Zdroj: Mountfield

Nejsou kamna jako kamna! Jaký je mezi nimi rozdíl?

17. 10. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Mít v obýváku za sklem zkrocený oheň je pro mnohé lákavá představa a krbová kamna jsou šikovnou cestou k její realizaci. Ale oheň není běžná ozdoba a podle toho je třeba přistupovat i k výběru kamen – stejně důležité jako vzhled je i to, co na první pohled není vidět.

Krbová kamna si právem získávají čím dál tím větší oblibu. Důvodem je vícero praktických vlastností. V první řadě je to jednoduchá realizace – na rozdíl od klasického krbu je v podstatě stačí připojit na vhodný komín. Velkou výhodou je i nízký výkon, který je přiměřený nízké potřebě tepla v dnešních domech, takže nehrozí přetápění, a i vzduchotěsnost, která je v současných dobře utěsněných stavbách nutností. Vzduch na hoření se do moderních kamen přivádí zvenku, takže se ve vnitřním prostoru nezhoršuje jeho kvalita ani se nevytváří podtlak.

Přečtěte si také:
Světlý a nadčasový interiér pasivního domu na Moravě

Samozřejmě, vzhled krbových kamen je důležitý, protože jsou přirozenou dominantou interiéru. A nabídka je v tomto směru opravdu široká – od klasiky z litiny či obložení keramickými kachlemi až po moderní design, ve kterém se uplatňuje nejen ocel, ale například i různé druhy přírodního kamene. Jak však již bylo řečeno, design není všechno. K čemu tedy ještě při výběru přihlédnout?

V úvahu byste měli brát zejména to, zda chcete v kamnech topit jen příležitostně, nebo mají být hlavním zdrojem tepla při vytápění celého domu, kolik místností jimi chcete vytápět, jak často bude potřeba přikládat a jakým způsobem se povede teplo do místnosti. Na základě způsobu a rozsahu vytápění byste si měli vybrat vhodný typ kamen a projektant teplotechniky by měl stanovit jejich přiměřený výkon.

Krbová kamna dokážou vytopit celý byt nebo nízkoenergetický dům s běžnými parametry. Záleží na rozvrhnutí obytného prostoru, umístění komínu a na tom, zda je chcete používat jako hlavní zdroj tepla, nebo jen na příležitostné přitopení. Od toho se potom odvíjí návrh jejich výkonu.

Odborný poradce firmy Romotop

Kolik chcete topit?

Potřebujete si kamny jen občas přitopit, nebo mají být hlavním zdrojem tepla? Chcete vytopit jen jednu místnost, nebo celý dům? Krbová kamna toto všechno zvládnou, jen si je třeba vybrat ten správný typ.

Krbová kamna s panoramatickým prosklením v obýváku

Krbová kamna Iris zaujmou panoramatickým prosklením s pohledem na oheň ze tří stran a širokým topeništěm, do kterého se vejdou polena dlouhá až 60 cm. Externí přívod vzduchu z venkovních prostor omezuje nutnost větrání v místnosti, kde se topí, takže kamna topí velmi úsporně, a přitom ekologicky. Dokážou vyhřát až 200 m3. www.mountfield.cz Zdroj: Mountfield

Nejčastěji se krbová kamna používají pro vytápění na jaře a na podzim, když se střídají teplejší dny s chladnějšími a ještě není velká zima, takže se nevyplatí „startovat“ celý vytápěcí systém. V zimě si jimi zase můžete podle potřeby nebo nálady přitopit. Nejsou tedy jediným zdrojem tepla v dome, ale slouží jako doplňkové topení. Důvody jsou zřejmé – samotná kamna jsou lokálním zdrojem tepla, vyhřejete jimi tedy jednu místnost, případně můžete v sousedních pokojích přitopit tak, že do nich otevřete dveře. Topení v nich je zároveň o mnoho pracnější, než je to například u plynového kotle nebo tepelného čerpadla.

Přečtěte si také:
Pasivní dům pro čtyřčlennou rodinu dokazuje, že i tradice a moderní technologie jdou dohromady

V dome s vhodnou dispozicí však mohou být kamna i hlavním způsobem vytápění. Kromě vaší disciplíny a ochoty přikládat a vynášet popel to znamená i volbu vyhovujícího typu – teplovzdušných kamen nebo krbových kamen s teplovodním výměníkem – a jejich napojení na příslušné rozvody.

