Záložní zdroj tepla nezávislý na elektrické energii
Téměř všechna vytápěcí zařízení, i ta na plyn, jsou v současnosti závislá na elektrické energii.
Na delší výpadek elektrické energie pro silné deště ve spojení s větrnou smrští či sněhovou vichřicí je potřebné se v dostatečném předstihu vhodně připravit. Ve Švédsku mají pro tyto a podobné krizové situace vypracované dokonce přesné manuály. Jejich součástí je například i doporučení zajistit si zdroj vytápění nezávislý na elektřině.
Jaký typ vytápěcího zařízení je vhodný?
Výběr vhodného zařízení závisí na typu budovy a dispozici. Na vytopení starších domů a nízkoenergetických staveb postačují krbová kamna či krbová vložka. Méně vhodné jsou plynové zářiče, které spalují vzduch v interiéru a nemají odvod spalin řešený komínem. Proto v budovách, které jsou hermeticky uzavřeny, mají být spotřebiče na tuhá paliva napojeny na externý přívod spalovacího vzduchu a na komín. Při výběru je rozhodující výhřevnost spotřebiče, přičemž je třeba orientovat se podle výrobcem udávané hodnoty. Výhřevnost se udává na základě objemu prostoru v kubických metrech, který daný spotřebič dokáže vytopit. Obecně platí, že čím je budova energeticky náročnější, tím vyšší musí být výkon krbových kamen nebo vložky.
Kam s kamny či krbem v domě?
Kromě výběru spotřebiče s dostatečnou výhřevností je stejně důležité i správné umístění krbových kamen či krbové vložky v domě. Nejvhodnější je umístit kamna či krb trvale do obývací místnosti na přízemí. Jde o místnost s nejčastějším využitím, zároveň může z přízemí teplo postupovat do vrchních podlaží a tak je vytápět. Nesmí se zapomínat ani na potřebu zásobovat krbová kamna a krb palivem. Jeho přenášení do vrchních podlaží by bylo maximálně neefektivní.
Jaký druh a množství paliva?
Nejvhodnější palivo je suché tvrdé dřevo (bukové). Dřevo by mělo být alespoň dva roky přirozeně usušené, s vlhkostí pod 18 %. Kromě tvrdého dřeva můžete topit i dřevěnými či hnědouhelnými briketami. Zásobu vhodného paliva si připravte dostatečně dopředu. Na jeden týden budete potřebovat při každodenním použití krbových kamen během 8 hodin přibližně 20 až 25 kg paliva (v závislosti na jmenovitém výkonu spotřebiče). Zásoba jednoho až dvou běžných metrů dřeva tak může stačit na celý měsíc.
Kromě vhodného paliva se v moderních hermeticky uzavřených domech nesmí zapomínat na přívod spalovacího vzduchu z externího prostředí a jednou ročně je potřebné dát na komíně vykonat revizi.
Proč záložní zdroj tepla?
Hlavní výhodou krbových kamen a krbové vložky je jejich nezávislost na elektrické energii. Některé typy krbových kamen mohou dokonce sloužit i na ohřev vody nebo přípravu jídel. A ač jde jen o doplňkový (záložní) zdroj tepla, můžete ho používat i na celoroční přitápění. Za několik minut jím navodíte příjemnou atmosféru během studených dnů a večerů. Není třeba se obávat ani provozu, údržby a výměny náhradnýích dílů, která je jednoduchá.
Elegantní krbová kamna
Elegantní krbová kamna ZARAGOZA PLUS s velkýmí zasklenými dvířky vám umožní vychutnat si krásný pohled na plameny. Praktická rukovjeť kamen se neprohřívá, a tak usnadňuje přikládání dřeva. Kamna jsou vhodná do nízkoenergetických domů a dají se napojit na externí přívod vzduchu. Jde o skvělou volbu pro moderní styl bydlení. Vysoká účinnost spalování: 81 %. Výkon: 5 kW. Doporučená cena: 1 590 €. www.thorma.sk
Krbová kamna
Krbová kamna FALUN Serpentino s výkonem 8 kW jsou určena na spalování dřeva nebo briket. Jsou vybavena velkým ohništěm s odkládacím prostorem. Hodí se stejně tak do tradičně stylizovaných obytných prostor, jakož i do současných moderních domů ve městě. Přírodní mastek ma lepší tepelnou vodivost než jiné materiály, čímž umožňuje rovnoměrné a rychlé ohřátí celého povrchu. Mají účinnost spalování 82 % a možnost napojení na externí přívod vzduchu. Doporučená cena: 1 490 €. www.thorma.sk
Zdroj: PR článek společnosti THORMA Výroba, k. s.