V systém fotovoltaika
Zdroj: Saint-Gobain

Úspora energií od podlahy po střechu. Víme, s jakými materiály a technologiemi ušetříte

26. 10. 2022 Sdílet

Existují řešení, která umí snížit náklady na energie klidně o 30–⁠50 %. A když se jich spojí několik dohromady, už to na faktuře poznáte. V článku vám taková opatření dnes představíme: od zateplovacích systémů přes izolační skla až po rekuperační jednotky a fotovoltaiku.

Správné zateplení udrží teplo i finance doma

Věděli jste, že obvodovými zdmi domu utíká zhruba 25 % tepla? Takové ztráty můžete výrazně snížit dobře provedeným zateplením fasády. Kromě úspor za energie navíc získáte i další výhody: významně nižší riziko vzniku plísní, vyšší hodnotu nemovitosti, delší životnost otopné soustavy a nižší produkci CO₂.

Fasádou to ale jenom začíná – na tepelných ztrátách se totiž až z 30 % podílí i střecha. Pokud máte obytné podkroví, měli byste uvažovat o vyhovující izolaci. V případě šikmé střechy můžete zvolit zateplení nad krokvemi, které vám neubere prostor v podkroví a nezakryje krovy. Počítejte ale se sundáním krytiny.

Další variantou je izolace pod + mezi krokvemi. Taková práce vyžaduje přesnost a šikovné ruce, ale zase nemusíte lézt po střeše a zvládnete to za každého počasí. K opláštění pak využijte sádrokarton, třeba ten od Rigipsu s technologií Activ’Air®, která rozkládá emise škodlivého formaldehydu. Jeho funkci ještě podpoříte, když navíc použijete nátěr weberdeco fresh. I ten totiž aktivně odstraňuje formaldehyd.

Pokud je vaší prioritou spíš izolace hluku, bude se vám hodit Modrá akustická protipožární deska MA (DF) Activ‘Air®. A pro snadné kotvení břemen využijete zase sádrokarton Habito® H. Samozřejmostí je při zateplení střechy i zvýšení požární odolnosti – v tomto ohledu jsou nejvýhodnější červené protipožární desky RF(DF).

Izolace mezi a pod krokvemi

Zateplení šikmé střechy pod + mezi krokvemi. Zdroj: Saint-Gobain

Jestliže vaše půda neslouží k bydlení, ale jenom jako „sklad,“ určitě se vám vyplatí izolace podlahy. Tu můžete stihnout ještě teď před zimou, a začít tak šetřit prakticky okamžitě. Ideálně vám k tomu poslouží systém ISOVER Step Cross, který zvládnete položit i sami.

U výrobce ISOVER obecně najdete všechno, co potřebujete k správnému zateplení. Od materiálů, přes montážní postupy až po názorná videa. V 10dílném seriálu Izolační inspektoři například uvidíte, jakým chybám se při zateplování vyhnout.

Pokud nevíte, jaké zateplení je pro váš dům to pravé, obraťte se na Centrum technické a obchodní podpory Saint-Gobain. Zdarma vám pomohou s výběrem vhodného systému, připraví bezplatnou kalkulaci materiálu v ceníkových cenách a poradí vám i s obecným montážním postupem.

Instalaci zateplení svépomocí ale dobře zvažte – i malá chyba totiž může způsobit, že systém nebude fungovat správně a vy ve výsledku neušetříte. Ověřené řemeslníky a firmy na zateplení domu najdete snadno – na portálu NejŘemeslníci.cz. Můžete si prohlédnout jejich dosavadní práce i hodnocení předchozích zákazníků. Zadání poptávky je potom zdarma.

Netopte pánu bohu do oken

Až 40 % všech tepelných ztrát mají na svědomí právě okna. Pořiďte si taková, která vám pomůžou ušetřit. Odborníci dnes doporučují volit automaticky izolační trojskla (pro pasivní a nízkoenergetické domy je to dokonce nutnost). Přinesou vám totiž úsporu, jaké s dvojskly nikdy nedosáhnete, a navíc můžete zkombinovat více skel s různými vlastnostmi.

