Zdroj: ISOVER

Podceňovat tloušťku zateplení se nevyplatí

10. 05. 2021 Sdílet

Ohledně zateplování bylo v poslední době napsáno mnoho článků, takže dnes již téměř všichni vědí, že zateplení domu ušetří náklady na jeho vytápění. Jenže aby se taková investice do budoucnosti opravdu vyplatila, je potřeba dodržet pár pravidel a vyvarovat se nejčastějších chyb.

Mezi nejčastější chyby patří nedostatečná, tedy nesprávně zvolená tloušťka izolačního materiálu. Z průzkumu Asociace výrobců minerální izolace (AVMI) mezi majiteli novostaveb rodinných domů realizovaného v loňském roce agenturou Markent vyplynulo, že majitelé novostaveb zateplili v průměru 13,5 cm izolace. Tloušťku izolace lidé podceňují dlouhodobě. Její průměr sice za deset let narostl o 30 %, což je ale stále pod doporučenými hodnotami. Doporučená tloušťka minerální izolace je 18 cm a šetřit se rozhodně nevyplatí. V 90 % případů je hlavním důvodem zateplení ekonomická stránka, tedy úspora nákladů na vytápění, a proto by tato úspora měla být i hlavním ukazatelem pro výběr tepelné izolace.

Zateplení domu

Zdroj: ISOVER

Lidé ale téměř vždy řeší spíše cenu materiálu, a proto často volí menší tloušťky na úkor kvality. Je to ale nelogický postup. Zateplení domu je dlouhodobá investice, která se vám v budoucnu opravdu vrátí, finanční rozdíly mezi jednotlivými tloušťkami izolantů jsou minimální. Je dobré výběr nepodcenit a zajímat se kromě tloušťky použitého izolačního materiálu i jeho typ. Největší náklady pak tvoří samotná realizace zateplení, půjčovným lešení počínaje a odměnou pro montážníky konče.

Zateplení domu

Zdroj: ISOVER

Správnou tloušťku zateplení by měl řešit projekt. Nejvíce tepla z interiéru uniká okny, fasádou a střechou, proto je vhodné zvolit kvalitní izolaci ideálně i s výbornými akustickými parametry a v optimální tloušťce. Nesmíme opomíjet ani kvalitu oken a dveří a řešení konstrukčních detailů. Důležité je i zabránit vzniku tepelných mostů v konstrukci. Pozornost si zaslouží i další části stavby – například podlaha, stěna sklepu, výplně otvorů, různé detaily atd. Ideálním řešením by tedy bylo obalit úplně celou stavbu do tepelné izolace. A opravdu, v současné době se nové objekty do tepelné izolace prakticky celé balí. Pro představu je to stejné, jako byste naplnili děravý balonek vodou. Pokud ucpete pouze část děr, bude vám voda stále unikat zbývajícími otvory, což ve výsledku není příliš efektivní.

Zateplení domu

Zdroj: ISOVER

Kapitolu samu o sobě pak tvoří špatná realizace zateplení. Ačkoli by mělo být provedení montáže podle určitých zásad dle ČSN 73 2901 (provádění vnějších tepelně izolačních kompozitních systémů ETICS), ne všichni řemeslníci normu dodržují. Proč je ale potřeba vůbec normu a postupy dodržovat? Každý detail hraje svou roli. I malá dírka v hydroizolaci může způsobit obrovské problémy s vlhkostí, které se často nedají vyřešit jinak než drahou a komplikovanou kompletní demontáží a aplikací nového materiálu.

Zateplení domu

Zdroj: ISOVER

Neodborná či špatně provedená instalace izolace u detailů, jako jsou různé prostupy, může tvořit úniky tepla až okolo dvaceti procent. Podle průzkumů AVMI je takto chybně zateplena téměř polovina domů. Taková čísla ukazují, že je dobré se nad zateplením zamyslet hned dvakrát, aby investice měla šanci se vrátit a neunikala nejen okny, ale i tepelnými mosty. Pokud použijete nedostatečnou tloušťku izolace, ušetříte jednorázově pár desítek korun při stavbě či rekonstrukci. Dlouhodobě se to však nevyplatí. Za dobu existence nedostatečného zateplení zaplatíte za vytápění v zimě či chlazení v letních měsících několikanásobek, vašich, peněz. 

Více na www.isover.cz

Zdroj: PR článek ISOVER

Kategorie: Stavební materiály
Tagy: hydroizolačné systémy izolace minerální izolace zatepleni
Sdílejte článek