/ks
Spotřeba na 1 m²: 8,8 ks
Text Erika Kuhnová z podkladů Bramac, Creaton, KM BETA, Terran a Tondach
Foto archiv firem
Zdroj časopis HOME speciál jaro 2016, JAGA MEDIA, s.r.o.