V Saint-Gobain Glass například vyvinuli tepelně izolační sklo ECLAZ®, které při použití v trojskle zajišťuje nejlepší tepelnou izolaci a zároveň do interiéru propouští maximum denního světla (oproti běžným trojsklům).

„Teplo a světlo jsou dvě strany stejné mince, takže volba správného skla je velmi důležitá,“ uvádí Michal Široký, marketingový manažer společnosti Saint-Gobain Building Glass Česká a Slovenská republika. Dodává: Optimální způsob, jak ušetřit, je vyvážit tepelné ztráty tzv. tepelnými zisky ze slunce. Právě v tom spočívá největší potenciál oken. Sklo ECLAZ® je V tomto případě ideální volba, protože do interiéru propouští dostatek světla a okna s ním v chladném období doslova zadarmo přitápí.“

Tepelně izolační vlastnosti skla se hodnotí podle tzv. součinitele prostupu tepla. V případě zasklení se značí Ug a platí, že čím menší hodnota, tím lépe. Izolační sklo, neboli známé trosklo se sklem ECLAZ® dosahuje hodnotu Ug 0,5  W/m²K.

Sklo ECLAZ

Sklo ECLAZ® je skvělá volba pro pasivní domy. Zdroj: Saint-Gobain

Energetická nezávislost 140 dní v roce

To není utopie, ale skutečný přínos fotovoltaické elektrárny (FVE). Sami, jenom ze slunce, si vyrobíte elektřinu pro spotřebiče, na vytápění, ohřev vody nebo na provoz rekuperační jednotky. A přitom ušetříte až 50 % nákladů na energie. Navíc snížíte svou produkci CO2, až o 6 tun za rok, a to už je velká úleva pro planetu.

Výběr FVE je třeba přizpůsobit konkrétnímu domu. Záleží, jestli požadujete co nejrychlejší návratnost, nebo spíš maximální výkon, zda chcete fotovoltaiku i s bateriovým úložištěm, které vás ochrání i před výpadky sítě, apod. Nejlepší je poradit se s profesionály, jako je například společnost V-systém elektro. Ta dodává FVE na klíč, ale pomůže vám i s vyřízením dotací nebo zpracuje průkaz energetické náročnosti budovy.

V systém fotovoltaika

Fotovoltaické panely na střeše rodinného domu u Prahy. Zdroj: Saint-Gobain

Čerstvý vzduch i úspory díky rekuperaci

Větrat se musí, protože bez kyslíku to jednoduše nejde. Navíc se s nevyvětraným prostředím pojí další problémy jako zvýšení vlhkosti a tvorba plísní. Jak si ale zařídit čerstvý a zdravý vzduch, zároveň zabránit únikům tepla, zamezit víření prachu a pylů? Odpovědí jsou rekuperační jednotky. Ty do interiéru neustále přivádí čerstvý vzduch, který se ve výměníku ohřívá teplem z odváděného, odpadního vzduchu. Jde tedy o řízené větrání, při kterém nedochází ke ztrátám tepla.

Rekuperační jednotku můžete umístit třeba do technické místnosti, na půdu a pokud máte málo místa, existuje i prostorově úsporné podstropní provedení. Všechny tyto typy jednotek najdete u firmy V-systém elektro, která vám opět pomůže s výběrem, zajistí instalaci i žádost o dotaci.

Dotace vám ušetří až polovinu výdajů

Vyjmenovaná opatření sice něco stojí, ale během pár let se investice vrátí, a pak už vám budou tyto technologie jenom vydělávat. A hlavně, velkou část nákladů pokryjí dotace. Program Nová zelená úsporám přispívá nemalé částky právě na opatření, která snižují energetickou náročnost budov. Tady je malý přehled:

  • zateplení domu (fasáda, střecha, výměna oken a dveří…): 30 000–650 000 Kč
  • řízené větrání s rekuperací tepla: 30 000–100 000 Kč
  • pořízení fotovoltaické elektrárny: 40 000–200 000 Kč

Žádosti o dotace se podávají elektronicky.

Zdroj: PR článek společnosti Saint-Gobain Construction Products

Kategorie: Stavební materiály
Tagy: dotace Energeticky úsporné domy podkrokevní zateplení protihlukové izolace tepelná izolace zateplení domu
Sdílejte článek