Dvojice držící velký oranžový šek s výhrou 500 000 Kč v soutěži HELUZ Projekt roku 2023, na stavbě s balíky cihel v pozadí.
Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.

Výhra v soutěži jim pomohla postavit si vysněné bydlení

22. 07. 2025 Sdílet

Lukáš a jeho žena Jana se stali vítězi soutěže HELUZ Projekt roku 2023, pod stromeček tak získali na cihly štědrý dárek, a to půl milionu korun. Jak medzitím postoupila realizace jejich vysněného domu?

Půl milionu pod stromeček na cihly HELUZ je pěkná nadílka. Na konci roku 2023 jsme ji s radostí předávali panu Lukášovi a jeho ženě Janě. Právě oni se stali vítězi soutěže HELUZ Projekt roku 2023 a nás samozřejmě zajímalo, jak realizace jejich domu postoupila.

Výhra v soutěži byl pro oba manžele vlastně docela adrenalin. „Moje žena zachytila o soutěži zmínku na internetu, ale bylo to to hodně na knop. Myslím, že byl týden do konce registrace,“ přibližuje pan Lukáš, který oslovil porotu i hlasující propracovaným modelem plánovaného domu. „Vždycky jsem inklinoval k modelaření, takže jsem se toho chytnul, po nocích vybudoval model a pak už to tak nějak šlo samo,“ dodává s úsměvem.

Rok a půl po vítězství získává vize bydlení sympatického páru reálné obrysy, cihelný systém HELUZ v těchto dnech dorazil na stavbu do obce Moutnice a začíná se budovat. Jak vznikla myšlenka na stavbu rodinného domu, proč se majitelé rozhodli pro zděný dům, v jakém jsou nyní stadiu a co plánují do budoucna? Pan Lukáš přibližuje cestu, která byla místy hodně klikatá, ke svému cíli ale směřuje neochvějně…

Muž a žena drží model rodinného domu na stavbě, v pozadí jsou balíky cihel HELUZ.

Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.

Co bylo impulzem k řešení vlastního rodinného domu?

Bydleli jsme v domě u rodičů, který vznikl přibližně koncem osmdesát let. Je to hezká, zajímavě řešená stavba, ale ve finále je funkčně nevyhovující. Má obývací pokoj otevřený do podkroví, které tím pádem přišlo o dost značnou část využitelné plochy, navíc je v domě všechno slyšet. Požadavkům na dvougenerační bydlení by dům v tomto provedení nevyhovoval, takže jsme velmi rychle začali řešit možnost stavby vlastního domu.

Měli jste hned jasno, jak bude dům vypadat a jak bude řešený?

Právě, že ne, docela jsme si to zkomplikovali. Řešili jsme mnoho variant, technologická řešení, nakonec jsme zahájili stavební řízení, ale to jsme zastavili.

Z jakého důvodu?
Po diskuzích s rodinou a přáteli jsme se začali přiklánět k domu na bázi dřeva, především kvůli rychlosti výstavby, ale když jsme pak dali dohromady všechna pro a proti, tuto myšlenku jsme opustili. Jako nejkomplexnějším řešením, které vyhoví našim požadavkům, se ukázala cihla – nakonec jsme se tedy rozhodli realizovat zděný dům z cihel.

Detailní záběr na model rodinného domu postaveného z miniatur cihel, umístěný na betonové desce stavby, v pozadí balíky cihel HELUZ.

Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.

Jak to bylo s výběrem pozemku?

I to bylo komplikovanější, protože v okolí moc hezkých pozemků za nějakou přijatelnou cenu není. Babiččin soused ale měl obrovskou zahradu a moc nevěděl, co si s ní počít. Dohodli jsme se, že kus zahrady odkoupíme. Nevýhodou ale bylo, že pozemek byl nezasíťovaný, takže jsme museli zřídit poměrně dlouhou vodovodní a kanalizační přípojky, což byla ve výsledku nemalá částka. A hlavně administrativní zátěž.

Jak dlouho jste řešili povolení na stavbu domu?

