Jak vylepšit vytápění za 10, 50 000 i 250 000 korun

12. 10. 2012
Diskuze (0)
Sdílet

Zatímco dříve se při stavbě domu většinou řešilo, že má mít čtyři pevné stěny a střechu, aby do něj neteklo, dnes jsou hlavními tématy efektivita vytápění a úspory energie. Pokud jste neměli to štěstí, že […]

Zatímco dříve se při stavbě domu většinou řešilo, že má mít čtyři pevné stěny a střechu, aby do něj neteklo, dnes jsou hlavními tématy efektivita vytápění a úspory energie. Pokud jste neměli to štěstí, že by při stavbě vašeho domu o tyto aspekty někdo dbal, rozhodně není nic ztraceno. Bez ohledu na to, kolik peněz si do změny můžete dovolit investovat, řešení tu je. A doslova pro každého.

 

Pokud nejste spokojeni s výkonem svého topného systému nebo vám nevyhovují provozní náklady, nemusí být nutně řešením jen výměna způsobu vytápění. Moderní technologie jsou samozřejmě efektivnější a většina z nich už byla vytvořena přímo s ohledem na úsporu peněz i energie. Ovšem ani v případě, že si nemůžete dovolit finančně náročnou a složitou rekonstrukci systému, nemusíte si zoufat. I za pár korun si můžete zlepšit tepelný komfort a třeba se vám investice v budoucnu i vrátí. V následujícím přehledu si můžete ověřit, na co s aktuálním rozpočtem máte a o čem se vyplatí přemýšlet.

Nástěnný plynový kondenzační kotel Viesmann Vitodens 100-W s modulovaným válcovým sálavým hořákem a nerezovým tepelným výměníkem se dá snadno začlenit do obytného prostoru díky kompaktním rozměrům a minimálnímu provoznímu hluku. Foto: Viessmann

Jak vylepšit vytápění za 10 Kč

Pokud topíte elektřinou nebo plynem, podívejte se na nabídky obchodníků s elektřinou a plynem. Na webu jsou různé kalkulačky, například www.cenyenergie.cz. Přechodem k jinému dodavateli lze ušetřit až několik tisícikorun ročně. Změna není složitá a nový dodavatel obvykle všechny formality vyřídí za vás. Než ale zvednete telefon a utratíte 10 Kč za hovor s budoucím dodavatelem energie, prostudujte si důkladně smluvní podmínky a případně prověřte reference. Mnoho užitečných informací lze najít na webu Energetického regulačního úřadu www.eru.cz.

Myslete na to, že…
… každý dům a každá domácnost je trochu jiná, proto je vždycky potřeba posuzovat náklady a úspory individuálně. To, co se vyplatí sousedovi, nemusí být to nejlepší pro vás. Nemusí jít vždy jen o úspory energie a peněz, ale také o komfort, zdraví, nezávislost nebo vliv na životní prostředí.

Nabídka kamen je opravdu široká – ceny se pohybují od několika tisíc až po statisíce. Závisí to nejen na výkonu, ale i na materiálu a provedení. Důležitým aspektem je i to, zda chcete kamna s teplovodním výměníkem, anebo bez něj. Foto: Romotop

Jak vylepšit vytápění za 10 000 Kč

Nechte si vyměnit kohouty na radiátorech za ventily s termostatickou hlavicí. Ty zabrání přetápění a umožní využít teplo třeba ze sluníčka, které se opře do oken.
Náročnější uživatelé si mohou místo termostatických hlavic pořídit hlavice, které navíc ovládají časový program (například o víkendu topí jinak než během týdne). „Hračičkové“ mohou mít i hlavice s dálkovým ovládáním propojené s počítačem, díky čemuž lze nastavovat teplotu každého radiátoru v domě zvlášť.
Pokud topíte plynem nebo tuhými palivy, dejte si zkontrolovat a vyčistit kotel a komín, zvýší to i vaši bezpečnost a sníží spotřebu paliva.

