Zdroj: Heluz

Z cihel HELUZ AKU KOMPAKT 21 si postavíte klidné bydlení

16. 03. 2021 Sdílet

Jedním z parametrů ovlivňujících kvalitu našeho bydlení je akustický komfort, protože zvuky, které nás obklopují, mají zásadní vliv na naši psychiku i fyzické zdraví.

Proto začal HELUZ pro příčky mezi místnostmi vyrábět akustické cihly HELUZ AKU KOMPAKT 21 broušená, které díky vložené minerální vlně výborně zvukově izolují (vzduchová neprůzvučnost Rw  = 57 dB), takže odhluční dovádějící děti ve vedlejším pokoji i hlučného souseda.

Akustický komfort v domácím prostředí je důležitý zejména proto, že jde o místo, kde bychom měli mít ideální podmínky k odpočinku, a to včetně těch zvukových. Rušit by nás neměly zvuky zvenčí, od sousedů ani z vedlejších místností ve vlastním bytě či domě. Pokud slyšíte hlasy a slabší zvuky ze sousedních místností, pokud se v noci budíte s pocitem, že vás něco ruší, pokud jste podráždění, nesoustředění a unavení, bolí vás hlava a máte neodbytný pocit, že si doma neodpočinete, byť se o to snažíte, velmi pravděpodobně se problém s nadměrným hlukem týká i vás.

Problém jsou zvuky procházející konstrukcemi

Než se pustíte do hledání řešení, je třeba vědět, co všechno má na akustický komfort v konkrétním prostoru vliv. Tvoří jej společně více měřitelných veličin různého charakteru, zásadní jsou ale zejména dva akustické parametry. První z nich je tzv. vzduchová neboli stavební neprůzvučnost, jejíž hodnotu v budovách a interiérech ošetřují i normy. Vyčísluje schopnost vodorovných i svislých konstrukcí (stěn a podlah, resp. stropů) zachytit nebo přenést hluk, který se šíří vzduchem. Veličina označovaná jako Rw se udává v decibelech. Čím vyšší je její hodnota, tím méně zvuku prostoupí na druhou stranu konstrukce a tím méně bude ve vedlejším pokoji slyšet váš hovor, hlasitá hudba dětí, televize nebo ruch z mytí nádobí. A naopak – vy zase budete ušetřeni nežádoucího hluku z dětského pokoje. Norma pro bydlení vyžaduje schopnost konstrukce mezi pokoji nepropustit hluk o intenzitě minimálně 53 dB. Jde však o hraniční hodnotu, která odpovídá hlasitosti normálního hovoru, a i ten, je-li trvalý a nevyžádaný, má na psychiku neblahý vliv.

HELUZ AKU KOMPAKT 21 broušená

HELUZ AKU KOMPAKT 21 broušená Zdroj: Heluz

Opačně je to s hodnotami u druhého důležitého parametru, a to kročejové neprůzvučnosti (veličina s označením lnW). Ta poskytuje informaci o schopnosti stavebních prvků nebo částí budov snižovat přenos kročejového zvuku zejména prostřednictvím pochozích stavebních konstrukcí, a to chůzí, skákáním či během, ale i třeba pádem předmětů na podlahu, pohybem nábytku po podlaze atp. 

Cihla HELUZ AKU KOMPAKT 21 broušená vytvoří ideální zvukové podmínky

Při snaze o dosažení co nejlepších hodnot vzduchové neprůzvučnosti významně pomůže akustická cihla HELUZ AKU KOMPAKT 21 broušená určená pro příčky mezi jednotlivými místnostmi i byty. „Jde o revoluční produkt – při tloušťce pouhých 21 cm dosahuje zvukově izolačních kvalit klasické třicítky. Díky úsporné šířce nedochází ani k redukci zastavěné plochy, naopak,“ konstatuje ing. Filip Bosák, manažer technického poradenství společnosti HELUZ.

HELUZ AKU KOMPAKT 21 broušená

Zdroj: Heluz

V cihle HELUZ AKU KOMPAKT 21 broušené výrobce zkombinoval cihelný střep s materiálem, který nejlépe vylepšuje požadovaný parametr – minerální vlnou. „Díky unikátní konstrukci cihelného bloku pro vnitřní zdivo – dvě tvarovky spojené minerální vlnou – je tak u cihly HELUZ AKU KOMPAKT 21 broušené dosaženo ekvivalentu chování dvojité konstrukce. Kromě výborné zvukové izolace (vzduchová neprůzvučnost Rw = 57 dB) zároveň dochází k významné redukci přenosu konstrukčního hluku. Výrazně lepší jsou i tepelněizolační vlastnosti stěny, o 45 % lepší součinitel tepelné vodivosti a součinitel prostupu tepla podstatně omezí unikání tepla z vytápěného bytu do chladnějších prostor,“ dodává Ing. Filip Bosák a doporučuje všem budoucím investorů poradit se o vhodném výběru materiálu pro hrubou stavbu s technickým zástupcem společnosti HELUZ nebo obchodním zástupcem už ve fázi projektování. Obchodního zástupce nebo technického poradce najdete podle příslušného regionu na stránkách společnosti HELUZ a poradenství před stavbou i v průběhu stavby je zdarma.

Zdroj: PR článek společnosti HELUZ

Kategorie: Stavební materiály
Tagy: akustické izolace akustické zdivo broušené cihly cihly rodinne domy zděné rodinné domy zdivo
Sdílejte článek