Zdroj: BDR Thermea

Teplo čerpané ze země

21. 10. 2022 Sdílet

Jednou z cest výrobce tepelné technologie De Dietrich k úsporám v rodinném rozpočtu je nabídka tepelných čerpadel typu země – voda.

V případě použití tohoto typu, pro jehož volbu hovoří stálost teploty v zemi, je využívána tepelná energie přímo ze země a následně, díky technologii tepelného čerpadla, předávána do topné vody. To je umožněno díky použití propočtem navrženého zemního kolektoru umístěného v zemi v hloubce okolo 1,2 – 1,5 metru. Podmínkou je však dostatečný venkovní prostor a ochota ke stavebním pracím na daném pozemku.

Tepelné technologie De Dietrich v suterénu

Zdroj: BDR Thermea

Alternativou je odborná realizace jednoho či více hloubkových geotermálních vrtů do hloubky v rozmezí nejčastěji 50–150 metrů, ze kterých se teplo následně čerpá. Zde je nutné neopomenout, že realizace vrtů hlubších 30 m je spojena s nutnou dodatečnou administrativou, včetně souhlasu dotčených úřadů. Vyšší pořizovací náklady na tepelné čerpadlo typu země – voda ekonomicky vyvažuje jeho výrazně vyšší účinnost (COP až 5,6). Výhodou je také nižší akustický hluk, díky absenci venkovní jednotky s ventilátorem. Pro majitele rodinných domů či středně velkých objektů nabízí společnost De Dietrich ucelenou řadu reverzibilních tepelných čerpadel země – voda s označením GSHP, a to ve výkonových variantách od 5 kW do 27 kW.

Tepelné technologie De Dietrich

Zdroj: BDR Thermea

Odlišností oproti tepelným čerpadlům vzduch – voda je možnost i tzv. monovalentního provozu bez nutnosti využití dalšího zdroje energie (např. záložní elektrický kotel). De Dietrich nabízí u modelů GSHP typu země – voda v podstatě stavebnicový systém, kdy se jednotlivé designově propracované komponenty mohou snadno kombinovat a tepelné čerpadlo tak doplnit např. akumulační nádobou nebo zásobníkem TV o stejném designu. V případě zásobníku teplé vody lze využít i tzv. solární verzi s jednoduchým způsobem připojení solárních termických kolektorů. Moderní design tepelného čerpadla umožňuje instalaci i v obytných prostorech. Ovládání TČ na dálku je umožněno přes moderní regulátor DIEMATIC iSystem, a navíc je možná integrace tepelného čerpadla do systému chytré domácnosti Loxone.

Více na www.dedietrich-vytapeni.cz

Komerční informace; zdroj: BDR Thermea

Kategorie: Vytápění
Tagy: Chytré technologie Od partnerů tepelná čerpadla teplovodní vytápění
Sdílejte článek