Teplo v domě i v zimě bez zbytečného utrácení. Chytré tipy, s nimiž ušetříte teplo i platby za teplo
Teplo v domě i v zimě a přitom ušetřete peníze. Máme pro vás praktické tipy i triky, s nimiž dokážete udržet svůj domov v teple. Poradíme vám, jak najít a odstranit zdroje tepelných ztrát a jak využít jednoduchých řešení pro snížení nákladů za vytápění.
Teplo v domě i v zimě bez toho, aby zbytečně unikalo
Teplo v domě i v zimě bez toho, abychom za ně zbytečně utráceli. Velké to téma, které jen zdánlivě nemá řešení. U starších domů, jejich nedostatečná izolace nebo špatně utěsněná okna, jsou těmi nejčastějšími příčinami vysokých nákladů na vytápění. Podle statistik se až třetina tepla z českých domácností ztrácí právě kvůli nedostatečné tepelné izolaci a špatné těsnosti budov. To znamená, že platíme za teplo, které nevyužijeme, čímž navíc zatěžujeme i životní prostředí. A to i přes to, že vloni byla v Česku nejnižší spotřeba tepla za 7 let.
Proč váš dům/byt ztrácí teplo?
Nicméně, i když si myslíme, že máme doma příjemnou teplotu, často je to spojeno s velkými ztrátami, při nichž nám velké množství tepla uniká neviditelnými cestami. Největší ztráty tepla přitom bývají spojeny s nedostatečnou tepelnou izolací obvodových stěn, střechy, podlahy a také i s průniky tepla okny a dveřmi. Starší domy často trpí nedostatečnou tloušťkou izolace, což vede k výrazným tepelným ztrátám. Starší okna s jednoduchým zasklením navíc propouští mnohem více tepla než moderní okna s izolačním dvojsklem nebo trojsklem. Také dveře, především těmi vchodovými, uniká velké množství tepla. Naštěstí, i bez rozsáhlé rekonstrukce můžete snížit tepelné ztráty ve svém domě a ušetřit tím za vytápění. V tomto článku vám poradíme, jak na to.
Okna – častý zdroj tepelných ztrát
Okna jsou jedním z největších viníků tepelných ztrát v našich domovech. I když se může zdát překvapivé, právě přes ně uniká značné množství tepla. Víte, že mnoho plastových oken má funkci letního a zimního režimu? Pokud i v zimě necháte tato okna v letním režimu, dochází jimi k většímu průniku chladného vzduchu dovnitř a úniku teplého vzduchu ven. Stará, nebo poškozená, těsnění kolem oken navíc umožňuje ještě větší průnik chladného vzduchu dovnitř. Pokud chcete stav zlepšit, doporučujeme vám, všechny škvíry kolem oken utěsnit, ať už izolační páskou, silikonem nebo bublinkovou folií. Speciální izolační folii ostatně můžete nalepit i na okna. Výrazně tím snížíte tepelné ztráty. Naučte se využívat závěsy, rolety a žaluzie. Přes den je mějte roztažené, aby dovnitř proudilo světlo a teplo, zatímco na noc je zatáhněte, aby se teplo drželo uvnitř místnosti.
Neopomíjejte ve svém domově dveře
Dveře, ať už ty vchodové nebo vnitřní, mohou být překvapivě velkým zdrojem tepelných ztrát. Přesto jsou často opomíjené ve snaze o úsporu energie. Co s nimi? V prvé řadě pravidelně zkontrolujte stav těsnění a v případě potřeby ho vyměňte. K utěsnění spár kolem dveří můžete použít speciální těsnící pásky nebo tzv. průvanovníky. V zimě zablokujte všechny průduchy pod dveřmi pomocí těsnící lišty na dveře. A v neposlední řadě nezapomínejte zavírat dveře do méně vytápěných místností.
Optimalizujte teplo pro maximální účinnost
Pro dosažení maximálního tepelného komfortu a úspory energií, je důležité, abyste se dobře starali o své topení. Radiátory před zahájením topení umyjte, zkontrolujte ventily a odvzdušněte. Zajistěte kolem radiátorů dostatek prostoru pro volné proudění vzduchu. Odstraňte proto všechny překážky, jako záclony nebo nábytek. Za radiátory pak umístěte hliníkovou folii, která odrazí teplo zpět do místnosti a zvyšuje tak účinnost vytápění. Pokud pak ještě nad radiátor umístíte polici, zajistíte, že teplo nebude stoupat vzhůru. Důležité je i správný způsob větrání, při němž nedojde k ochlazení vyhřátých stěn. Takové větrání by mělo být krátkodobé (asi o délce 5 minut), avšak intenzivní a mělo by proběhnout alespoň 3x denně.
Textil pro teplý domov
Textil nemá pouze dekorativní charakter, ale i praktický. Jsou totiž skvělými tepelnými izolanty, které nám pomáhají udržet teplo v chladných měsících. Koberce na podlaze fungují jako tepelná izolace a zabraňují úniku tepla od podlahy. Ačkoli se mohou jevit náročnější na údržbu, nejsou ideální pro alergiky, jejich přínos pro tepelnou izolaci není zanedbatelný. Můžete díky nim ušetřit až 10% energie na vytápění.
Nepodceňujte vlhkost vzduchu interiéru, významně ovlivňuje tepelný komfort
V neposlední řadě nepodceňujte vlhkost vzduchu. Pokud si chcete v zimě užívat pohodlí teplého domova, vězte, že důležitá není jen teplota vzduchu, ale i jeho vlhkost. Suchý vzduch, který najdete v našich přetopených místnostech, může způsobovat zdravotní problémy jako podráždění sliznic nebo problémy s dýcháním. Mimo to však i umocňuje pocit chladu. Vzduch s vyšší vlhkostí lépe zadržuje teplo. To znamená, že při stejné teplotě se vám bude zdát, že je tepleji.
Text: Adriana Dosedělová
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis HOME