FOTO Xella CZ

Pasivní dům komplexně, jednoduše, systematicky

18. 01. 2018
Diskuze (0)
Sdílet

Pasivní dům nedaleko Brna má velmi náročné majitele. Rozhodli se v projektu spojit maximální úspornost, promyšlený design a sice zajímavé, ale problematické místo. Jejich nároky na provedení byly bez pochyby ovlivněny i profesí majitele – jako projektový manažer v IT upřednostňuje jednoduchá, racionální a efektivní řešení.

FOTO Xella CZ

FOTO Xella CZ

FOTO Xella CZ

FOTO Xella CZ

Příběh se šťastným koncem – domem s kompletními náklady 1800 Kč měsíčně – začal volbou pozemku. Jeho zjevným kladem byl krásný výhled do okolních lesů, záporem svažitá poloha. Majitelé se rozhodli tuto výzvu přijmout a začali hledat vhodné řešení. Současně si také ujasnili, že je pro ně důležitá otázka energetických úspor – nejen kvůli finančním nákladům, ale také vyjadřuje jejich pohled na ekologii.

FOTO Xella CZ

FOTO Xella CZ

Při výběru vhodného materiálu pro svůj dům nejprve zvažovali dřevostavbu, ale vzhledem ke svažitosti pozemku se ukázalo jako lepší řešení zvolit zděnou stavbu. Projekt se rozhodli svěřit zkušenému atelieru Elam, který má s výstavbou pasivních budov letité zkušenosti. „Stavba je realizována ze stavebního systému Ytong. S tímto materiálem máme při výstavbě pasivních domů velmi dobré zkušenosti. Má dobré izolační vlastnosti shodné ve všech směrech, u obvodových stěn se lépe redukují tepelné mosty. Tvárnice z Ytongu jsou přesné, lehké a velmi dobře se s nimi pracuje. Umožňují snadné řezání, vrtání, drážkování apod. Zdivo odpouští drobné prohřešky, které se běžně na stavbách vyskytují,“ říká k volbě materiálu architekt.

FOTO Xella CZ

FOTO Xella CZ

FOTO Xella CZ

FOTO Xella CZ

FOTO Xella CZ

FOTO Xella CZ

Dům představuje mimořádně zdařilé spojení funkčnosti, moderních technologií a designu. Po stránce estetické se manželé se v zadání shodli na „moderním konzervatizmu“ a přesně to dokázal atelier Elam navrhnout. Jako zdroj vytápění a teplé vody je použita kompaktní rekuperační jednotka se zabudovanou akumulační nádrží a malým tepelným čerpadlem. Vytápění je doplněno o krb a malá přímotopná tělesa v jednotlivých místnostech. Kompaktní větrací jednotka současně zajišťuje i větrání celého objektu bez tepelných ztrát.

FOTO Xella CZ

FOTO Xella CZ

FOTO Xella CZ

FOTO Xella CZ

Majitelé si dali take velmi záležet na interiéru a project tak patří k těm domům, kde se kvalita setkává s designem. Zkrátka jejich náročnost a současně moderní, svěží myšlení, je ve výsledku znát.

ZDROJ: PR článek společnosti Xella CZ, s.r.o.

Kategorie: Stavební materiály
Tagy: bydlení v Brně energeticky úsporné budovy pasivní domy rodinne domy tepelný most tvárnice ytong
Sdílejte článek

Diskuze