Zdroj: Rigips

Víme, jak mít doma čistý vzduch bez formaldehydu

10. 05. 2022 Sdílet

Formaldehyd je bezbarvý plyn, který patří mezi těkavé organické látky (VOC) a vyznačuje se pronikavým zápachem. Jde o velmi škodlivou látku, která bývá často opomíjena z hlediska zdravého vnitřního prostředí. Proč se o formaldehyd zajímat a jak vysokou koncentraci řešit? Kde se bere formaldehyd?

Použití nachází například v čistících a dezinfekčních prostředcích. Dále jako konzervační prostředek pro některé potraviny, léky a kosmetiku. Ve vnitřním prostředí vzniká např. z cigaretového kouře, topení, vaření, žehlení a při dalších domácích činností. Kromě toho ho nalezneme také v nábytku, textiliích, barvách, tapetách, lepidlech, lacích a podlahových krytinách. Zvenku ho pak vylučují např. výfukové plyny.

Proč bychom ho měli řešit?

Až 85 % času trávíme v interiéru. Celý den se zdržujeme doma, v práci, ve škole či v posilovně a během této doby vdechujeme velké množství škodlivých látek včetně formaldehydu. Tyto látky jsou neviditelné a ve větším množství zdraví neprospěšné. Nižší koncentrace formaldehydu způsobuje podráždění očí a dýchacích cest. V případě, že se koncentrace zvyšuje, tak nastává bolest hlavy, kašel, kýchání, slzení, dušnost a nevolnost.

Citlivost na formaldehyd je u lidí rozdílná vzhledem k jejich zdravotnímu stavu. Z pravidla platí, že zvýšené potíže mají lidé trpící alergiemi a astmatem. Nejzranitelnější jsou děti, protože dětské plíce vdechnou během stejné doby na kilogram své hmotnosti více škodlivin. Vyšší koncentrace formaldehydu mohou způsobit respirační potíže, astma, záněty průdušek a nosní sliznice. Dále může být viníkem za podráždění kůže a vznik ekzémů.

Jak mít zdravé bydlení bez formaldehydu?

V případě, že máte podezření na vyšší koncentraci formaldehydu ve vašem domově, využijte služeb Státního zdravotnického ústavu (SZÚ), který je schopen přesného měření kvality vzduchu. Řešení pro vysokou koncentraci formaldehydu pak přináší technologie Activ´Air® v sádrokartonových deskách od Rigips. Tato technologie formaldehyd pohltí a rozkládá na neškodné inertní látky. Za 28 dní sníží přítomnost formaldehydu až o 70 % a to po dobu minimálně 50 let. Účinek této technologie není snížen běžně používanými prodyšnými nátěry.

Rigips porovnání

Sádrokartonové desky Rigips s Activ´Air® lze využít jak pro sádrokartonové podhledy, podkroví, dělící a mezibytové příčky, tak i ve formě předstěn pro obklad stávajících stěn. Standardně tuto technologii obsahuje Modrá Akustická deska. Uplatnění nachází Activ´Air® i v akustických podhledech Rigiton a Gyptone.

Mobil v ruce s aplikací

Příklad z praxe

Vyhláška MVČR č. 6/2003 Sb. stanovila limit pro vnitřní prostředí
na 60 µg/m. Mladá rodina koupila starší dům z roku 1973 v Kouřimi
a s ním i řadu problémů. Při měření Státním zdravotním
ústavem (SZÚ) byla v ložnici zjištěna koncentrace formaldehydu
kolem 197,6 µm³, což je více než trojnásobné překročení limitu. Rodině byla doporučena úprava domu pomocí sádrokartonové konstrukce s
Modrými akustickými deskami s Activ´Air®, které jsou jediné akustické desky s touto technologií na trhu.

podkroví se ženou a stojanemPo úpravě domu byla znovu změřená koncentrace formaldehydu a výsledky byly nadmíru dobré. Sádrokartonovým deskám s technologií
Activ´Air® se podařilo snížit formaldehyd o chválu hodných 84 %.

Zdroj: PR článek společnosti SGCP, divize Rigips

Kategorie: Stavební materiály
Tagy: řešení hrubé stavby sádrokartonové desky sádrokartonové podhledy
Sdílejte článek