Zdroj: Romotop

Jak správně topit v krbových kamnech

14. 10. 2021 Sdílet

U topení v krbových kamnech je nejdůležitější, jaké palivo používáte, zajištění přívodu vzduchu do topeniště pro optimální hoření a četnost přikládání. Jako nejvhodnější palivo je kusové dřevo o vlhkosti pod 20 %. To by se dalo říct, že je největší zásada.

Přírodního vysušení docílíme tak, že dřevo uložíme na krytém místě s přístupem vzduchu, a to alespoň 2 roky, nejlépe však 3. Záleží na počáteční vlhkosti. Čím je vyšší, tím je potřeba déle vysoušet. Když dřevo před uložením rozštípete, proschne o něco rychleji. Co se týká druhu dřeviny, spalovat je možné v podstatě jakékoliv. Není pravda, že tvrdé dřevo je nejlepší. Bez problémů lze topit měkkým dřevem, které je někdy dokonce daleko vhodnější.

Krbová kamna v kuchyni

Zdroj: Romotop

Při zatápění je nutné zcela naplno otevřít přívod primárního i sekundárního vzduchu. Cílem je, aby měl oheň dostatek kyslíku, vzplál co nejrychleji a ve spalovací komoře se vytvořila dostatečná teplota. Plyny uvolněné z paliva se pak dobře spalují a postupně se dosáhne správného procesu hoření.
Je lepší častěji přikládat menší dávku paliva než téměř pozdě větší dávku. Tím pozdě je myšlen stav, kdy už v topeništi nejsou téměř žádné žhavé uhlíky a dřevo se velmi pomalu rozhořívá nebo ze začátku z něj jen stoupá dým. Tomu lze snadno předejít přikládáním do ještě rozpálených uhlíků. Jednotlivé kusy dřeva je dobré pokládat zvolna. Nikdy nevhazovat, protože by mohlo dojít k poškození šamotů krbových kamen nebo i skla.

TIP

Pokud potřebujete přiložit tzv. do ohně, je dobré nechat dvířka nejprve několik vteřin pootevřena, než je otevřete zcela. Tlak spalovací komory a komínu se vyrovná, tah nasaje kouř a ten nepronikne do místnosti.

Důležitá je i bezpečnost. Prostor blízko kamen lze vybavit kombinovaným detektorem kouře a oxidu uhelnatého CO v jednom zařízení, které upozorní na nebezpečí. Krbová kamna je vhodné umístit na nehořlavý podklad jako je dlažba. Stojí-li na plovoucí či dřevěné prkenné podlaze musí být podložena plechem, ale také tvrzeným sklem, které se pro tento účel s oblibou často využívá.

Krbova kamna v místnosti s velkými oknami

Zdroj: Romotop

A na co se zaměřit v každém případě? Na samotný výběr krbových kamen od spolehlivého výrobce, který je schopen dodat kvalitní a bezpečný výrobek. Servisní zázemí v podobě sítě autorizovaných odborných prodejců se určitě hodí, protože údržba i kontrola je pro správnou funkci potřeba. V české firmě ROMOTOP si toto dobře uvědomují. Jejich produkty proto můžeme určitě doporučit. Výrobou krbových kamen a krbových vložek se zabývá již téměř 30 let a rozhodně patří k evropské špičce v oboru.

Více na www.romotop.cz

Zdroj: PR článek společnosti ROMOTOP

Kategorie: Vytápění
Tagy: akumulační krbová kamna krbová kamna palivo palivové dříví topeni topení dřevem
Sdílejte článek