foto thinkstock.cz

Přehled nejlepších venkovních fasádních systémů

22. 07. 2015
Diskuze (0)
Sdílet

Pokud se rozhodnete stavět z vícevrstvého systému, budete dříve či později stát před rozhodnutím, který materiál vybrat jako nejvhodnější pro zateplení vašeho domu. Přinášíme vám přehled konkrétních výrobků – vybírali jsme zpravidla ty nejlepší na trhu v dané kategorii. Rozhodnutí je na vás.

Výběr zateplovacího systému je vhodné konzultovat s odborníkem, například s projektantem. Můžete preferovat svoje materiály či ceny, , samotná izolace by však zejména měla umět spolupracovat se zvoleným konstrukčním (zdicím) materiálem.

Isover TWINNER je sendvičově uspořádaná tepelně a zvukově izolační deska

Výrobce: ISOVER
Specifikace: Isover TWINNER je sendvičově uspořádaná tepelně a zvukově izolační deska, která je tvořena jádrem z grafitové izolace Isover EPS GreyWall a krycí vrstvou z minerální vlny Isover TF PROFI konstantní tloušťky 30 mm. Vrstvy jsou spojeny průmyslovými spoji pomocí PUR lepidla, které zajišťuje vysokou pevnost v tahu i smyku.
Použití: Izolační desky Isover TWINNER jsou určeny pro fasádní zateplovací systémy ETICS, zejména pro stavby se zvýšenými nároky na požární bezpečnost, například bytové objekty výšky nad 12 m, kdy výborné protipožární vlastnosti umožňují provést zateplení stěn bez vložených požárně dělicích pásů MW. Mezi další oblasti typického použití patří například nízkoenergetické a pasivní domy.
Součinitel tepelné vodivosti λ: od 0,034 W/(m . K)
Rozměr desky: 1000 . 500 mm
Třída reakce na oheň: B ze strany MW, E ze strany EPS

TERMO-KONOPÍ PREMIUM je ekologický přírodní izolační materiál z technického konopí, který je plnohodnotnou náhradou běžně používaných izolací.Výrobce: Izolace konopí CZ
Specifikace: TERMO-KONOPÍ PREMIUM je ekologický přírodní izolační materiál z technického konopí, který je plnohodnotnou náhradou běžně používaných izolací. Je prodyšný, tudíž v něm nekondenzuje voda, není náchylný k plísním, odpuzuje škůdce, má výborné akumulační schopnosti, výborně chrání před horkem v létě a chladem v zimě.
Použití: Jakostní přírodní izolační materiál vhodný k izolaci střech, stropů, podlah, vnitřních i vnějších stěn. Vhodná do difuzně otevřených skladeb.
Součinitel tepelné vodivosti λ: 0,040 W/(m . K)
Rozměr desky: od 1200 . 580 mm
Rozměr role: od d: 6 m . š: 580 mm
Třída reakce na oheň: B2

Polotuhá deska z kamenné vlny (minerální plsti) s integrovanou dvouvrstvou charakteristikou, pojená organickou pryskyřicí, v celém objemu hydrofobizovaná.Výrobce: Rockwool
Specifikace: Polotuhá deska z kamenné vlny (minerální plsti) s integrovanou dvouvrstvou charakteristikou, pojená organickou pryskyřicí, v celém objemu hydrofobizovaná. Horní tuhá vrstva o tloušťce do 20 mm zabezpečuje lepší odolnost proti mechanickému namáhání a pronikání vzduchu do izolace z větrané mezery fasády.
Použití: Deska VENTI MAX je určena pro stavební tepelné a protipožární izolace vnějších konstrukcí provětrávaných fasád – s kotvením hmoždinkami a na trny, je vhodná pro vložení do sendvičového zdiva – s kotvením spínacími sponami. Varianta Venti MAX F je opatřena tzv. fleecem, netkanou sklotextilií černé barvy na lícové straně, která zamezuje prosvítaní barvy kamenné vlny. Desky tak lze využít i pro provětrávané fasády s viditelnými spárami a perforovaným obkladem.
Součinitel tepelné vodivosti λ: 0,034 W/(m . K)
Rozměr desky: 1000 . 600 mm
Třída reakce na oheň: A1

Zateplovací fasádní systém ECOROCK FF je uceleným řešením, jehožVýrobce: Rockwool
Specifikace: Zateplovací fasádní systém ECOROCK FF je uceleným řešením, jehož základní součástí jsou tři izolační desky: Frontrock MAX E, Fasrock LL nebo Fasrock a dále kompletní stavební chemie.
Použití: Kompletní fasádní systém zateplení vnějších obvodových stěn ECOROCK FF je určen pro izolaci vnějších obvodových stěn novostaveb i rekonstruovaných objektů. Všechny komponenty systému plně využívají vlastnosti kamenné minerální vlny ROCKWOOL. Systém ECOROCK FF je registrován v programu Nová zelená úsporám pod SVT kódem: SVT6115.
Součinitel tepelné vodivosti λ: 0,036 W/(m . K)
Rozměr desky: 1000 . 600 mm
Třída reakce na oheň: A1

