Při výběru plastových oken dbejte také na bezpečnost

Při výběru plastových oken dbejte také na bezpečnost

06. 06. 2017
Diskuze (0)
Sdílet

Až v 80 % případů vstupují pachatelé do rodinných domů okny, posuvnými systémy a vedlejšími, nejčastěji balkonovými, dveřmi. Na hlavní vchodové dveře přitom dle statistik připadá přibližně pouhých 10 % vniknutí. Jedním z důležitých kritérií, kterými je třeba se při výběru oken do rodinného domu zabývat, tak patří bezpečnost.

Z hlediska použitého materiálu jsou na trhu nejrizikovější skupinou okna plastová. Důvodem je zejména nízká kvalita vstupních surovin, úroveň jejich zpracování a celkové „šizení“. I plastové okno však lze dokonale zabezpečit, a to až do nejvyšší třídy RC3.

ZDROJ Schuco CZ

Vniknutí vypáčením

„Dnes se zloději do objektů nedostávají rozbitím skla nebo vyháčkováním klíčového zámku, jak můžeme vidět ve filmech. Volí rychlou a tichou cestu a způsobů je několik,“ informuje Vojtěch Marton ze západočeské firmy WELL OKNA, která je autorizovaným zpracovatelem a prodejcem oken z profilů německé značky Schüco. Mezi nejběžnější způsob patří vypáčení okna. Vniknutí vypáčením rámu, resp. kování se týká až 70 % případů vniknutí oknem.

Okenní kování Schüco VarioTec-NI pro plastová okna ZDROJ Schuco CZ

U některých plastových oken přitom stačí mezi rám a křídlo strčit šroubovák, páčidlo či podobný plochý nástroj a zatlačením okno i v zavřené poloze vypáčit. Na vině je především kování bez bezpečnostních uzávěrů. Svou roli sehrává také kvalita PVC profilu. „Z těchto důvodů je nutné okno vyrobit z tuhého profilu a použít kvalitní kování s bezpečnostními uzávěry. Při zpracování oken používáme profilový systém Schüco, který kromě vynikajících tepelně izolačních vlastností a moderního designu zdůrazňuje i požadavek bezpečnosti. Profily jsou dostatečně tuhé a kování je v nich uloženo hluboko u vnitřní stěny rámu a křídla,“ vysvětluje Vojtěch Marton. Okna se obvykle osazují jedním bezpečnostním uzávěrem, a to kvůli spolehlivému usazení při ventilaci, nikoli z důvodu bezpečnosti. Ve výrobním závodě firmy WELL OKNA je standardem kování se třemi bezpečnostními uzávěry, které zajistí spolehlivou ochanou proti vypáčení. Kvalitní kování musí být vyrobeno z kovového odlitku. „U konkurenčních produktů se můžete setkat s levným kováním, ve kterém je použito velké množství plastových dílů. Takové kování bude pochopitelně mnohem levnější, zároveň se však stane nejslabším článkem celého okna,“ doplňuje Vojtěch Marton. Firma navíc doporučuje kování doplnit o bezpečnostní magnety, které se připojují k bezpečnostnímu systému domu.

ZDROJ Schuco CZ

Varianty otočení kliky z venku

Dalším způsobem, který pachatelé při vniknutí skrze plastové okno používají, je mechanické otočení kliky z venčí. Zloděj se při tom dostává ke kování okna nebo k samotné kličce. Podaří-li se pachateli dostat páčivý předmět ke kování, s použitím síly pak pootočí celým mechanizmem kování a tím pootočí i klikou. Okno bezhlučně otevírá ještě snadněji než při vypáčení. I zde je prevencí tuhost plastových profilů, uložení kování i samotná klika okna. Dnes se na trhu setkáváme s profily větší stavební hloubky od 80 mm a více. Součástí takovýchto profilů – např. Schüco Corona SI 82 – bývá středové těsnění, které vytváří další ochrannou bariéru mezi páčidlem a kováním. Pokud se zloději přeci jen ke kování podaří dostat, pak ho ještě může zastavit samotná klika. Například provedení „secustic“ má bezpečnostní mechanizmus, který nedovolí pootočit celým systémem kování jinak než pomocí kliky. Takto vybavené kliky poznáte známým cvakáním při změně polohy.

Schüco sortiment klik pro plastová okna ZDROJ Schuco CZSchüco sortiment klik pro plastová okna ZDROJ Schuco CZ

Dále lze kliku zvenčí pootočit provrtáním dírky pod klikou. Zloděj se pak pokusí například silným drátem pootočit přímo klikou, a to bez zásahu do kování. V takovémto případě je spolehlivou ochranou pouze klika s knoflíkovou pojistkou nebo zamykatelná klika s implementovanou bezpečnostní planžetou proti provrtání. Zamykatelná varianta nebo klika s pojistkou pomáhají i při přímém vyvrtání kliky, zároveň skvěle slouží jako spolehlivá ochrana oken v rodinných domech s malými dětmi.

Vysklení okna

Rozbitím skla na sebe sice zloděj nejvíce upozorní, ale nelze tuto možnost opomenout. Zde profesionálové doporučují použít bezpečnostní sklo, která zloději vniknutí buď zcela znemožní, nebo minimálně výrazně znepříjemní. „Bezpečnostní skla určitě doporučujeme pro okna v přízemí, kde se s touto variantou vloupání musí počítat, zejména jedná-li se o objekt stojící na odlehlém místě, třeba u lesa,“ podotýká Vojtěch Marton.

ZDROJ Schuco CZ

Třídy bezpečnosti

Plastová okna tedy jsou, při dodržení kvalitních vstupních surovin, výrobních postupů a specifických opatření, naprosto bezpečná a mohou splňovat i ta nejpřísnější kritéria normy zabývající se odolností oken a dveří proti vloupání. Legislativně stanovené třídy odolnosti (RC1, RC2 a nejvyšší RC3) vypovídají o tom, jak dlouho odolá okno či dveře pokusu o násilné vniknutí za použití různého typu nářadí. Trvá-li takový pokus několik minut, řada pachatelů své snahy ze strachu z odhalení bezvýsledně ukončí. Policejní experti doporučují u soukromých domácností minimálně třídu odolnosti RC2.

ZDROJ Schuco CZ

Na závěr je třeba upozornit, že jakkoli zabezpečené okno není nikdy bezpečné, je-li otevřené na ventilaci nebo mikro ventilaci. Pouze zavřené okno může plnit veškerá bezpečnostní očekávání.

Krátké ilustrační video k bezpečnosti plastových oken z dílny plzeňského zpracovatele WELL OKNA najdete na odkazu ZDE. Pro další informace navštivte stránky www.wellokna.cz a www.schueco.cz.

ZDROJ: PR článek a fotografie společnosti Schüco CZ

Kategorie: Stavební materiály
Tagy: bezpečnostní dveře plastova okna tepelné izolační systémy
Sdílejte článek

Diskuze