Kuchyně na míru

Kuchyně je nezbytnou součástí každého bytu nebo rodinného domku. Trávíme v ní většinou čas při přípravě jídel nebo jeho konzumaci. Kuchyně může být i místem kde se scházíme se členy rodiny nebo s přáteli při různých příležitostech.
Nová designová varianta pro elegantní Boxsystem
Bytové doplňky

Nová designová varianta pro elegantní Boxsystem

Více prostoru pro odlišení při zachování přímých linií Boxsystému díky velkoplošným zásuvným prvkům z různých materiálů.

Chef Collection přináší čerstvý styl do evropských kuchyní
Chladničky

Chef Collection přináší čerstvý styl do evropských kuchyní

Ve spolupráci se špičkovými kuchaři, držiteli Michelinských hvězd, vytvořil Samsung sérii domácích spotřebičů špičkové kvality ušitou na míru evropskému zákazníkovi.

Kuchyně na míru

Výběre kuchyně je dobré pečlivě naplánovat vzhledem k rozměru místnosti, rozvodům elektřiny, plynu a vody, rozměrům dveří případně oken nebo při využití kuchyňského a jídelního koutu. Pokud se nám nelíbí nabídka sektorových kuchyní a máme dostatek prostoru nebo naopak atypicky řešený prostor kuchyně, je možné si nechat vyrobit kuchyň na míru. Budeme muset počítat s vyššími pořizovacími náklady než u sektorové kuchyně. Je mnoho výrobců a dodavatelů, kteří nám rádi s výběrem pomohou. Nabídnou nám řešení, které splní naše představy a očekávání.

kuchyně na míru

Moderní design

Když už se tedy rozhodneme po kuchyň na míru, půjde ve většině o kuchyň moderního typu. Ta se vyznačuje moderními materiály jednotlivých součástí kuchyně.

Lamino

Máme na výběr lamino, které je zpracováno moderními technologiemi s řadou různých dekórů v širokém sortimentu. Výhodou moderního lamina je nízká cena, snadná údržba a dlouhá životnost. Máme možnost si vybrat povrch matný až extrémně lesklý, v nabídce je 3D akrylová hrana, která podtrhuje výsledný vzhled.

kuchyně na míru

Lak

Dalším možným materiálem je lak, který si můžeme vybrat z mnoho barevných variant. Lak je spolu s laminem nejčastěji používaným materiálem. Lak je výhodný pro svou variabilitu životnost, ale také nám dodá určitou dávku estetičnosti. Používá se polyuretan, kterým se dvířka lakují z obou stran a nevznikne tak žádná hrana náchylná k odloupnutí.

Dýha

Dýha ve tvaru tenké vrstvy např. na desce z lamina je příjemným přírodním materiálem a dodá kuchyni přirozenost. Máme na výběr nepřebernou škálu druhů jak domácích tak exotických dřevin v matném či lesklém provedení.

kuchyně na míru

Masiv

Masiv je z dalších možností výběru. Jde o bio desku, která je na přání zákazníka předem zpracována a skládá se ze tří vrstev. Díky použitým kvalitním materiálům docílíme kvalitního vzhledu. Rovněž máme na výběr mnoho druhů tuzemských či exotických dřevin v provedení matném nebo lesklém.

Kuchyně na míru - HOME

Al rámeček

Al rámeček má stále své zákazníky, v současné době není až tak častým výběrem pro moderní kuchyni. Jedná se o hliníkový rámeček s výplní, které mohou být z dekorů lamin nebo dřeva z různých barevných odstínech.

Fólie

Fólie stejně jako al rámečky nejsou časté pro kuchyně na míru. Jedná se o tenkou fólii, která se nalepí v lisu při specifické teplotě na přední dvířka. Vnitřní část nikam nekoresponduje s přední částí a je plochá.

 

Oba typy jak al rámeček tak fólie se řadí mezi cenově dostupnější než ostatní popsané materiály.

Jaká by měla být pracovní deska?

Nezbytným pracovním prostředím v kuchyni je pracovní deska, která by měla být v dostatečné výšce vzhledem k výšce osoby, která ji bude nejčastěji využívat.

kuchyně na míru

Vybrat si může jako materiál polymerní kámen – jde o akrylátovou pryskyřice, která spojuje drcené minerální látky. Tento materiál je neporézní a nezachytává tak nečistoty a bakterie. Vzhledem připomíná přírodní kámen. Tato pracovní deska je velmi pevná, s dlouhou životností, dobře se udržuje a je odolná proti chemikáliím, poškrábání a skvrnám. Vyrábí se ve výšce od 1,2 do 4 cm. Neobsahuje žádné spáry, které vznikají při spojování.