Druhou otázkou je, jak často budete do ohně přikládat. Odpověď souvisí i s tím, kolik tepla jsou kamna schopna naakumulovat, a tedy uchovávat. Akumulací se totiž uvolňování tepla rozloží na delší dobu, a to znamená i delší intervaly v přikládání.

Keramická krbová kamna v moderním interiéru

Zdroj: Wentor

Keramická krbová kamna jsou volně stojící objekty, které mohou být velmi působivým designovým prvkem v interiéru a zároveň dokážou efektivně vytápět. V nabídce renomované italské značky Sergio Leoni najdete krbová kamna s originálním historickým vzhledem. Ručně vyráběná umělecké kachle tvoří akumulační hmotu, dvouplášťový systém zároveň umožňuje volnou cirkulaci vzduchu. Většinu modelů je možné doplnit keramickým obložením dýmovodu, který je tak elegantně skrytý. www.obchod-wentor.cz

Jak fungují?

Krbová kamna se nejčastěji využívají jako lokální vytápěcí tělesa, to znamená, že dodávají teplo jen do místnosti, ve které jsou osazena. Mohou však být i součástí tzv. centrálního vytápěcího systému, ve kterém jeden nebo více tepelných zdrojů zabezpečují teplo pro všechny místnosti v domě, a to za pomoci rozvodů ohřívaného vzduchu nebo teplé vody. Zároveň existují dva základné způsoby, kterými krbová kamna teplo odevzdávají – konvekcí, tedy prouděním vzduchu, a sáláním. Každá kamna, samozřejmě, vydávají oba druhy tepla, ale v odlišných poměrech. Jaké typy jsou tedy v nabídce a jak fungují?

Krbová kamna v obýváku

Zdroj: Hornbach

Krbová kamna Haas & Sohn Treviso II odevzdávají teplo převážně konvekcí, částečně i sáláním. I velmi chladné místnosti tak dokážou vyhřát velmi rychle. Princip konvekčního vytápění spočívá v tom, že vzduch z místnosti vstupuje ve spodní části do kamen, při stoupání vzhůru se ohřívá v prostoru ve dvojitém plášti a otvory v horní části potom proudí zpět do místnosti. Sálavé teplo se získává z keramického povrchu, největším zdrojem sálavého tepla jsou však zasklené dvířka. www.hornbach.cz

Krbová kamna s vymenikem

Zdroj: Hornbach

Kombinovaná krbová kamna Haas & Sohn Empoli AL II s teplovodním výměníkem jsou určena na zapojení do vytápěcího systému, například s plynovým kotlem. Kamna odevzdávají více než 70 % tepelného výkonu prostřednictvím teplovodního výměníku do okruhu ústředního nebo etážového topení. Zbytek využitelného tepla ohřívá vzduch v místnosti, ve které se kamna nacházejí. www.hornbach.cz

V čem je podstatný rozdíl? Ne, není to barva a design kachlí. Kachle s mřížkou nad dvířkami jsou teplovzdušné, v těch druhých je vestavěný teplovodní výměník, jsou tedy určené na zapojení do vytápěcího okruhu.

Sálavá a akumulační

Tento typ kamen je určený na vytápění prostoru, ve kterém jsou osazena. „Jednoduchá jednoplášťová krbová kamna z litiny nebo ocele se rychle zahřejí, jsou tedy vhodná zejména do místností, které je třeba rychle vytopit. Když v nich oheň dohoří, stejně rychle i vychladnou. Kamna s obložením, resp. jinou akumulační hmotou, potřebují na pořádné rozehřátí delší čas, teplo však i déle uchovávají. Můžete si ho tak užívat například po celou noc bez toho, aniž byste museli přikládat,“ vysvětluje rozdíl Marcela Bínová z Hornbachu.

