Peletová kamna
Zdroj: HAAS+SOHN

Jak na moderní vytápění? Pomocí peletek s ovládáním přes mobil!

30. 05. 2023 Sdílet

Letošní zima vás přesvědčila o tom, že opravdu nastal čas popřemýšlet o jiném, modernějším způsobu vytápění? Hledáte stejný komfort, jaký vám poskytne plyn nebo elektřina, přesto toužíte po něčem úplně jiném? Vsaďte na peletová kamna, která se navíc stanou ozdobou vašeho domova.

Krbová kamna se vrací do módy

Na kamna nedaly dopustit naše babičky, v té době ale kamna stála v kuchyni, vařilo se na nich, často se na nich dalo i spát. Později se kamna v menším provedení instalovala na chaty a chalupy, kde nebylo zapotřebí stejné topení jako doma, kde se nacházel kotel, který později nahradilo topení plynem nebo elektřinou.

A dnes? Dneska jsou v módě krbová kamna, která jsou nejen zdrojem příjemného tepla, ale i pěkným designovým doplňkem, který přímo láká k tomu, abyste si před nimi položili deku nebo přehoz na postel, v klidu se tam s protějškem usadili a užili si příjemné chvíle ve dvou.

Sekat dříví a pořád přikládat není nutností

Možná už jste o pořízení krbových kamen přemýšleli, odradila vás od toho ale práce kolem nich. Řezat dříví, štípat ho, neustále přikládat, čistit kamna, vynášet popel, to není zrovna něco, po čem by člověk toužil. Kdo si to už vyzkoušel, ten ví, že bolest zad z tahání těžkého dřeva není nic výjimečného. Naštěstí se doba mění a nic z toho už není potřeba. Jak je to možné? Na trh se dostala peletová kamna.

Krbová kamna

Zdroj: HAAS+SOHN

Jaké jsou přednosti kamen na peletky?

Kamna na peletky vám ušetří čas, myslí i na vaše zdraví. Je konec štípání dříví, je konec jeho neustálého přenášení ke kamnům. Kamna na pelety jako topivo používají dřevěné slisované válečky, které do kamen stačí dosypat zhruba jednou za týden. To ale není jejich jediná výhoda ve srovnání s klasickými krbovými kamny.

Jaké mají další přednosti?

  • Kamna na pelety mají vyšší účinnost, to jednoduše znamená, že i když spotřebujeme méně paliva, získáme za to víc tepla, než když topíme například uhlím.
  • Peletová kamna jsou šetrná k životnímu prostředí.
  • Jsou tichá, takže si v jejich blízkosti klidně můžete i zdřímnout a nebudou vás rušit.
  • Jejich obsluha je jednoduchá, na váš pokyn si kamna sama „škrtnou“.
  • Popel stačí jednou týdně vysát vysavačem na popel.
  • Nevíří prach, takže je s klidným svědomím můžete pořídit i do domácnosti, kde žijí alergici.
  • Když si ke kamnům pořídíte WLAN modul, můžete kamna ovládat na dálku a zatopit si třeba cestou z nákupu. Doma vás pak přivítá příjemná teplota.
  • Kamna si sama dávkují pelety podle toho, kolik zrovna potřebují.

Víte, že se mezi námi najdou tací, která kamna na pelety označují jako krbová peletová kamna, což je ale nesmysl? V peletových kamnech se, jak už jsme zmínili, topí dřevěným granulátem označovaným jako pelety. Nejde tedy o krbová kamna.

Jaká peletová kamna jsou na trhu k mání?

Když už se pro koupi kamen rozhodnete, zbývá jejich správný výběr. Ten se odvíjí od potřebného výkonu, který by vám měl spočítat odborník, a od toho, zda kamna hodláte využívat jen na topení, nebo i na ohřev vody v radiátorech.

V prvním případě potřebujete klasická peletová kamna, v tom druhém pak peletová kamna s teplovodním výměníkem. U nich si na ovládacím panelu snadno nastavíte, kolik tepla budou odvádět do vody nebo kolik do vzduchu v místnosti.

Zdroj: PR článek společnosti LUMA marketing

Kategorie: Vytápění
Tagy: krbová kamna peletová kamna vytápení domu
Sdílejte článek