Dalším materiálem může být laminát, masivní dřevo nebo křemen. Všechny tyto materiály mají svá specifika. Záleží tedy na každém, jaký typ pracovní desky mu bude při práci v kuchyni vyhovovat.

Kuchyňské skříňky

Vnitřní výbava kuchyňských skříněk by měl být uspořádána tak, aby plnila účelnost a komfort pro její uživatele. Protože dobře rozvržený úložný prostor kuchyňského náčiní nám šetří místo i čas. Jedná se o propracované systémy otevírání buď výsuvným systémem, který nám umožní vnitřní členění daného prostoru, nebo vyklápěcím systémem, který nám usnadní přístup především ve skříňkách nad pracovní deskou. Pro rohy je vhodné zvolit rohový systém, který velmi účelně vyplní jindy nevyužitý a špatně přístupný prostor.

Kuchyně na míru

Dřez a baterie

Dřez a baterie jsou velmi podstatným prvkem, protože si při práci v kuchyni potřebujeme často opláchnout ruce, nástroje či přímo potraviny. A nezáleží při tom na tom, zda je součástí kuchyně myčka. Proto bychom měli vybírat takový dřez a baterii, které nám usnadní práci. Důležitý bude rozměr, tvar a velikost dřezu.

Můžeme s vybírat z mnoha materiálů. Asi nejoblíbenější je varianta nerez, která ladí se ostatními volně stojícími spotřebiči. Nebo si můžeme vybrat materiály zpracované z drceného kamene spojeného pojivem ve formě granitu nebo cermatu. Součástí dřezu může být i drtič odpadu, který ocení všichni, kdo vaří z čerstvé zeleniny nebo ovoce. Při používání si jen musíme dát pozor na horký olej, různé skořápky, vlákna od zeleniny nebo kusy skla, keramiky nebo kovu. S těmito potravinami a předměty by se drtič mohl poškodit nebo zanést nečistotou, i když je na údržbu velmi jednoduchý, protože je samočistící.

U baterií je výběr také široký. Máme na výběr mnoho provedení nebo typů. Oblíbené jsou chromově lesklé nebo nerezově matné, ale není problém si vybrat baterii z granitu. Typ budeme vybírat dle obliby. Na výběr máme baterie pákové stojánkové, bezdotykové. Velmi vhodná je baterie s výsuvnou sprchou.

Stěny kuchýň na míru

Obložení stěn a skleněné doplňky dodávají kuchyni specifický ráz. Na obložení prostoru mezi horními a spodními skříňkami si může zvolit různé materiály. Nejčastější je to dřevotřísková deska v mnoha barevných variantách, která ladí s pracovní deskou. Dalším materiálem může být barevné sklo, které je kalené a odolné tak vůči vysokým teplotám. Jeho výhodou je snadná údržba. Nebo si můžeme zvolit variantu obložení polymerní deskou, ale je to vhodné v případě pracovní desky ze stejného materiálu.

Osvětlení kuchyně

Při výběru osvětlení je nutné se zaměřit na dvě důležitá místa. Jde o osvětlení pracovních ploch a osvětlení celého prostoru. Jako doplňkově si můžeme pořídit i osvětlení spodních či horních skříněk z venku či uvnitř. Na výběr mám různé technologie jako je LED, která je velmi oblíbená při požití do světelných lišt. Její výhodou je nízká spotřeba elektrické energie a dlouhá životnost. Bodová světla nám taky pěkně osvítí potřebný prostor.

A co spotřebiče?

Spotřebiče si můžeme vybírat z tuzemských či zahraničních značek. Dalším kritériem bude i rozvod plynu nebo jen elektrické energie a vody. Další výběr bude vždy závislý na tom, jaké pokrmy vaříme. Ať už při výběru varné desky, pečící trouby, digestoře, mikrovlnné trouby, lednice nebo mrazáku. Můžeme si vybrat pro kuchyň na míru spotřebiče vestavěné nebo volně stojící. Dalším pomocníkem bude jistě nezbytná myčka.

Doplňky a dekorace

Doplňky by měli korespondovat s celkovým stylem kuchyně, barevným provedením a uspořádáním. Jsou poslední tečkou při výběru pro kuchyni na míru, která by nám měla sloužit několik dlouhých let.