Zdroj: ISOVER

Větraná fasáda – ideální řešení pro budovy s vyšší vlhkostí

27. 04. 2021 Sdílet

Rozhodli jste se pro zateplení staršího rodinného domku? Bojujete ale s vyšší vlhkostí stěn? Přemýšleli jste proto o zateplení, které dokonale „dýchá“? Současně byste rádi vytvořili třeba i originální vzhled vašeho domu? Pokud ano, máme pro vás několik rad a tipů jak postupovat při vytvoření provětrávané fasády.

Dnes nejrozšířenější kontaktní zateplení ETICS  má z hlediska fyzikálního fungování z hlediska vlhkosti podkladní stěny zásadní omezení. Je možno je aplikovat na podkladní stěnu obvykle s vlhkostí maximálně 5 %. Tato hodnota platí jak pro pěnový polystyren, tak minerální izolace. Pro speciální zateplovací systémy, jako například BAUMIT OPEN či WEBER CLIMA, je možno se bavit o hodnotě vlhkosti zateplené stěny až 10 %. Pro stěny s vyšší vlhkostí je tak z fyzikálního hlediska zcela nezbytné použít provětrávané zateplení. Takových objektů je celá řada. Buď se jedná o objekty s vlhkým provozem, jako jsou například aquacentra, lázně, či výrobny, kde se zvýšená vlhkost technologicky prostě vyskytuje, nebo tisíce objektů, které mají poškozené (nebo žádné) hydroizolace a vlhkost do stěnových konstrukcí prostě přirozeně vzlíná.

Větraná fasáda na dome

Mezi tepelnou izolací a vnějším pláštěm je mezera, která spolehlivě zajistí větrání konstrukce.
Zdroj: ISOVER

Smyslem provětrávané (větrané) fasády je mít na vnější straně zateplení vysoce difuzně otevřenou vrstvu, která umožňuje intenzivní odvod vlhkosti z podkladní stěnové konstrukce. V  provětrávané fasádě se nachází větraná mezera, tedy mezera mezi tepelnou izolací a předsazeným vnějším pláštěm, která je napojena na nasávací a výdechové otvory a tím je intenzivní větrání konstrukce spolehlivě zajištěno. Ve správně navržené větrané mezeře vzniká komínový efekt a umožňuje bezproblémový odchod případné vlhkosti.

To však není jediná výhoda provětrávané fasády. Kromě vysoké difuzní propustnosti je viditelnou výhodou provětrávané fasády architektonicky zajímavý vnější plášť. Díky vysoké variabilitě provětrávaných fasád může být vnější plášť vytvořen dle požadavků i toho nejodvážnějšího architekta. Větrané fasády mohou mít díky své předsazené konstrukci i lepší akustické a tepelně stabilizační vlastnosti. Neposlední výhodou je vyšší zvuková pohltivost, například  u rušné silnice sníží hluk v okolí.

Větraná fasáda na dome

Větraná fasáda není vhodná jen pro rodinné domky, ale i pro kancelářské budovy, výrobní objekty, či sportovní haly. Zdroj: ISOVER

U každé provětrávané fasády je nejdůležitější funkční větraná mezera, proto je nutné dbát na její správné provedení. To má i svá pravidla. Prvním pravidlem je, že základní šířka větrané mezery činí 40 mm. Může být i větší, ale to závisí na celkové výšce budovy. Také je nutné navrhnout správnou velikost nasávacích otvorů a výdechů a jejich ochranu proti vniknutí hmyzu. V tomto je to podobné jako u návrhu větrané mezery u šikmé střechy.

Větraná fasáda na dome

Bojujete-li s vyšší vlhkostí stěn, je větraná fasáda vhodné řešení. Zdroj: ISOVER

Dobře navržená a provedená provětrávaná fasáda je ten nejlepší způsob, jak můžete svůj dům zateplit. Výsledkem může být velice originální a funkční vzhled, který není úplně běžný. Snad je to tím, že je realizace provětrávané fasády několikrát nákladnější než klasický kontaktní systém, nebo tím, že ne každá realizační firma či stavebník si na realizaci větrané fasády troufne. Pokud vás tento způsob zateplení zaujal a v budoucnu o něm uvažujete, můžete obrátit na tým technické podpory ISOVER, kde vám technici poradí nejen jak na větranou fasádu, ale zodpoví i na další dotazy k zateplování domů.  

Zdroj: PR článek ISOVER

Kategorie: Stavební materiály
Tagy: fasády systémy větrání vlhkost zateplení fasády
Sdílejte článek