Skelná tepelná izolace Naturoll FCR 035 se dodává ve formě rolí a má zvýšenou tuhost.Výrobce: Knauf Insulation
Specifikace: Skelná tepelná izolace Naturoll FCR 035 se dodává ve formě rolí a má zvýšenou tuhost. Jde o skelnou minerální izolaci vyrobenou pomocí
ECOSE Technology a jako jediná neobsahuje žádný formaldehyd, fenoly ani akryláty.
Použití: Skelná tepelná izolace Naturoll FCR 035 určená primárně pro odvětrávané fasády. Výhoda skelné vlny oproti kamenné ve větraných fasádách spočívá v její pružnosti – přizpůsobí se rámu fasády, dolehne k němu a neolamuje se.
Součinitel tepelné vodivosti λ: 0,035 W/(m . K)
Rozměr desky: od 1200 . 580 mm
Rozměr role: od d: 6 m . š: 580 mm
Třída reakce na oheň: A1

Fasádní izolační deska bez povrchové úpravy puren PIR PURENOTHERM je vyrobena z tvrdé PIR polyuretanové pěny s vynikajícími tepelněizolačními vlastnostmi.Výrobce: Puren
Specifikace: Energeticky úsporný, hospodárný a ekologický a po všech stránkách bezpečný vysoce výkonný izolační materiál. Fasádní izolační deska bez povrchové úpravy puren PIR PURENOTHERM je vyrobena z tvrdé PIR polyuretanové pěny s vynikajícími tepelněizolačními vlastnostmi. Pokud jde o odolnost proti ohni, izolační hmota PIR se netaví, nedoutná a neodkapává při požáru. Naproti tomu povrch vlivem plamene karbonizuje, podobně jako je tomu u masivního dřeva.
Použití: Fasádní izolační desky puren PIR PURENOTHERM jsou určeny pro kontaktní zateplení fasád, konkrétně pro vnější tepelněizolační kompozitní systémy.
Součinitel tepelné vodivosti λ: 0,028 W/(m . K)
Rozměr desky: od 1200 . 600 mm
Třída reakce na oheň: E

Foukaná dřevovláknitá, minerální nebo polystyrenová tepelná a akustická izolace se strukturou vlny nebo jemných vloček či granulátu.Výrobce: CIUR
Specifikace: Foukaná dřevovláknitá, minerální nebo polystyrenová tepelná a akustická izolace se strukturou vlny nebo jemných vloček či granulátu.
Použití: Vnější i vnitřní konstrukce, v novostavbách i rekonstrukcích, možnost instalace i v obtížně přístupných prostorách.
Součinitel tepelné vodivosti λ: 0,034 až 0,041 W/(m . K)
Třída reakce na oheň: A1 (MW) až E (EPS, dřevo, celulóza)
Výrobce: Unger-Diffutherm, prodává CIUR
Specifikace: Kontaktní tepelněizolační systém z dřevěných vláken. Složení: dřevo jehličnanů, max. 0,5 % parafín, 2,0 % PVAC – bílý klih (ke spojení vrstev)
Použití: Je vhodný pro zděné stavby z vápencových bloků a kamenů, cihel, betonu nebo valounů, pro dřevostavby – sruby, dřevěné rámové konstrukce, dřevěné sloupové konstrukce nebo stavby z dřevěných panelů, pro hrázděné domy
Součinitel tepelné vodivosti λ: 0,044 W/(m . K)
Rozměr desky: 1300 . 790 mm
Třída reakce na oheň: E

Venkovní fasádní deska Kingspan Kooltherm® K5 je tepelněizolační deska z tuhé pěny.Výrobce: Kingspan Insulation
Specifikace: Venkovní fasádní deska Kingspan Kooltherm® K5 je tepelněizolační deska z tuhé pěny. Jádro desek tvoří tuhá fenolická pěna s uzavřenou buněčnou strukturou. Desky jsou na obou stranách opatřeny povrchovou úpravou na bázi skleněné tkaniny, která je s jádrem desky spojena během výrobního procesu. Materiál neobsahuje chlorované a fluorované uhlovodíky (CFC) a hydrochlorované a fluorované uhlovodíky (HCFC).
Použití: Desky Kooltherm K5 jsou určeny pro tepelnou izolaci odvodových stěn budov novostaveb i rekonstrukcí formou vnějšího kontaktního zateplovacího systému. Kingspan Kooltherm K5 má výrazně nižší součinitel tepelné vodivosti, než běžné tepelněizolační materiály, lze volit menší tloušťku tepelného izolantu ve vnějším kontaktním zateplovacím systému. S ohledem na tuto vlastnost je výhodné použít materiál zejména pro tepelnou izolaci obvodových stěn budov, kde se klade důraz na nízkou potřebu tepla na vytápění (zejména pro nízkoenergetické a pasivní domy).
Součinitel tepelné vodivosti λ: 0,020 W/(m . K)
Rozměr desky: 1200 x 400 mm
Třída reakce na oheň: B-s1, d0 (v aplikaci)

