Praktické rady ohledně výběru, zpracování i uskladnění dřeva
Topení dřevem přináší komfort v podobě samostatnosti a nezávislosti na dodávkách energií. Vyžaduje však důkladnou přípravu a plánování už dlouho dopředu. Přinášíme vám praktické rady a tipy ohledně výběru, zpracování i uskladnění dřeva a neopomněli jsme ani výběr pracovního náčiní či bezpečnost práce.
Každé dřevo má jinou strukturu, pevnost a další užitné vlastnosti určující jeho využití. Je proto důležité si zjistit, který druh bude pro vaše potřeby nejvhodnější.
Výběr dřeva
Pokud topíte v krbových kamnech, je vhodné použít tvrdé dřevo nebo dřevo z ovocných stromů. Všechny tyto druhy dřeva hoří pomaleji a zachovávají velké množství žhavých uhlíků, které zaručí teplo po dlouhé hodiny. Na zátop či rozhoření použijte spíše dřevo z listnatých stromů, které hoří poměrně rychle. Vhodná je bříza, lípa, kaštan, topol, vrba, trnovník akát či akácie. Jehličnany jako borovice a smrk nejsou pro topení příliš vhodné − kvůli své nízké tvrdosti se špatně štípou, zároveň velmi rychle hoří, produkují více odpadu a kvůli obsažené pryskyřici uhlíky při hoření vystřelují a zanášejí komín. Chemicky ošetřeného dřeva, stejně jako lisovaných dřevotřískových desek, překližek či navoskovaných předmětů se při topení vyvarujte úplně. Znečišťují topeniště i komín, a navíc spalováním vznikají nebezpečné toxické exhaláty a výpary.
Důležitá je včasná příprava
Dřevo je potřeba připravit dostatečně dopředu, aby mělo možnost důkladně proschnout. Mnohem lépe se zpracovává dříví z čerstvě poražených stromů než dříví vyschlé. Přitom špalky začínají vysychat zevnitř ihned po rozštípání. Základní pravidlo tedy zní, zpracujte dřevo co nejdříve. Rozdílné vlastnosti dřeva se projevují i při jeho zpracování. Přestože je například dubové dřevo velmi tvrdou odrůdou, štípe se mnohem snadněji než výrazně měkčí topolové. Palivové dřevo připravujte spíše z tvrdších stromů, mezi které patří například dub, javor, jasan či buk. Nejměkčími druhy jsou naopak smrk, borovice, jedle, lípa a topol.
Když dřevo přinesete zvenku do místnosti o pár dní dříve, ještě doschne a bude tak lépe hořet.
Uskladnění dřeva
Na kvalitu dřeva má velký vliv jeho uskladnění. Nejlepší je skladovat ho naštípané rovnou v požadovaných délkách pro daná kamna či krb, a to přímo uvnitř domu či chaty. Pokud nemáte doma dostatek prostoru, dřevo budete muset skladovat venku, například v kůlně. Polínka můžete vyrovnat do přístřešku při stěně domu, dřevo vytvoří tepelnou bariéru a navíc bude chráněné pod střechou. Nevýhodou je, že stěny mohou pod vyrovnaným dřevem vlhnout. Další možností, která se nabízí, je vytvoření hranice ze dřeva ve volném prostoru, která se zakryje plachtou. První vrstva polínek by měla být minimálně 20 cm nad zemí, vhodné je uskladnění na návětrném místě. Nicméně je rozhodně praktické mít menší zásobník na dřevo u krbu či kamen.
Bezpečnost práce
Při práci se dřevem mějte vždy na paměti, že pracujete zpravidla s velice ostrými nástroji a výkonnou technikou. Opatrnost se v tomto případě skutečně vyplácí, a pokud se chcete vyvarovat úrazu, dbejte základních zásad bezpečnosti. Při práci s dřevorubeckými stroji používejte ochranný štít nebo minimálně ochranné brýle. Rukavice či ochrana sluchu by měly být při podobných činnostech samozřejmostí. Pilu vždy startujte na zemi. Při řezání vždy stůjte s rozkročenýma nohama, pro dosažení lepší rovnováhy byste měli mít levou nohu mírně před svou pravou nohou. Řetěz se v žádném případě nesmí otáčet, když pilu přenášíte na jiné místo. Pro častější práci s motorovou pilou je vhodné i ochranné oblečení − speciální kalhoty a bunda vás ochrání proti pořezání, což je zajištěno několika vrstvami látek se speciálně dlouhými vlákny, které se namotají na řetěz a ve zlomku sekundy ho zastaví.
Radíme se s odborníkem
Aleš Mostecký,
produktový manažer firmy Mountfield
Na co se zaměřit při výběru motorové pily?
Při výběru motorové pily je třeba se zaměřit na výkon a délku řezné lišty. Lidé si často vybírají pilu podle pravidla: čím větší lišta, tím lepší pila. Pokud si ale zákazník vybere pilu s dlouhou lištou a malým výkonem, pak se při řezání zbytečně nadře. Dobrou motorovou pilu koupíte nejlépe ve specializovaném obchodě, který se zaměřuje přímo na pomocníky pro dům a zahradu. Důležitá je délka záruční doby. Někteří prodejci nabízejí i 7letou záruku.
Jak by měla vypadat kvalitní štípačka?
Standardem by měly být kvalitní použité materiály, které v kombinaci s celokovovou robustní konstrukcí zajišťují dlouhodobou a bezpečnou službu stroje. Je to ovšem standardem pouze u modelů těch nejkvalitnějších výrobců, na našem trhu lze totiž stále pořídit řadu strojů, jejichž jediná přednost spočívá v nižší ceně (která se však záhy může pod náporem poruch či nedokonalých pracovních výsledků nepříjemně relativizovat). Standardem u kvalitních modelů jsou rovněž technická řešení, která pomohou nejen k perfektním pracovním výsledkům, ale zajistí také komfort při práci a vyhoví podmínkám bezpečnosti.
PŘIPRAVILA DOMINIKA ZÁVESKÁ
FOTO ARCHIV FIREM
ZDROJ časopis HOME speciál podzim 2015, JAGA MEDIA, s.r.o.