Legenda si říká o novou podobu

06. 03. 2019 Sdílet

Letos je tomu už padesát let, co z výrobní linky rýmařovského závodu lehké prefabrikace dřeva vyjely první licenční domy „OKAL“ 117. Tento typ pak po dvě desetiletí v někdejším Československu formoval názor veřejnosti na moderní rodinný dům a v inovované podobě je pod názvem SOLO 117 v nabídce společnosti RD Rýmařov dodnes.

Ovšem typem SOLO 117 inovace proslaveného “okálu“, jak si zvykla říkat česká veřejnost, nekončí. „OKAL“ 117 byl svého času fenoménem zdejšího stavebního trhu, dnes v oboru platí za legendu. Byl rýmařovským podnikem postaven ve více než 18 tisících exemplářů! A to je určitě výzva i pro budoucnost!

Společnost RD Rýmařov v rámci letošního jubilea hodlá dát tomuto domu novou podobu a zachovat ho nadále ve své nabídce. Vyhlašuje soutěž pro odbornou veřejnost, architekty, projektanty a studenty fakulty architektury a stavebních fakult. Cílem je tento jednopodlažní dům s obytným podkrovím inovovat v duchu současných předpisů, zvyklostí a trendů.

foto RD Rýmařov

SOLO 117 foto RD Rýmařov

Návrh zaslaný do soutěže musí být vyexportován do souboru *pdf, musí obsahovat kótovaný půdorys přízemí a podkroví, i řez domem. Vnější rozměry jsou dány původní dispozicí, která je k dispozici na webu RD Rýmařov. Dalším podkladem pro hodnocení jsou pohledy ze čtyř světových stran ve 2D formátu. Součástí soutěžní dokumentace musí být rovněž výpočet energetických parametrů s návrhem primárního a doplňkového zdroje energie na vytápění a ohřev teplé vody, v parametrech nulového domu podle současné legislativy. Používané konstrukce jsou rovněž k dispozici na webu RD Rýmařov.

Vítězný návrh bude zveřejněn a ohodnocen částkou 80 000 Kč.

Rýmařovské domy na fotografiích

Rodinné domy s pomyslnou visačkou RD Rýmařov se na českých staveništích realizují už padesát let! Součástí oslav tohoto jubilea je i soutěž amatérských fotografů o nejlepší fotografie domu z rýmařovské produkce.

Škála možných objektů zájmu je tedy velmi široká. Od legendárního licenčního typu „OKAL“ 117 z dob někdejšího Československa, až po aktuálně nabízené rodinné domy typových řad Kubis, Largo či třeba Nova. Rýmařovských domů už stojí více než 25 tisíc, lze na ně v různých podobách narazit v podstatě ve všech sídelních celcích republiky a mnohde v nich žije už třetí generace obyvatel. Majitelé jsou na své domovy vesměs hrdí a v duchu sloganu Můj dům, můj hrad o ně často příkladně pečují. Proč se o zážitek z mimořádně vydařeného domu nepodělit?

Společnost RD Rýmařov tedy vyhlašuje fotografickou soutěž, jíž se může zúčastnit každý majitel domu z její produkce. Podmínkou je dodání dvou exteriérových fotografií a jedné z interiéru v tiskové kvalitě alespoň 300 dpi. Vítězové soutěže budou dva! Oběma se dostane odměny formou zahraniční dovolené v hodnotě 30 000 korun podle vlastního výběru. Přičemž kolekce fotografií, řekněme absolutního vítěze, bude zveřejněna. Druhý odměněný vítěz pak bude vylosován ze všech účastníků soutěže.

Podrobnější informace a soutěžní řád lze nalézt na www.rdrymarov.cz.

ZDROJ: PR článek společnosti RD Rýmařov s.r.o.

Kategorie: Stavební materiály
Tagy: návrh rodinného domu soutěž
Sdílejte článek