Stabilizované fasádní desky z lehčeného bílého (Baumit openTherm) nebo šedého (Baumit open plus) polystyrenu se sníženou hořlavostí a mimořádnou paropropustností.zdroj Baumit

zdroj Baumit

Výrobce: Baumit
Specifikace: Stabilizované fasádní desky z lehčeného bílého (Baumit openTherm) nebo šedého (Baumit open plus) polystyrenu se sníženou hořlavostí a mimořádnou paropropustností. Vysoce paropropustné tepelněizolační fasádní desky se sníženou hořlavostí, rozměrově přesné, tvarově stálé, odolné proti stárnutí s velmi dobrými tepelněizolačními vlastnostmi. Optimalizovaná síť otvorů procházejících celou tloušťkou desky výrazně zrychluje vysychání novostaveb a podstatně snižuje riziko kondenzace vlhkosti v obvodových stěnách.
Použití: U starých staveb i novostaveb jako tepelný izolant v tepelně izolačním systému Baumit open. Speciálně určené pro cihelné anebo obdobně difuzně otevřené zdivo.
Součinitel tepelné vodivosti λ: ≤0,039 W/(m . K) (bílý), 0,032 W/(m . K) (šedý)
Rozměr desky: 1000 x 500 mm
Třída reakce na oheň: E

Poradna

V čem se odlišuje systém Multipor od jiných zateplovacích systémů? Je možné jej použít i v kombinaci s jiným materiálem, než je Ytong, například pro rekonstrukce starších budov?

Zdroj Xella

Oproti polystyrenovému zateplení je to zejména tvarová stálost a větší odolnost proti mechanickému poškození. Materiál je paropropustný a přispívá tak ke zdravému klimatu v budově. Neusazují se v něm plísně a ani škůdci. Nestane se, že by se v izolační vrstvě usadili sršni, ptáci nebo kuny. Důležité je také to, že je nehořlavý. Kdokoliv viděl fotografie po požáru domu s polystyrenovým zateplením, dá mi zapravdu. Pokud dojde k povodním a materiál je vystaven vodě, po opětovném vysušení se obnoví jeho původní tepelněizolační vlastnosti.
Multipor se může použít i na zateplení starších budov, nutno však dbát na rovinnost a přídržnost podkladu – původní fasádu. Hůř se přizpůsobuje povrchovým nerovnostem. Doporučuje se kotvit, ale to znamená, že se zvýší i cena. Taktéž je výhodná difuzní otevřenost tohoto materiálu, nevytváří se tzv. banánový efekt jako u polystyrenu. Multipor časem nedegraduje.
Zateplení pomocí Multipor tepelněizolačních minerálních desek zachová původní vzhled fasády a zároveň vytvoří takové vnitřní prostředí a tepelný komfort, jaké nabízejí moderní stavby. Rekonstrukce s využitím Multipor pro vnitřní zateplení tedy přináší finanční úspory, protože díky jeho izolačním vlastnostem výrazně sníží náklady na topení. Systémy vnitřního zateplení dosud používané bývají zdrojem vlhkostních problémů a jsou často považovány za nefunkční, protože neumožňují difuzní otevřenost původních konstrukcí. Multipor pro vnitřní zateplení WI ale nepoužívá parozábranu a s vlhkostí cíleně pracuje. Materiál je kapilární aktivní a v místnosti udržuje vždy příjemně vyvážené klima. To prakticky znamená, že zvýšenou vlhkost pohlcuje, a když je v místnosti suchý vzduch, vlhkost naopak uvolňuje. Před realizací systému vnitřního zateplení je třeba provést odborný návrh v moderním výpočetním systému Delphin, zohledňujícím transport vlhkosti v porézních materiálech za nestacionárních podmínek. Odborný návrh ručí za dlouhodobou funkci celého systému.

TEXT: Dana D. Daňková
FOTO: archiv firem
ZDROJ: časopis HOME speciál jaro 2015, JAGA MEDIA, s.r.o.

Kategorie: Stavební materiály
Tagy: fasada stavebni materialy zatepleni
Sdílejte článek

Diskuze