krby, kamna

Rady odborníka… Krby a kamna

04. 10. 2019 Sdílet

S výběrem krbů a kamen radí Ing. Luboš Kafka, produktový ředitel Ptáček – velkoobchod, a.s.

Proč zvolit pro vytápění krb nebo krbová kamna?

Mít v obývacím pokoji krbové těleso je dnes opravdový módní hit. Krb dokáže zkrášlit váš domov, navodit okouzlující atmosféru a navíc výrazně snížit výdaje za topnou sezonu.

krby, kamna

Foto Ptáček – velkoobchod

Ale jak vybrat opravdu vhodný krb nebo krbová kamna?

Klíčovým parametrem pro výběr krbu nebo krbových kamen je jejich výkon. Ten bychom měli vybírat s ohledem na velikost vytápěného objektu a jeho zateplení. Informujte se u odborníka, který požadovaný výkon dokáže vypočítat. Dále je nutné si uvědomit, zdali vybíráme krb nebo krbová kamna na chatu či chalupu, kam jezdíme pouze o víkendu, nebo do rodinného domku, kde bude sloužit jako hlavní nebo doplňkové topidlo pro celou topnou sezonu. Výkon krbu nebo krbových kamen určených na chalupu může být až o 50 % vyšší, než je běžné do rodinného domu. Po příjezdu na víkend pak dokáží krbová kamna rychle vyhřát místnost.

krby, kamna

Foto Ptáček – velkoobchod

Na co je třeba myslet?

Pro komfortní obsluhu je vhodné volit krb nebo krbová kamna, která mají velký objem přikládacího prostoru a popelníku. Zamezíte tak častému přikládání a vybírání popela. V dnešní době seženete velmi levné krby nebo krbová kamna v každém hobby marketu. Ovšem je nutné si uvědomit, proč jsou tato krbová kamna tak levná. V naprosté většině případů to bývá na úkor účinnosti, doby hoření a samozřejmě také na použitém materiálu. Např. kvalitní krbová kamna váží hodně přes 100 kg a váha běžných kamen je pouze okolo 70 kg. Pokud hledáte topidlo pro trvalý provoz, které dokáže optimálně rozložit teplo po celém i rozlehlém objektu, je vhodné zvolit krb nebo teplovodní kamna nebo interiérový kotel s výměníkem.

krby, kamna

Foto Ptáček – velkoobchod

Jaký výkon tedy zvolit?

Před výběrem si musíte nejprve určit, k jakému účelu bude sloužit a jak velký objekt jím chcete vytopit. Základem je správně stanovit jeho výkon. Uvádí se, že v běžných rodinných domech postačí 1 kW výkonu na prostor o velikosti 10 m2 při výšce stropu 2,5 m. Ovšem přesnou potřebu tepelného výkonu by měl odborně vypočítat projektant. Pokud je navržena vložka nebo krbová kamna s vysokým tepelným výkonem, než by bylo potřeba, může při užívání docházet k dehtování, kouření a zbytečnému znečištění skla. Naopak při nízkém výkonu se prostor dostatečně nevytopí, krbová tělesa jsou přetápěna na maximum a může dojít k jejich poškození. Pro komfort obsluhy jsou důležité i takové detaily jako automatické čištění výměníku, pohyblivý rošt, dlouhá doba hoření a výborná regulace výkonu.

www.ptacek.cz

ZDROJ: PR článek společnosti Ptáček – velkoobchod, a.s.

Kategorie: Vytápění
Tagy: krbová kamna krby
Sdílejte článek