statika

Rekonstrukce bytu

10 největších omylů při rekonstrukci

Největšími strašáky při renovaci bytu jsou neočekávané výdaje a prodlužování doby rekonstrukce. Zmíněné nástrahy však zdaleka nejsou jediné, které vás mohou potkat. Jak postupovat a čeho se vyvarovat, aby vás tento parní válec nepřeválcoval?

FOTO ISIFA/SHUTTERSTOCK
Rekonstrukce bytu

Plánujeme rekonstrukci nemovitosti: Jak vše zvládnout bezbolestně?

Rekonstrukce nemovitosti je složitý a často zdlouhavý proces, plný nepředvídatelných událostí. Pustit se do přestavby bytu nebo domu stojí hodně odvahy a nervů. Naštěstí ale existují způsoby, jak vše zvládnout bezbolestně.

FOTO TOMÁŠ RASL
Návštěvy domů

Švédska inspirace v centru Maďarska

Zelené trávníky obklopující bílá stavení. Čistota, jednoduchost, elegance. Leckdo by si mohl myslet, že se ocitl kdesi uprostřed Švédska, ale nenechme se zmást.

FOTO ISIFA/SHUTTERSTOCK
Rekonstrukce domu

Jak postupovat při realizaci střechy

Ačkoli střecha se (obvykle) staví z celého domu jako poslední, je z něj tím nejvýznamnějším. Úsloví „last but not least“ zde platí stoprocentně. A nejen, že střechu prostě mít musíte. Více než u kterékoli jiné části domu je důležité, aby perfektně plnila svou funkci. Jinak… mít bazén je jistě příjemné, ale ne z celého interiéru.

Prototyp rodinného domu v Posázaví
Návštěvy domů

Prototyp rodinného domu v Posázaví

Z jedné strany ukrytý za stromy, z druhé chráněný vodou a strmými břehy. Místem experimentu s prototypem rodinného domu se stal bývalý žulový lom v Posázaví. Jeho cílem bylo ověřit konstrukční, typologické a uživatelské vlastnosti prototypu. A my vás zveme na návštěvu.

TONDACH Twist je posuvná, precizně zpracovaná keramická taška vhodná jak na nové domy, tak i na rekonstrukce. Velký formát umožňuje snazší a rychlejší ukládání a vyžaduje menší počet střešních latí, čímž ušetří práci pokrývače.
Stavební materiály

Jak si vybrat tu správnou střechu na dům

Většině z nás se představa rodinného domu pojí se šikmou střechou pokrytou taškami – tradice je tradice. I zde jsou však možnosti výběru široké. Jak si tedy zvolit tu správnou střechu, která vydrží a nejlépe sluší vašemu domu?

Pozor na výšku. Některé typy střech jsou pro zobytnění vhodnější, jiné méně vhodné. Určujícími jsou tvar střechy, konstrukce krovu (množství a umístění trámů a podpůrných prvků), sklon šikmin a výška prostoru pod nimi. Už při úvahách o zobytnění se vám proto hodí rada odborníka.
Rekonstrukce domu

Jak z podkroví vytěžit maximum

Podkroví je jedinečnou formou bydlení. Aby se však stalo pohodlným životným prostorem, je třeba využít všechny jeho výhody i slabiny ve svůj prospěch. Ať už plánujete nové podkroví, nebo chcete upravit existující, pomohou vám rady Ing. arch. Tomáše Guniše z architektonické kanceláře Archisystems.

Vizuální dominantou obývací části je působivé těleso krbu, které skrze zasklení prostupuje ven.
Návštěvy domů

Rodinný dům na okraji Varnsdorfu vznikal pro potřeby rodiny s dospívajícím synem

Rodinný dům na okraji severočeského Varnsdorfu vznikal pro potřeby rodiny s dospívajícím synem. Architekti měli při navrhování nelehký úkol zakomponovat stavbu do stávající zástavby, kterou tvoří mix novějších domů v různých stylech i původní, tradiční architektura.

Rekonstrukce domu

Jaké možnosti dnes máme na zrealizování terasy u rodinného domu?

Intenzivní kontakt mezi interiérem a exteriérem je v současné architektuře rodinných domů výrazným tématem – možnost vyjít z obýváku či z postele prosklenými dveřmi ven na terasu a do zahrady je opravdu lákavá představa. Jaké jsou však konkrétní možnosti na její zrealizování?

Nízkoenergetický rodinný dům ve Stupavě foto: Dano Veselský
NED a pasivní domy

Z jakého materiálu si zděný nízkoenergetický nebo pasivní dům postavit?

Zděná konstrukce je v našich podmínkách i při výstavbě energeticky úsporných domů ověřenou klasikou, která s sebou přináší mnoho předností, jakými jsou schopnost akumulovat teplo či výborná statika. Z jakého materiálu si zděný nízkoenergetický nebo pasivní dům postavit?