Potřebujete řešit podlahy i v prostoru s možným nárůstem vlhkosti

03. 02. 2010
Diskuze (0)
Sdílet

Dnes se již pro řešení nabízí lité cementové potěry CEMFLOW od výrobce, skupiny Českomoravský beton.

Dosáhnout samonivelačních vlastností cementového potěru je velmi složité. Mnoho výrobců se ve snaze nabídnout samonivelační cementový potěr uchyluje k výrobě a distribuci potěru, jehož tekutosti je dosahováno přidáním většího množství vody, což spolu s nevhodným složením směsi vede ve svém důsledku k vysokým hodnotám smrštění. Nalitá podlaha sice vypadá po nalití krásně rovná, ale po několika dnech téměř vždy dochází k výrazné tvorbě trhlin a deformací miskovitého tvaru (zvedání rohů potěru). Nezřídka se tyto deformace objeví i několik týdnů či měsíců po nalití. Přímé škody, které takto vznikají, jsou jen zlomkem škod, které vznikají stavební firmě, která proto nedodrží termín předání díla.

Litý cementový potěr CEMFLOW je jiný. Díky unikátní receptuře je objemově stálý při zachování vysoké tekutosti směsi. Zjednodušeně řečeno, CEMFLOW v sobě spojuje aplikační výhody anhydritových potěrů s výhodami cementových výrobků.

Dalšími výhodami jsou zejména možnost použití v prostorech s možným nárůstem vlhkosti, ale také možnost pokládat nášlapné vrstvy dříve než v případě anhydritových potěrů. V ČSN 74 4505 je totiž stanovena maximální dovolená vlhkost potěru před pokládkou nášlapných vrstev. Například pod paropropustné podlahoviny (např. koberec) je hodnota vlhkosti v případě potěru na bázi síranu vápenatého maximálně 1%. V případě cementových potěrů je to však maximálně 5%.

Zatímco u anhydritových potěrů je uvedené hodnoty dosahováno přibližně po 30 dnech, a to v závislosti na tloušťce potěru a zejména na klimatických podmínkách a systému větrání na stavbě, nejvyšší dovolené vlhkosti 5 % je u CEMFLOW dosahováno při srovnatelných klimatických podmínkách již po 7 až 14 dnech. To CEMFLOW předurčuje k použití nejen ve vlhkých prostorách, ale také v ostatních běžných podlahových konstrukcích při výstavbě bytových a administrativních budov či rodinných domů, kdy se často stavbaři dostávají do kolize s dílčími termíny předání díla a úspora času v řádu až desítek dní pro ně má velký význam.

Další výhodou CEMFLOW je také možnost aplikovat na jeho povrch lité úpravy povrchu, např. lité teraco a speciální nátěry. Samotná realizace podlah z CEMFLOW je pak stejně jednoduchá jako realizace podlahy anhydritovým potěrem. Není třeba dodatečných ocelových výztuží, není třeba stěrkování povrchu, při čerpání nepotřebujete elektřinu ani vodu. Nejčastěji aplikovaná tloušťka je 50 mm.

Stále je však důležité mít na paměti, že se jedná o výrobek na bázi cementu, který má určité hodnoty smrštění. Z tohoto důvodu je nutné dodržet maximální rastr dilatačních celků 6 × 6 metrů a maximální poměr stran 4 : 1. Technické detaily jsou samozřejmě k dispozici v platném technickém listě, který uvádí výrobce.

Při odborné ukládce a dodržení doporučených zásad se mohou odběratelé těšit z perfektně rovného povrchu a potěru s parametry splňujícími přísné požadavky platných norem.

Budoucnost patří CEMFLOW
Své využití najde v podlahách, kde je díky zvýšené vlhkosti nutné použít právě cementový výrobek. Ukazuje se však, že mnoho stavebníků oceňuje nejen rychlost realizace a univerzálnost použití CEMFLOW, ale zejména zrychlení pokládky nášlapných vrstev, a tím celkové zkrácení doby výstavby.

Více informací naleznete na www.cemflow.cz.
Zdroj: Českomoravský cement, a.s.

 

Kategorie: Stavební materiály
Tagy: beton cementova deska stavebni materialy
Sdílejte článek

Diskuze