Další tipy na efektivní a šetrné vytápění
• Potrubí s teplou vodou od kotle k radiátorům po celé délce obalte izolací, omezíte tím tepelné ztráty.
• Pro optimální funkci a účinnost otopné soustavy je důležité, aby zdroje tepla nebyly zastavěny nábytkem nebo zacloněny závěsy.
• Nepřetápějte zbytečně obytné místnosti – každý stupeň Celsia nad doporučenou teplotu představuje cca 6 % energie navíc.
• V zimě na noc zatahujte rolety, krátké závěsy nebo žaluzie – omezíte tím tepelné ztráty.
• Větrejte krátce, častěji a intenzivně, přibližně 10 minut, aby se neochlazovaly zdi, nábytek a předměty v interiéru.
• Pro dosažení tepelné pohody je důležitá i vlhkost vzduchu v interiéru, která by se měla pohybovat kolem 50 %. V suchých bytech je vhodné udržovat vlhkost pasivně pomocí pokojových rostlin nebo aktivně pomocí zvlhčovačů vzduchu.
Zdroj: PRE

Jak vylepšit vytápění za 50 000 Kč

Ti, kdo topí plynem, můžou zvážit náhradu současného kotle novým kondenzačním kotlem. Spotřeba plynu se sníží až o 20 %. Kondenzační kotle dobře spolupracují se staršími předimenzovanými systémy, nebo naopak s moderními systémy s nízkým teplotním spádem. Hodí se také tam, kde je větší spotřeba teplé vody.
Máte-li možnost odvodu kouře a spalin (máte komín nebo jej lze dodatečně instalovat), můžete zvýšit tepelný komfort pomocí kachlových nebo krbových kamen či vložek, a to jak v jedné v  jedné místnosti nebo části domu, tak i v celé stavbě. Záleží pak samozřejmě na velikosti vytápěného prostoru, výkonu kamen a způsobu rozvodu tepla. Pořízení kamen či krbu se vyplatí, pokud jinak topíte například plynovým kotlem – během teplejších zimních dnů si vystačíte jen s levnějším „dřevěným“ teplem.

Teplíčko v koupelně
Žebříkové radiátory jsou praktickým i estetickým řešením vytápění prostoru koupelny, případně toalety. Praktickým zejména proto, že kromě vytápění koupelnového prostoru slouží zároveň k sušení mokrých ručníků. A estetickým proto, že jejich design, provedení, povrchová úprava se neustále přizpůsobují aktuálním trendům. Radiátory můžete napojit na běžný systém vytápění, pouze na elektřinu nebo kombinovaně. Ke kombinovanému vytápění je jen potřeba elektrická topná tyč a termostatický ventil. Ceny radiátorů se pohybují od 3 000 do 25 000 Kč, ceny ventilů a topných týčí pak okolo 3 000 Kč.


Jak vylepšit vytápění za 100 000 Kč

Starší kotel na uhlí lze nahradit automatickým, s vyšší účinností a komfortem. Kromě úspory uhlí by se měly výrazně zlepšit i emise, protože moderní kotle mají efektivnější spalování. Určitou nevýhodou je, že v takovém kotli nelze spalovat odpadky.
Můžete se také rozhodnout pro kotel na dřevo nebo automatický kotel na pelety (dřevěné či rostlinné). Existují i kotle kombinované, které si poradí s obojím. Rozhodně se zvýší komfort obsluhy i kvalita vytápění; vzhledem k  ceně paliva se ale už nemusí snížit náklady na vytápění.
Při rekonstrukci domu nebo bytu, ale nejen při ní, zvažte možnost podlahového vytápění. Nízkoteplotní otopná soustava (cca 50 až 60 °C) je energeticky i ekonomicky výhodnější než klasické radiátory s teplotou 70 °C – u podlahového vytápění se tepelné pohody dosáhne o několik stupňů Celsia dříve. „Je vhodné zejména pro domy s velmi nízkými tepelnými ztrátami. To znamená, že je ideální pro starší objekty, které lze zateplit nebo jinak snížit jejich tepelné ztráty,“ říká Miroslav Petr, vedoucí tuzemského prodeje společnosti Fenix Trading.
Úplně jinou možností je instalace větracího systému s rekuperací tepla, které snižuje tepelné ztráty větráním. Zásadní výhodou je, že v domě nebo bytě bude vždy dostatek čerstvého vzduchu a příjemné klima, navíc omezíte hluk, který přichází zvenčí otevřenými okny. Větrání je i dobrá prevence vzniku plísní. Úspora nákladů za teplo je už jen bonus navíc. Nevýhodou je poměrně razantní stavební zásah při budování vzduchotechnických rozvodů. Ideální je proto instalace při celkové rekonstrukci domu či bytu.