Zrovna nedávnou jsme spočítali, že první podepsané dokumenty jsme měli v roce 2020 a stavební povolení přišlo v červnu 2024. Jednali jsme se stavebním úřadem, který v průběhu stavebního řízení zrušili, a ještě jsme ke konci schytali digitalizaci stavebního řízení. Takže to bylo náročné po všech stránkách.

Balíky cihel HELUZ zabalené v oranžové fólii na nové stavbě rodinného domu, jasně viditelný nápis "Normální je nezateplovat".

Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.

Když to tak člověk slyší, nechtěli jste to občas vzdát?

Ani ne. Ze začátku jsem měl radost z každého kladného vyjádření a jak přibývala administrativa, prostě jsem to vnímal jako další papír. Bylo to vlastně docela v pohodě (smích).

Co jste od domu očekávali? Můžete popsat jeho hlavní myšlenku?
Hlavní myšlenkou byl jednoduchý bungalov. Ne moc malý, ne moc velký. A nakonec je z toho dvougenerační patrový dům.

Proč ta změna?

Pozemek má asi 500 metrů a povolená zastavěná plocha je maximálně 40 %, včetně veškerých zpevněných ploch. Nebyli jsme v podstatě schopni do takového prostoru navrhnout takový bungalov, aby nám vyhovoval, takže jsme to nakonec přehodnotili a šli jsme do patrového domu.

Celková plocha je tedy o dost větší…

Ano, ale například náš soused měl stejný problém a řešil to tak, že udělal patro menší než přízemí, jenže nám to nepřišlo ekonomicky nijak zásadně výhodnější. Takto budeme moci dům využít například v budoucnu jako dvougenerační. Zatím je koncipován jako jednogenerační, ale nechtěli jsme přijít o tu možnost případné adaptace na dvě bytové jednotky.

Heluz-projekt-roku-2023©jirihlousekphoto-6192

Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.

Dispoziční pojetí je jaké?

V přízemí bude velká obytná místnost s kuchyní, pracovna, technická místnost, v patře pět pokojů.

Rozhodli jste se pro dům zděný z cihel HELUZ, co vás přesvědčilo?
Zkušenost. Můj bratr stavěl svépomocí rodinný dům a zvolil cihly HELUZ, mimo jiné z toho důvodu, že byl jeho pozemek nedaleko od výrobního závodu v Hevlíně. Ale ten primární důvod byl ten, že se se systémem HELUZ velmi dobře pracuje, což jsme si ověřili na bratrově stavbě. Vyšel navíc i finančně nejlépe při srovnání s pórobetonem i s jiným výrobcem cihel.

Říkal jste, že s konstrukčním systémem HELUZ se dobře pracuje, máte konkrétní příklad? Zda to jsou modulově koordinované výrobky, malty, doplňkové cihly…

Je to kombinace všeho. Taková skládačka, připomíná mi to, když jsem jako malý stavěl Lego. Funguje to v podstatě na stejném principu, vše do sebe skvěle zapadá.

Dům budete realizovat svépomocí?
Do určité míry určitě ano, chtěli bychom minimálně hrubou stavbu po střechu realizovat sami. Technologie budou řešit dodavatelské firmy.

V jaké jste nyní fázi stavby?
Dokončujeme hydroizolaci základové desky a zítra bychom měli začít realizovat první šár zdiva.

Jaký je časový plán?

Do zimy takzvaně dostat dům pod střechu, pak se uvidí. Závisí to hodně na tom, jak se nám bude dařit koordinovat jednotlivé dodavatele. Deadline si vysloveně dávat nechceme, abychom se nedostali do stresu. Bydlet bychom chtěli samozřejmě co nejdříve, když to bude na Vánoce 2026/2027, bude to super.

A my přejeme, aby to klaplo! Brzy se na stavbu vrátíme, abychom mohli sledovat, jak sympatickým manželům jejich dům roste.

Zdroj: PR článek pro HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.

Kategorie: Stavební materiály
Tagy: novostavby rodinných domů rodinný dům stavba z cihly
Sdílejte článek