Moderní akumulační krbová kamna do současného domu

Moderní akumulační krbová kamna do současného domu

27. 09. 2018 Sdílet

Pokud máte v plánu stavět nový dům, nebo si ho už zařizujete, nezapomeňte na krb. V minulosti i v dnešní době má místo před krbem svou kouzelnou atmosféru.

Hlavně v pochmurných dnech dokáže zahřát a zlepšit náladu. Současné domy stavěné s důrazem na šetření energie mění způsob topení v krbech nebo kachlových kamnech. Snížil se potřebný výkon a trendem je i akumulace.

Přiměřený výkon

Při výběru vždy dbejte na to, aby výkon spotřebiče odpovídal energetické třídě vašeho domu. Dnešní novostavby však musí splňovat požadavky ultranízkoenergetické kategorie (energetická třída A1) – na jejich vytopení je tedy potřebných méně než 40,7 kWh/m2 ročně. Proto by v dnešních novostavbách jejich nominální výkon neměl překročit 6 kW, pokud se rozhodnete pro klasický teplovzdušný krb či krbová kamna. Další podmínkou je možnost jeho regulace. Množství tepla tak můžete přizpůsobit aktuální potřebě. Moderní kamna mají možnost regulovat výkon ovládáním přísunu vzduchu do spalovací komory.

FOTO THORMA

FOTO THORMA

Výhody akumulace

Pokud přidáte akumulační hmotu do krbových kamen, ta během hoření teplo akumuluje a potom ho postupně sálá do místnosti. Tím se tepelný výkon rozloží na delší dobu, a tedy reálně sníží na přijatelnou úroveň. Takže dokud přikládáte a hoří v nich oheň, nebude v místnosti příliš horko, ale jakmile oheň vyhasne, krb nebo kamna vychladnou a přestanou topit. Ke krbovým kamnům se obvykle přidávají akumulační prstence, akumulační (případně hybridní) krb musí mít akumulační obestavbu a krbovou vložku s vhodnou konstrukcí.

Podmínka těsnosti

Na dosažení současné požadované energetické třídy je důležitá nejen kvalitní tepelná izolace obvodových konstrukcí rodinného domu, ale také jejich těsnost. Často se v nich také využívá řízené větrání s rekuperací, pro které je těsnost stavby klíčová. Krby i krbová kamna musí být také vzduchotěsné a musí mít možnost napojení na centrální přívod vzduchu (CPV) – vzduch se teda do spalovací komory přivádí z exteriéru, například samostatným průduchem v komíně.

www.thorma.sk

ZDROJ: PR článek společnosti THORMA Výroba, k.s.

Kategorie: Vytápění
Tagy: akumulační krbová kamna kamna krbova kamna
Sdílejte článek