Přečtěte si také:
Rodinná rezidence s bazénem a krásnou zahradou vyrostla na místě původního statku

Právě akumulační prvky, které mohou být jednak skryté v tělese kamen, jednak mohou tvořit efektní keramický nebo kamenný obklad, jsou trendem spojeným s výstavbou domů s čím dál nižší spotřebou energie na vytápění. „Úlohou akumulační hmoty je absorbovat tepelnou energii, která vzniká při hoření, a následně ji pomalu odevzdávat do okolí, což může trvat až několik hodin po tom, když už v kamnech žádný oheň neuvidíte. Odborníci na vytápění toto označují jako rozložení výkonu v čase. Delší čas sálání totiž znamená méně uvolněného tepla v konkrétním okamžiku, díky čemuž se zároveň interiér nepřetápí,“ říká odborný poradce firmy Romotop. Čas sálání přitom závisí na množství akumulačního materiálu a může se pohybovat v rozmezí několika hodin.

Sálavé teplo je podobné slunečnímu a vnímáme ho jako velmi příjemné. Sálavé vytápění se považuje za nejzdravější, protože při něm nevznikají velké rozdíly teplot v rámci místnosti ani velké proudění vzduchu a jeho vlhkost se pohybuje v optimálním rozmezí 30–50 %. Výhodou akumulačních kamen je i velký interval v přikládání (tři až dvanáct hodin), efektivní provoz a kvalitní spalování. Nevýhodou může být delší čas potřebný na roztopení.

Akumulační krbová kamna v moderním interiéru

Zdroj: Romotop

Akumulační krbová kamna ROMOTOP absorbují během aktivního vytápění tepelnou energii do akumulační hmoty. Toto teplo potom několik hodin vyzařují do místnosti. V nabídce je více modelů – problém s místem vyřeší malá, úzká či rohová, u typu s velkými dvířky a prostorným topeništěm si naplno užijete pohled na plameny. Kamna LUANCO N AKUM se vám dokážou přizpůsobit – díky otočnému topeništi budete mít vždy výhled na oheň. Cena od 39 900 Kč, www.romotop.cz

Přečtěte si také:
Rodinná dřevostavba z udržitelných materiálů a plná světla

Teplovzdušné

Nebo i konvekční kamna, bývají dvouplášťová, přičemž v mezeře mezi plášti se ohřívá vzduch, který potom proudí do místnosti. Pomocí teplovzdušných rozvodů a ventilátorů se teplý vzduch z kamen dá přivést i do dalších prostorů, a vytopit tak i celý dům. Nedoporučuje se však délka rozvodů více než 8 metrů a je třeba počítat s tím, že kromě tepla vedou i zvuky, zanedbatelná není ani hlučnost ventilátorů. Potřeba je proto vhodná zvuková izolace.

Vyspělá teplovzdušná kamna dokážou vytopit jednu místnost a díky rozvodům tepla i další prostory v domě. Rozloha místností spolu s úrovní jejich zateplení jsou určující pro výkon kamen.

Petr Ličko, Wentor

Jednoduchá vytápěcí tělesa tohoto typu mají nižší hmotnost a obvykle i cenu. Typický je pro ně i rychlý náběh, ale po vyhasnutí ohně se ztrácí i teplo. Nevýhodou tohoto způsobu vytápění je vysoušení vzduchu, nutnost častěji přikládat a velký rozdíl teplot mezi stropem a podlahou. Tyto nedostatky však řeší sofistikovanější výrobky s doplněnou akumulační hmotou a řízenou distribucí teplého vzduchu pomocí ventilátorů. „Přirozené proudění vzduchu u konvekčního vytápění je o dost tišší. Funguje většinou už ve vyhřátém prostoru, kde kamna mohou běžet na nižší výkon. Při požadavku na vyšší výkon se zapne ventilátor zabudovaný v kamnech a urychlí vytápění místnosti,“ vysvětluje činnost propracovaných systémů konvekčních kamen Petr Ličko z firmy Wentor.

Elegantní krbová kamna

Zdroj: Thorma

Elegantní krbová kamna DELIA Standard Serpentino s výkonem 7,5kW jsou určena na spalování dřeva nebo briket. Ohniště je vyloženo lisovaným vermikulitem, který zvyšuje teplotu hoření a zabezpečuje vysokoúčinné spalování, oplach skla udržuje sklo dvířek čisté. Vysoká účinnost spalování až 84 % zabezpečí nízkou spotřebu dřeva a nízké emise. Spotřebič je možné vybavit akumulačním žárobetonem, čímž se prodlouží čas sálání tepla. www.thorma.sk

