Vnější jednotka tepelného čerpadla Panasonic Aquarea

Jak správně vybrat tepelné čerpadlo?

31. 01. 2019 Sdílet

Tepelná čerpadla jsou oblíbenou volbou topných systémů pro novostavby i rekonstruované rodinné domy. K jejich oblibě výrazně přispěly 2 faktory: provoz čerpadla se majitelům ekonomicky vrací na ušetřených nákladech za energie a čerpadla jsou díky dotacím typu Zelená úsporám státem podporovaný způsob ekologického a efektivního vytápění. Jenže jaké čerpadlo je vhodné do vaší domácnosti, jak si ho správně vybrat?

Společnost Panasonic Heating & Cooling připravila přehled 5 klíčových bodů, jež je důležité pro optimální výběr zohlednit.

1. Typ čerpadla

První a nejdůležitější volbou, kterou musíte učinit, je výběr typu čerpadla. Čerpadla se dělí podle způsobu získávání tepla na systémy voda-voda, země-voda, vzduch-voda a vzduch-vzduch. Při volbě musíte zvážit řadu faktorů – vhodnost použití v dané budově, místní podmínky (např. dostupnost vody/vrtu, nebo prostor pro položení zemního kolektoru), dobu instalace a samozřejmě i cenu. „Nejoblíbenější volbou posledních let, zvláště pokud čerpadlo používáte i pro ohřev teplé užitkové vody, jsou tepelná čerpadla vzduch-voda, která nabízejí ideální poměr cena/výkon,“ říká Radek Vanduch ze společnosti Panasonic Heating & Cooling.

2. Výkon

Pro volbu správné jednotky jsou kriticky důležité informace o samotné stavbě. Stěžejní pro volbu výkonu je míra tepelné ztrátovosti objektu, kterou například u nových budov najdete na Energetickém štítku. Podle tepelné ztráty pak určíme základní výkon jednotky pro vytápění, a následně vezmeme v potaz další okolnosti – například ohřev teplé užitkové vody, zda třeba budeme vytápět i bazén apod. A proč se zaměřujeme na tepelnou ztrátu? „Je to logické – dům se ztrátou 10 kW čerpadlem o výkonu 7 kW zkrátka nevytopíte,“ vysvětluje Vanduch.

Vnitřní jednotka tepelného čerpadla Panasonic Aquarea

Vnitřní jednotka tepelného čerpadla Panasonic Aquarea

3. Parametry čerpadla

Při výběru čerpadla je určující nominální výkon jednotky, ten současně udává maximální výkon jednotky při přesně stanovených podmínkách – venkovní teplotě a teplotě topné vody. V průběhu roku se samozřejmě mění teplota vzduchu, a tím dochází ke změně parametrů, i když příkon zůstává stejný. V nabídce významných značek ale najdete čerpadla zvlášť navržených řad pro vysoký výkon, které sice mají menší efektivitu, ale můžete je nasadit i v horských podmínkách. Dalšími důležitými údaji jsou COP a EER, což jsou účinnosti čerpadla v režimech topení, resp. chlazení. COP uvádí, kolikrát více tepla systém vyprodukuje na dodanou jednotku elektrické energie.

„Například COP 3 znamená, že při dodání 1 kW elektrické energie vyprodukuje tepelné čerpadlo 3 kW připadající na teplo,“ říká Vanduch.

Účinnost se počítá na základě výkonu jednotky děleno příkonem. Součástí výpočtu účinnosti by měly být veškeré příkony v systému – příkon oběhového čerpadla, bivalentního zdroje, odmrazování. „Pokud některý z těchto údajů není zahrnut, může jednoduše dojít k poddimenzování celého řešení,“ varuje Vanduch.

4. Celoroční provoz

Z hlediska celoročního provozu jsou pak pro uživatele zajímavé i nejnověji používané údaje SCOP (sezónní topný faktor) a SEER, což jsou údaje o průměrné roční sezónní účinnosti. „Jedná se o výpočet z celoroční produkce tepla a tepelné ztráty v topné sezóně při standardizovaných provozních a klimatických podmínkách. Ve výpočtu jsou tedy zahrnuty změny podmínek v průběhu celého roku,“ říká Radek Vanduch. Podle evropské směrnice ovšem mohou výrobci uvádět dosažené hodnoty v rozpětí od -2 °C do -10 °C. SCOP se tedy může mezi modely o stejném příkonu lišit podle toho, jakou hodnotu pro měření výrobce zvolil. Prodejce by vám měl být tedy schopen poskytnout informaci o garantované teplotě vody a při jaké venkovní teplotě měření proběhlo. Obvykle se jedná o teploty 0 °C, -5 °C nebo -10 °C. Například společnost Panasonic uvádí přímo v katalogu grafy průběhu účinnosti v různých podmínkách až do -15 při zahrnutí všech ostatních faktorů, které na účinnost mají vliv (např. ventilátory, oběhové čerpadlo nebo odtávání).

5. Ovládání a regulace

Při nákupu se zajímejte o to, jakým způsobem je regulována rychlost průtokového čerpadla. Tedy kolik rychlostí je možné nastavit, či zda je například použito kontinuální měření s automatickou regulací. Tento parametr, ovlivňující rychlost proudění kapaliny v trubkách, souvisí s rovnoměrnou distribucí tepla – tedy jak přesně je udržována teplota v místnosti. Čerpadla se liší i řadou přidaných funkcí. Ty sice zvyšují cenu, ale významně zlepšují uživatelský komfort. Jde zejména o:
• týdenní programovací časovače
• noční režim
• automatický restart při výpadku proudu
• dálkové ovládání
• možnosti napojení na systém chytrého domu
• monitoring přes internet

ZDROJ: PR články společnosti PANASONIC

Kategorie: Vytápění
Tagy: cerpadla tepelná čerpadla
Sdílejte článek