Jak zazimovat okapy

30. 08. 2010
Diskuze (0)
Sdílet

Začíná zima a zatěžkávací zkouška pro vaše okapy. Jste si jistí, že víte, jak se na sníh a led připravit? Máte dostatečně kvalitní okapový systém? A co jeho údržba? Lze to i bez ní?

Pro zimní období platí pro všechny druhy okapů v podstatě stejná základní pravidla. V první řadě je nutné důkladně zkontrolovat celý okapový systém. Začneme odstraněním spadaného listí a nečistot, svislé svody a sifony pod okapy propláchneme vodou, a pokud by to nestačilo, bude třeba je důkladně mechanicky pročistit. Problémem v některých (zvláště vysokohorských) oblastech je sesuv sněhu ze střechy a zamrzání vody v okapu. I proti tomu se však můžete bránit.

CHRANA PROTI SNĚHU A LEDU
Následky sesuvu sněhu můžeme eliminovat umístěním žlabů i svislých svodů hluboko pod hranu střechy. Zvláště do horských oblastí je ideální stavebnicový okapový systém, který lze jednoduše demontovat a ochránit tak před poškozením v extrémních horských podmínkách. Okapové žlaby se spojují bajonetovýni spojkami, které lze snadno opakovaně použít. Instalaci systému zvládne průměrně zručný kutil, nevyžaduje žádné speciální nářadí, není třeba šroubovat ani letovat, jednotlivé díly do sebe zapadají jako dětská stavebnice.

Pokud nechceme každoročně okapy sundávat, můžeme použít doplňky na zpevnění podokapních žlabů. (např. zpevňující háky Lindab Rainline STAG). Ty pomohou odolat náporu sjíždějícího sněhu při větších sněhových srážkách, zejména u hladkých a nedostatečně zateplených střech.

NATŘÍT NEBO VYMĚNIT

Slunce, sníh a prudké střídání teplot stejně jako mechanické poškození jsou hrobem pro celoročně exponované okapy. U nekvalitních výrobků to poznáte třeba hned po první zimě! Abyste nemuseli okapy dokola natírat nebo měnit po pár letech poohlédněte se po švédských bezúdržbových okapech z pozinkové oceli, které jsou již z výroby opatřeny ochrannou barevnou vrstvou z HB polyesteru. Životnost tohoto materiálu je prověřena drsnými Skandinávskými podmínkami již více než 50 let, garance na jednotlivé komponenty i celý systém je 30 let.

Proti zamrzání vody v okapu instalujeme do okapů, svislých svodů, do úžlabí případně i na hranu střechy topné kabely. Ty ovšem nejsou součástí systému.

Okap na míru vašemu domu si můžete naplánovat na stránkách výrobce bezúdržbového švédského systému Lindab Rainline www.lindab.cz, www.lindabstrechy.cz. S výběrem vhodných prvků i barvy pomůže automatický kalkulátor a barevný simulátor.


ZDROJ: Lindab s. r. o.

Kategorie: Stavební materiály
Tagy: okapový systém zima
Sdílejte článek

Diskuze