Zdroj: Xella

Tvárnice Ytong Statik chrání před požárem stěny v nové trutnovské hale

19. 05. 2022 Sdílet

V obchodní a průmyslové zóně Krkonošská u trutnovského Tesca vyrostla v průběhu loňského roku nová hala. Pro vyzdění požárních stěn v hale využila stavební společnost SASYN & ELBL, s.r.o. pórobetonové tvárnice Ytong Statik P4-550 s tloušťkou 200 mm.

Od druhé poloviny letošního roku bude v nové hale působit průmyslový podnik FIDES Group. Obvodový plášť haly se železobetonovým skeletem tvoří fasádní panely. Součástí objektu je i dvoupodlažní administrativní zázemí, které je od zbylých prostor odděleno třemi požárními stěnami. Stěny mají výšku 4 m (I.NP), 4 m (2.NP) a 8 m (obě patra).

Pórobetonové tvárnice Ytong nabídly vysokou požární odolnost a rychlé zdění bez odpadu

Za společnost Xella měl projekt pod palcem František Janoušek, manager pro klíčové zákazníky Xella CZ. Podle jeho slov oslovila výrobce pórobetonových tvárnic Ytong stavební společnost SASYN & ELBL v květnu 2021 s požadavkem doporučit vhodný certifikovaný výrobek ze sortimentu Xella, který by sloužil pro vyzdění požární stěny s odolností EI 120 DP1-M. Stěny z tvárnic s celkovou plochou 404 m2 měly po celou dobu stanovené požární odolnosti (120 minut) vykázat i mechanickou odolnost, tj. schopnost prvku odolat rázu v případě, kdy konstrukční porušení jiného dílu při požáru způsobí náraz na požární stěnu.

Xella ze své široké produktové nabídky doporučila pórobetonové
tvárnice Ytong Statik s třídou pevnosti P4-550 s tloušťkou 200 mm. Jejich normalizované pevnosti fb= 5 N/mm2 vyhoví i požadovanému parametru mechanické odolnosti M. Tyto tvárnice mají navíc nejen vysokou požární odolnost (min. REI 180), ale i výborně tepelněizolační parametry. Jejich velkou předností je také jejich homogenita a snadné a rychlé zdění bez odpadu.

Nová hala v obchodní a průmyslové zóně Krkonošská

Zdroj: Xella

Za pórobetonové tvárnice Ytong Statik mluvil kromě jejich parametrů i dobrý servis ze strany výrobce

Stavební společnost SASYN & ELBL, s.r.o. má s výstavbou objektů jako je hala FIDES v Trutnově bohaté zkušenosti. Hlavní stavbyvedoucí trutnovské haly Pavel Zahatlan ocenil pórobetonové tvárnice Ytong jak pro jejich vlastnosti, tak i pro servis ze strany společnosti Xella. Stavební firma SASYN & ELBL pracuje poměrně často s pórobetonem Ytong, tvárnice Ytong zná a ví, jaké mají přednosti. Pracuje s ním vždy, pokud je součástí projektu nebo pokud s jeho využitím souhlasí investor. U haly FIDES poptala pro realizaci vysokých požární stěn s požární odolností 120 minut kromě společnosti Xella i další výrobce stavebních materiálů, zvažovala také využití minerálních panelů. Nabídka společnosti Xella se ukázala jako nejvýhodnější: argumentem pro pórobetonové tvárnice Ytong Statik byl kromě jejich parametrů i dobrý servis ze strany výrobce.

Společnost Xella umí pro podobné typy projektů nabídnout odpovídající produktový sortiment

V případech, kdy investor spolu s projektanty poptává například požárně odolné vysoké stěny, vhodné i do specifických a zatěžovaných prostor nebo vyzdívky a předezdívky sloupových železobetonových skeletů, může Xella nabídnout tvárnice pro obvodové nosné stěny Ytong Klasik či Ytong Statik. Navíc spolu se svým interním technickým oddělením a statikem připraví i vhodné řešení kotvení vysokých stěn. Jednou ze zajímavých realizací tohoto typu byla i dodávka tvárnic, malt a překladů pro závod firmy La Lorraine (významný výrobce mraženého pečiva) nedaleko Kladna. Zde jsou použity tvárnice Ytong Klasik (P2-500) v tloušťkách 100, 150, 200 a 250 mm a tvárnice pro nosné zdivo s vyšší pevností Ytong Statik
(P4-550) v tloušťkách 200 a 250 mm. Součástí dodávky byly i
Ytong U-profily (skryté bednění pro věnce), Ytong zdící malta, Ytong nosné a nenosné překlady a Ytong spojky zdiva.

Zdroj: PR článek společnosti Xella

Kategorie: Stavební materiály
Tagy: porobeton pórobetonové tvárnice protipožární desky tepelná izolace tvarnice tvárnice ytong
Sdílejte článek