Teplovodní

Taková krbová kamna jsou zdrojem tepla pro teplovodní vytápěcí systém podobně jako například plynový kotel (mohou být jediným, ale i jedním z více zdrojů v systému, například spolu s kotlem či solárními kolektory). Dá se tak pomocí nich vytopit dům i ohřát voda na umývání. Jako teplonosné médium slouží voda, která se ohřívá v teplovodním výměníku. Ten může být umístěn mezi ohništěm a dýmovodem, nebo v plášti kamen. Na ohřev vody se tak využije část vyprodukovaného tepla, které by jinak odcházelo komínem, proto mívají tato kamna poměrně vysokou účinnost. „Technicky propracovaná kamna s výměníkem obsahují už i oběhové čerpadlo a expanzní nádobou, takže celá ‚kotelna‘ je skrytá v těle spotřebiče a díky zabudované řídicí jednotce je topení plně automatické. Napojení na vytápěcí systém je díky tomu jednoduché a rozvody téměř nejsou vidět. Je to zároveň ideální řešení, pokud nemáte v domě technickou místnost,“ dodává Petr Ličko.

Výhodou je ekologické a poměrně levné vytápění – na topení v současných energeticky úsporných domech mohou teplovodní krbová kamna úplně stačit. Při výběru je však třeba si dát pozor na vhodný podíl výkonu, který kamna odevzdají do svého okolí a do vody. Zejména při technicky méně vyspělých výrobcích je nevýhodou potřeba častěji přikládat, vyšší emise škodlivin a začerněné sklo, jako i nutnost záložního zdroje a bezpečnostních prvků ve vytápěcím systémy. Spalinový teplovodní výměník kromě toho snižuje teplotu spalin a vytváří překážku proudícímu dýmu, což může zhoršit tah komínu.

Kamna v luxusní moderní koupelně

Zdroj: Wentor

Odborník radí

Karel Hromada, produktový manažer Mountfieldu

Při výběru kamen byste měli zohlednit několik faktorů. Zaměřte se na kvalitu krbových kamen. V úvahu vezměte velikost a tepelnou ztrátu vytápěného prostoru. Pro základní orientaci můžete vyjít z předpokladu, že 1 kW vyhřeje 18 m3 lépe izolované chalupy, pro hůře izolovanou chatu platí 1 kW na 11 m3 a v neposlední řadě by měl být rozhodujícím faktorem i design kamen, aby vyhovoval vašemu interiéru. Neméně důležitým údajem je tah komína a velikost kouřovodu. Trh nabízí několik druhů krbových kamen. Pro nepravidelné vytápění například na chalupě jsou ideální volbou dvouplášťová plechová kamna, která se rychle zahřejí. Díky přirozené cirkulaci vzduchu nasají studený vzduch od podlahy, ohřejí ho mezi plášti a horem vypustí do místnosti. Za předpokladu optimálního umístění dokážou bez problému vyhřát i okolní místnosti.

Kachlová kamna nabízejí dokonalou akumulaci tepla. Jejich provoz je velmi ekologický s nízkou spotřebou paliva. Mají sice pomalejší rozběh, ale po zahřátí sálají teplo dlouhodobě, a to i několik hodin po vyhasnutí. Nezanedbatelné jsou i malé nároky na obsluhu, prakticky žádný servis a velmi dlouhá životnost. Kachlová kamna jsou navíc díky originální ruční výrobě nádherným doplňkem nejen do venkovského interiéru.

Moderní způsob topení pak představují kamna na pelety. Jsou nejen ekologická, protože s nimi nepřijde žádný dřevní odpad nazmar, ale i samostatná. Nemusíte každou chvíli přikládat dřevo a pečlivě střežit oheň, aby nevyhasl. Kamna se postarají skoro o všechno sama. Uvnitř mají zabudovaný zásobník, kam nasypete pelety, na digitálním displeji nastavíte požadovanou teplotu a čas, kdy chcete mít v místnosti teplo, a kamna zařídí zbytek. Teplotu pak můžete jednoduše regulovat zmáčknutím tlačítka. www.mountfield.cz

Pripravila: Erika Kuhnová

Foto: Romotop, Wentor, Thorma, Hornbach

Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: Vytápění
Tagy: akumulační krbová kamna kamna Krbová kamna Od partnerů sálavé vytápění Teplovodní krbová vložka teplovzdušné krby
Sdílejte článek

Diskuze