bílý dům
Zdroj: Heluz

Při stavbě domu není místo pro kompromisy

19. 04. 2024 Sdílet

Říká se, že dokonalý dům bývá až ten třetí, jenže málokdo má možnost stavět dům třikrát v životě. Většina stavebníků musí svůj plán zvládnout takříkajíc na první dobrou, na chyby není prostor. Velké části problémů však dokáže předejít dobré plánování a volba vhodného konstrukčního systému.

Pozor na riziková místa v obálce

Domácí legislativa od 1. ledna 2020 vyžaduje, aby byl každý nový rodinný dům budovou s téměř nulovou spotřebou energie. Zásadní je, aby splňoval velmi přísné tepelně izolační parametry.

Zjednodušeně řečeno, obálka domu, tedy stěny, střecha, okna a podlaha, musí co nejvíce minimalizovat úniky drahocenného tepla v zimě a zároveň zabránit přehřívání domu v létě. To lze pouze za předpokladu, že se komplexně vyřeší všechny konstrukční detaily a odstraní riziková místa v obálce domu.

Hrubá stavba představuje jen 10 procent nákladů z celkové ceny domu, výrazně však ovlivňuje budoucí kvalitu bydlení.

Hrubá stavba představuje jen 10 procent nákladů z celkové ceny domu, výrazně však ovlivňuje budoucí kvalitu bydlení. Zdroj: Heluz

Cihla s nejlepšími vlastnostmi

Klíčovým parametrem je součinitel prostupu tepla U (W/m2K). Čím je jeho hodnota nižší, tím lépe stěna tepelně izoluje, respektive tím lépe zabraňuje únikům tepla. Moderní cihla HELUZ 2in1 plněná tepelnou izolací vykazuje nejlepší hodnotu součinitele U na trhu, konkrétně 0,11 W/m2K. S přehledem tedy splňuje přísné požadavky na parametry pasivních domů bez dodatečného zateplení.

Výhody jednovrstvového zdiva

Výstavba bez dodatečného zateplení přináší stavebníkům řadu výhod – při nákladech srovnatelných se zateplovacími systémy vybudujete masivní, velmi mechanicky odolnou konstrukci v celé její tloušťce. Zcela odpadá riziko chyb při provádění zateplení, případně parotěsných fólií.

S jednovrstvou konstrukcí získáváte perfektně únosnou, výborně izolující stěnu, která díky skvělým difúzním parametrům umožňuje vašemu domu „dýchat“. Cihla je navíc materiál, jehož vlastnosti jsou ověřeny staletími – plně recyklovatelná a šetrná k životnímu prostředí.

Charset=Ascii

Moduly konstrukčního systému HELUZ na sebe dokonale navazují. Zdroj: Heluz

Bez tepelných mostů

Jen nízký součinitel přestupu U pro úspěch nestačí – teplo si hledá jakoukoli nedokonalost v obálce domu a tou uniká, proto nesmí dostat žádnou šanci. Konstrukční systém HELUZ je navržen v modulové návaznosti stěnových, příčkových nebo například stropních dílců, ale rovněž překladů či doplňkových tvarovek. Rozměrová provázanost a materiálová homogenita zaručují, že v obálce domu nevznikají žádné tepelné mosty.

Ušetřete za klimatizaci

HELUZ nemyslí jen na ochranu před úniky tepla, ale také na potřebu ochrany domů před letním přehříváním. S rostoucími plochami zasklení je tato problematika čím dál výraznější – energetický výpočet například zohledňuje i náklady na chlazení. Neutrácejte peníze za nákladnou a nezdravou klimatizaci, chraňte svůj dům pomocí předokenních žaluzií bezpečně instalovaných v systémových překladech.

zdění domu

Předokenní žaluzie bezpečně instalované v systémových překladech vás v létě ochrání před přehříváním. Zdroj: Heluz

Vsaďte na smysluplný celek

Deset procent – přibližně takovou část rozpočtu představují náklady na konstrukční systém, tedy na stěny, příčky, stropy nebo například překlady. Bavíme-li se o případných cenových rozdílech jednotlivých stavebních systémů, pohybujeme se řádově v procentech z této částky, ve výsledku tedy ve velmi malých nákladech ve vztahu k celkové ceně domu. Myslete na to, že konstrukční systém není místem pro kompromisy – investujte do osvědčených parametrů a kvality, do smysluplného celku.

banner Heluz

Zdroj: Heluz

https://www.heluz.cz/dozivotnizaruka

TEXT: Heluz
ZDROJ: PR článek společnosti HELUZ

Kategorie: Stavební materiály
Tagy: heluz rodinný dům stavebni materialy
Sdílejte článek