Skladba podlahy při rekonstrukci a instalaci podlahového vytápění
1 – nášlapná vrstva (keramická dlažba), 2 – flexibilní lepicí tmel, 3 – topná rohož (kabel) ECOFLOOR(R), 4 – podlahová (limitační) sonda v ochranné trubici (tzv. husí krk), 5 – doplňková tepelná izolace F-BOARD (zkracuje dobu ohřevu), 6 – flexibilní lepicí tmel, 7 – původní podlaha (stará dlažba, beton) Zdroj: Fenix 

Když se topí podlahou
Existují dva typy podlahového vytápění: elektrické a teplovodní. Elektrické podlahové vytápění má sice oproti teplovodnímu vytápění nižší pořizovací náklady, ale provozní náklady jsou naopak vyšší. (Systémy elektrického vytápění jsou oproti teplovodním systémům o 30 až 40 % levnější. Elektrické podlahové vytápění včetně regulace vychází pro dům o obytné ploše 100 m2 na cca 80 000 Kč. Teplovodní podlahové vytápění s regulací a plynovým kotlem na cca 120 000 Kč. Započítá-li se i přípojka plynu, budou pořizovací náklady na teplovodní systém cca 150 000 Kč.) Při elektrickém vytápění však také můžete ušetřit náklady, pokud vám elektrárny uznají zvýhodněnou sazbu i pro celkovou spotřebu elektřiny v domácnosti. Výhodou také je, že můžete vytápět jen ty místnosti, které chcete, a ne všechny. Výhody i nevýhody má jeden i druhý systém, vždy proto musíte zvážit, které převažují ve vašem konkrétním případě. Ne každý vytápí po celý den a každou místnost, takže to, co je pro někoho výhodné, je pro jiného nevýhodné.



Tepelné čerpadlo Vaillant geoTHERM plus VWS je čerpadlo typu země/voda s integrovaným zásobníkem teplé vody. Podle kruhového cyklu (tzv. Carnotův cyklus) energii odebírá z okolního prostředí, převádí na vyšší teplotní úroveň a využívá pro účely vytápění. V okruhu cirkuluje chladivo s extrémně nízkým bodem varu. Foto: Vaillant

Jak vylepšit vytápění za 250 000 Kč

Stávající zdroj tepla můžete nahradit tepelným čerpadlem, které sníží náklady na vytápění zhruba na polovinu (ve srovnání se zemním plynem), případně ještě více (ve srovnání s elektrickým vytápěním). Může být dokonce levnější než topení uhlím nebo dřevem. Tepelné čerpadlo dobře spolupracuje se staršími předimenzovanými systémy ústředního vytápění, zejména po zateplení domu.
Modernější systémy, navržené na vyšší teplotní spád, se musejí přepočítat a někdy je nezbytné vyměnit tělesa za větší, protože tepelné čerpadlo dodává topnou vodu s nižší teplotou (obvykle do 50 °C) než původní kotel. Velkou výhodou je, že domácnost s tepelným čerpadlem získá nízký tarif pro odběr elektřiny, takže se nezanedbatelně sníží i náklady na provoz domácnosti.

Text: Dominika Záveská, Ing. Karel Srdečný (EkoWATT, o. s.), odborná spolupráce Fenix, ENBRA a PRE
Foto: archiv firem
Zdroj: časopis HOME, JAGA MEDIA, s.r.o.

Kategorie: Vytápění
Tagy: byt rodinný dům vytapeni
Sdílejte článek

Diskuze